Jak sprawdzić, czy zasilacz komputera jest sprawny? [PORADNIK]

Twój komputer nie uruchamia się? Bardzo możliwe, że uszkodzeniu uległ zasilacz. Zobacz, jak w prosty sposób sprawdzić, czy zasilacz komputerowy jest sprawny.

Zasilacz komputerowy to jeden z najważniejszych elementów komputera stacjonarnego. Niestety - najczęściej nie zwracamy na niego uwagi, dopóki nasz pecet nie ulegnie awarii. Często zdarza się to z powodu zapchanych otworów wentylacyjnych, skoków napięcia lub pracy ze zbyt dużym obciążeniem.

Jak sprawdzić zasilacz komputerowy?

Jak sprawdzić zasilacz komputerowy?

Jak łatwo się domyślić bez zasilacza nasz komputer nie będzie działać. Dlatego jeżeli Twoja maszyna nie uruchamia się, pierwszym elementem, który należy sprawdzić, jest właśnie zasilacz. Na szczęście istnieje prosta metoda, pozwalająca w szybki sposób sprawdzić jego sprawność. Do przeprowadzenia testu potrzebujesz jedynie zasilacza, gniazda z prądem oraz kawałka metalowego drutu (idealnie sprawdza się spinacz biurowy bez plastikowej osłonki).

Zobacz również:

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności odłączyć komputer od prądu oraz wszystkich akcesoriów. Upewnij się również, że włącznik zasilacza znajduje się w pozycji 0. Pamiętaj, aby każdą operację wykonywać ostrożnie. Pomoże Ci to uniknąć wszelkiego rodzaju uszkodzeń mechanicznych.

Jeżeli zasilacz znajduje się w komputerze, nie musisz go z niego wyjmować. Zrób zdjęcie wnętrza komputera, aby wiedzieć, jak podłączone zostały przewody od zasilacza.

Złącze ATX 24 podłączone do płyty głównej

Złącze ATX 24 podłączone do płyty głównej

W kolejnym kroku odłącz wszystkie przewody od zasilacza.

Aby zapewnić obciążenie dla zasilacza, podłącz jeden z wentylatorów komputera (złącze MOLEX).

W kolejnym kroku musisz połączyć ze sobą pin PS_ON z dowolnym pinem masy w 24-pinowej wtyczce zasilającej.

Schemat ATX 24. Łączymy PIN 16 z jednym z pinów Ground (masa)

Schemat ATX 24. Łączymy PIN 16 z jednym z pinów Ground (masa)

W tym celu przyda się nam wspomniany wcześniej spinacz biurowy. Pamiętaj, aby operacje robić na wyłączonym zasilaczu z odpiętym zasilaniem. Połącz pin PS_ON (pin numer 16 na wtyczce) z masą znajdującą się obok (pin 17).

Pin 17 połączony z masą

Pin 17 połączony z masą

Po wsunięciu spinacza w złącze ATX 24 możemy przejść do kolejnych kroków.

Upewnij się, że włącznik zasilacza jest w pozycji 0 i podłącz zasilacz do prądu nie dotykając w tym czasie żadnych metalowych elementów.

Włącznik na zasilaczu komputerowym

Włącznik na zasilaczu komputerowym

W kolejnym kroku czas na właściwy test. Przesuń włącznik w pozycję 1. Jeżeli zasilacz jest sprawny - uruchomi się, a wentylator zacznie pracować. W innym przypadku Twój zasilacz jest uszkodzony.

Jak widać prosta metoda sprawdzenia zasilacza nie jest trudna, a całą próbę można bez problemu przeprowadzić w domu bez dostępu do wyszukanych narzędzi.

Poniżej znajdziesz materiał wideo, w którym prezentowany jest test zasilacza "na krótko".

Co robić, gdy zasilacz jest zepsuty? No cóż - opcja są dwie. Pierwsza - oddać go do naprawy, której efekt nie jest gwarantowany. Druga - nabyć po prostu nowy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: