Jak sprawdzić moc zasilacza komputerowego [PORADNIK]

Rozbudowujesz komputer i zastanawiasz się czy musisz wymienić swój zasilacz? Zobacz, gdzie znajdziesz informacje o mocy zasilacza komputerowego.

Każdy komputer stacjonarny posiada zasilacz. To niezbędny element, który pozwala na poprawne funkcjonowanie całego urządzenia. Jego zadaniem jest zamiana napięcia przemiennego dostarczanego z sieci energetycznej na znacznie niższe, ale ustabilizowane napięcie stałe, które umożliwia pracę podzespołów komputera.

Zasilacz komputerowy o mocy 650 W

Zasilacz komputerowy o mocy 650 W

Jednym z najważniejszym parametrem każdego zasilacza komputerowego jest jego moc. Parametr ten wyrażany jest w watach. Dzięki maksymalnej mocy zasilacza możemy dowiedzieć się czy będzie on w stanie zasilić podzespoły naszego komputera. W sieci znajdziemy wiele kalkulatorów mocy, które pokazują jaką moc musi posiadać nasz zasilacz, aby posiadane przez nas podzespoły działały bez problemu.

Zobacz również:

Niestety nie każdy użytkownik wie jaki zasilacz znajduje się w jego komputera.

W dzisiejszym materiale pokazujemy jak sprawdzić moc zasilacza komputerowego.

Niestety nie ma łatwej możliwości sprawdzenia mocy zasilacza z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego. Aby dowiedzieć się jaką moc ma nasz zasilacz musimy znaleźć jego pudełko/instrukcję obsługi lub zajrzeć do obudowy naszego komputera.

Jeżeli nie posiadasz już opakowania lub instrukcji obsługi wykonaj następujące kroki, aby dowiedzieć się jaką mocą legitymuje się Twój zasilacz komputerowy.

  • Krok 1. Wyłącz komputer i odłącz go od zasilania. Na zasilaczu przełącz włącznik w pozycje 0, a komputer odłącz od gniazdka.
  • Krok 2. Zdejmij panel boczny obudowy. W tym celu konieczne może być odkręcenie kilku śrubek.
  • Krok 3. Zlokalizuj zasilacz komputerowy. W większości komputerów znajduje się on w dolnej części obudowy. W starszych komputerach może być zamontowany na górze.
Zasilacz komputera najczęściej znajduje się w dolnej części obudowy

Zasilacz komputera najczęściej znajduje się w dolnej części obudowy

  • Krok 4. Na obudowie zasilacza znajdź naklejki infromacyjnej. Na etykiecie znajdziesz informacje o maksymalnej mocy zasilacza. Parametr ten najczęściej opisany jest jako wat max lub max wattage. Możliwe, że napisana będzie jedynie ilość watów np. 500 W. W specyficznych przypadkach naklejka może znajdować się od strony obudowy. W tym celu musisz odkręcić zasilacz od obudowy, aby się do niej dostać.
Oznaczenia na zasilaczach komputerowych

Oznaczenia na zasilaczach komputerowych

  • Krok 5. Załóż panel boczny i przykręć go do obudowy
  • Krok 6. Podłącz komputer do zasilania i uruchom go.

To już wszystko, co musisz zrobić, aby dowiedzieć się jakiej mocy zasilacz znajduje się w Twoim komputerze.