Jak sprawdzić, czy telefon ładuje się szybko

Niezależnie od tego, czy chcesz przetestować nową ładowarkę, kabel lub dowiedzieć się, jak dobra jest dołączona do zestawu ładowarka, wyjaśnimy, co musisz zrobić.


Jak sprawdzić, czy telefon ładuje się szybko

Obecnie wiele telefonów obsługuje szybkie ładowanie, ale nie wszystkie są dostarczane z odpowiednimi ładowarkami. Jak można sprawdzić, czy twój telefon ładuje się tak szybko, jak to możliwe?

Wyjaśniamy kilka sposobów, które na to pozwolą.

Czym jest szybkie ładowanie?

Jest to świetne pytanie. Szybkie ładowanie to irytująco mgliste określenie, które opisuje szybsze ładowanie niż standardowe, z jakim będzie ładował się telefon.

Zobacz również:

  • Huawei certyfikuje ładowarkę o mocy 100 W

Innymi słowy, nie ma jednego standardu lub ładowarki, która sprawi, że telefon będzie ładować się szybko. Szybkie ładowanie zależy od wielu czynników - telefonu, ładowarki, a nawet kabla. Niektóre urządzenia mogą się również ładować szybciej niż inne.

Wiele telefonów z systemem Android obsługuje różne wersje standardu QuickCharge od Qualcomm, ale są również inne normy, więc trzeba dokładnie sprawdzić specyfikację techniczną danego urządzenia, aby dowiedzieć się, który standard obsługuje, jeśli w ogóle.

Niektórzy producenci mają własne standardy, takie jak Huawei z SuperCharge. Motorola nazywa swój system TurboPower, a Samsung Adaptive Fast Charging

Prym w szybkości ładowania wiedzie na razie Huawei z 55W ładowarką SuperCharge dla Mate X. Mate 20 Pro może ładować się przy 40W, a iPhone (modele od 8 wzwyż) może ładować się przy 29W, jeśli używasz ładowarki USB-C od Apple (takiej samej jak MacBook 12) i kabla USB-C do Lightning.

Czy mój telefon ma szybką ładowarkę?

Jeśli nie jesteś pewien, będziesz musiał znaleźć dwie informację: moc ładowarki i maksymalną moc, przy której twój telefon może się ładować.

Na ładowarce znajdziesz napięcie i natężenie, jakie jest ona wstanie wytworzyć na wyjściu. Na przykład, jeśli moc wyjściowa wynosi 5 V przy 3 A, to jest to ładowarka o mocy 15 W, ponieważ W = V * A. Jeśli Twoja ładowarka podaje wartość mA, podziel ją przez 1000, aby uzyskać wartość w Amperach. Ładowarka TurboPower dostarczana z Moto G7 pozwala na ładowanie przy 5 V i 3 A (15 W), 9V i 2 A (18 W) oraz 12 V i 1,5 A (18 W).

Jak sprawdzić, czy telefon ładuje się szybko

Znalezienie maksymalnej mocy, jaką telefon może przyjąć jest trudniejsze. Być może trzeba będzie szukać w internecie szczegółowych specyfikacji technicznych danego telefonu. Jeśli moc wyjściowa ładowarki w watach odpowiada maksymalnej mocy telefonu, masz najszybszą możliwą ładowarkę do niego. Jeżeli moc wyjściowa ładowarki w watach jest mniejsza niż moc maksymalna telefonu wymiana jej na mocniejszą przyśpieszy proces ładowania telefonu.

Nie istnieje "standardowa" moc ładowania, którą można by porównać do szybkiego ładowania, ale typowa ładowarka lub powerbank może oferować moc wyjściową 1 A przy 5 V, czyli 5 W. Port USB w komputerze zazwyczaj dostarcza tylko 2,5 W.

Jak sprawdzić, jak szybko ładuje się telefon?

Jest kilka sposobów, aby to zrobić. Niektóre telefony sprawiają, że jest to łatwiejsze, ponieważ na ekranie blokady wyświetlają, jak ładuje się urządzenie (ładowanie, szybkie ładowanie, ładowanie bezprzewodowe, szybkie ładowanie bezprzewodowe).

Niektóre telefony Huawei pokazują procent ładowania do dwóch miejsc po przecinku, aby zilustrować, jak szybko się ładują.

W przypadku iPhone'a szybkie ładowanie sygnalizowane jest wydaniem podwójnego sygnału dźwiękowego, w przeciwieństwie do pojedynczego wydawanego w przypadku podłączenia normalnej ładowarki.

Jeśli jednak Twój telefon nie oferuje żadnych wizualnych lub dźwiękowych wskazówek, to nadal istnieje sposób, aby dowiedzieć się, jak szybko się ładuje. Udaj się do sklepu z aplikacjami i zainstaluj Ampere.

Ta przydatna aplikacja parametry, które można użyć do obliczenia mocy.

Jak sprawdzić, czy telefon ładuje się szybko

W tym miejscu należy zauważyć, że proces szybkiego ładowania jest najbardziej efektywny, gdy akumulator urządzenia jest rozładowany. Jak widać na załączonym zrzucie ekranu Moto G7 mając naładowany akumulator w 94% ładuje się wolniej niż deklaruje producent. Natężenie prądu wynosi 1,36 A przy napięciu 4,4 V, czyli urządzenie ładuje się z prędkością 6 W. To znacznie mniej niż Motorola deklaruje na swojej stronie internetowej. Dzieję się tak, aby nie uszkodzić akumulatora. Szybkie ładowanie jest najbardziej efektywne podczas ładowania akumulatora od 0% do 75%, po czym jego efektywność spada.

Szybkie ładowanie bezprzewodowe

Minimalna wartość to 5W dla ładowarek bezprzewodowych wykorzystujących standard Qi. Ale wiele ładowarek może dostarczyć 7,5W, 10W, a nawet 15W, choć nie wszystkie telefony mogą ładować się szybciej. W tym przypadku nie ma to jednak bardzo dużego znaczenia, ponieważ szybkie ładowanie bezprzewodowe nadal jest znacznie wolniejsze niż ładowanie przy użyciu kabla i szybkiej ładowarki. Jeżeli będziesz chciał szybko doładować swój telefon z pewnością sięgniesz po ładowarkę przewodową.