Jak sprzedawać na aukcjach?

Przed uruchomieniem pierwszej licytacji w serwisie aukcyjnym poznaj wszystkie etapy sprzedaży przedstawione w naszym warsztacie.

Przed uruchomieniem pierwszej licytacji w serwisie aukcyjnym poznaj wszystkie etapy sprzedaży przedstawione w naszym warsztacie.

Wystawienie przedmiotu na licytację w serwisie aukcyjnym i sprawne sfinalizowanie sprzedaży może się początkowo wydawać skomplikowane. W rzeczywistości jest bardzo proste, ale trzymaj się kilku zasad. Cały proces, krok po kroku, przedstawiamy w naszym warsztacie na przykładzie serwisu Allegro. Dlaczego właśnie Allegro? Bo jest najbardziej znanym polskim serwisem tego typu, większość internautów przygodę z aukcjami zaczyna właśnie od niego. Przed rozpoczęciem sprzedaży musisz się zarejestrować w serwisie (ilustracja 1, 2), w większości - także w Allegro - należy dokonać weryfikacji danych osobowych (ilustracja 3, 4). To procedura uciążliwa, ale zwiększająca bezpieczeństwo internetowych transakcji. Weryfikacja danych konieczna jest tylko wtedy, gdy chcesz prowadzić własne aukcje. Licytować przedmioty i dokonywać zakupów możesz zaraz po zarejestrowaniu w serwisie. Jeśli chcesz korzystać z wielu serwisów aukcyjnych, stosuj tę samą nazwę użytkownika - będziesz łatwo rozpoznawany przez potencjalnych klientów.

Przed rozpoczęciem aukcji warto się odpowiednio przygotować. Konieczne będzie dobre, najlepiej stałe połączenie z Internetem, przyda się także aparat cyfrowy. Jeśli planujesz intensywne życie aukcyjne, warto założyć oddzielne konto e-mail, tylko na te potrzeby. Rozpoczynając wiele aukcji, warto też przygotować się na pakowanie wielu przesyłek. Pudełka, papier, szeroka taśma i styropianowe kulki-wypełniacze do ochrony delikatnych przedmiotów to materiały niezbędne sprzedającemu. Zdjęcia powinny przedstawiać przedmioty oferowane na aukcji. Zainstaluj dowolny program graficzny umożliwiający podstawowy fotoretusz obrazów - wystarczy bezpłatny IrfanView, XnView czy GIMP 2.2.3. Poprawienie kontrastu, jasności i nasycenia kolorów na zdjęciach ma bezpośredni związek z zainteresowaniem internautów aukcją.

Przed rozpoczęciem aukcji (ilustracja 5) postaraj się zdobyć dodatkowe informacje o przedmiotach, które sprzedajesz. Jeśli np. wystawiasz odtwarzacz MP3, podaj dokładną specyfikację techniczną: wymiary, rodzaj zasilania, pojemność pamięci itd. Pamiętaj o poprawnej pisowni: warto przygotować opis np. w Microsoft Wordzie, który automatycznie poprawi błędy ortograficzne, a potem przenieść go do formularza na Allegro za pomocą Schowka. Nie należy przesadzać z liczbą kolorów i grafik (ilustracja 6). Opis powinien być atrakcyjny wizualnie, ale nie krzykliwy. Większość internautów robi się nieufna, widząc za wiele kolorów i wykrzykników.

Przed podaniem ceny wywoławczej i ceny minimalnej (ilustracja 7) warto przeprowadzić krótki rekonesans i sprawdzić aukcje innych sprzedających. Niższa cena wywoławcza i brak ceny minimalnej zachęcają do licytowania. Jeśli jednak sprzedajesz wartościowy przedmiot, podaj cenę minimalną, aby uniknąć sprzedaży poniżej jego realnej wartości. Rodzaj płatności i sposób dostarczenia towaru (ilustracja 8) także mogą przyciągnąć lub zniechęcić potencjalnych kupców. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, pokryj koszty przesyłki. Nie wzbraniaj się także przed płatnością "za pobraniem" - dla wielu osób to wygodniejsza metoda.

W czasie trwania aukcji będziesz informowany o kolejnych ofertach i pytaniach kupujących (ilustracja 9). Możesz dodatkowo promować swoją aukcję, tworząc dla niej specjalną stronę internetową. Jeśli sprzedajesz coś naprawdę wartościowego, warto pomyśleć o zamieszczeniu informacji w serwisach ogłoszeniowych albo nawet zareklamować się przez Google (usługa AdWords).

Po zakończeniu licytacji nie zwlekaj z przesyłką. Oczywiście, jeśli kupujący płaci z góry, poczekaj na potwierdzenie przelewu. W takich sytuacjach nieocenione staje się internetowe konto bankowe, na którym możesz szybko, wygodnie i w dowolnej chwili sprawdzić historię operacji (ilustracja 10). Przygotowanie przesyłki również wymaga uwagi (ilustracja 11). Jeśli sprzedany przedmiot dotrze do odbiorcy zniszczony, trudno liczyć na pozytywny komentarz. Postaraj się dobrze go zabezpieczyć, a jeśli jest naprawdę delikatny, odpowiednio oznaczyć paczkę.

Ostatni etap aukcji to wzajemne komentarze (ilustracja 12). Ze swoim poczekaj do sfinalizowania transakcji. Komentarze powinny być krótkie i dobrze przemyślane, ich treści nie można później zmienić.

<hr size=1 noshade>

Jak sprzedawać na aukcjach?

Ilustracja 1

Pierwszy etap na aukcjach to rejestracja nowego użytkownika. Dokładnie sprawdź podawane dane osobowe - ich poprawność ma kluczowe znaczenie! Wybierz nazwę, pod którą będziesz występował na aukcjach (z uwagi na ogromną liczbę kont użytkowników nie jest to proste) i hasło dostępu. Po rejestracji otrzymasz potwierdzający e-mail z odnośnikiem aktywującym konto. Po kliknięciu odnośnika konto staje się aktywne. Możesz już kupować na aukcjach.

<hr size=1 noshade>

Jak sprzedawać na aukcjach?

Ilustracja 2

Zanim zaczniesz korzystać z serwisu, przygotuj swój opis, widoczny dla wszystkich użytkowników. W kilku zdaniach opisz siebie i swoje aukcje. Możesz użyć znaczników HTML, aby uatrakcyjnić wygląd opisu, ale unikaj krzykliwych zestawień kolorów. Tekst powinien być rzeczowy, poprawny ortograficznie, prosty i elegancki. Zanim uzyskasz pierwsze pozytywne komentarze, to m.in. na podstawie tego opisu internauci będą decydować, czy brać udział w twoich aukcjach.

<hr size=1 noshade>

Jak sprzedawać na aukcjach?

Ilustracja 3

Przed rozpoczęciem sprzedaży przedmiotów musisz przejść procedurę pełnej aktywacji konta. Jest bezpłatna, ale dość długo trwa. Najpierw zaloguj się na swoim koncie i przejdź do Ustawienia | Moje dane. Kliknij odnośnik Chcę otrzymać list z kodem pełnej aktywacji konta w Allegro. W kolejnym oknie sprawdź poprawność danych i kliknij Dalej. List ze specjalnym kodem zostanie przesłany tradycyjną pocztą.

<hr size=1 noshade>

Jak sprzedawać na aukcjach?

Ilustracja 4

Na list umożliwiający pełną aktywacjękonta poczekasz dość długo, nawet dodwóch tygodni. Oczywiście jeszcze przed otrzymaniem kodu możesz brać udziałw aukcjach, licytować i kupować produkty.Po otrzymaniu listu ponownie zaloguj sięna koncie na Allegro i wprowadź otrzymany kod w Ustawienia | Moje dane. Od tej pory możesz prowadzić własne aukcje i korzystać ze wszystkich opcji serwisu.