Jak stworzyć i wypromować swoją stronę WWW

Rola Internetu jako medium oraz miejsca, gdzie ludzie wymieniają się poglądami, szukają usług czy produktów lub po prostu spędzaja wolny czas jest niezaprzeczalna. Jeżeli chcemy zaistnieć w Sieci w taki sposób, aby nasza marka, firma czy nawet nazwisko były przez internautów kojarzone, niezbędna jest strona WWW. Oczywiście, możemy skorzystać z serwisów blogowych, możemy również "reklamować" się na forach internetowych ale każdy rozsądnie myślący człowiek przyzna, iż żadna poważna firma bez własnej strony się nie obędzie. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się uruchomić specjalną sekcję poświęconą domenom internetowym, hostingowi i stronom WWW.

Jak stworzyć i wypromować swoją stronę WWW
Praprzodek Internetu założony został dla zastosowań wojska. Amerykański Departament Obrony potrzebował po prostu czegoś, co umożliwi szybką i prostą komunikację między systemami informatycznymi. Początkowo sieć złożona była z zaledwie kilkunastu systemów, a zarządzanie nimi nie było wielkim problemem. Wkrótce jednak okazało się, że liczba połączeń rośnie lawinowo - pojawił się więc problem z identyfikacją maszyn w sieci. W 1972 roku założono więc IANA (Internet Assigned Numbers Authority) - organizację, która zajmować się miała przyporządkowaniem unikalnych adresów każdemu podłączonemu do sieci komputerowi. Na jej czele stanął Jon Postel - późniejszy "guru" domen internetowych. Po roku działalności IANA, w 1973 roku, system IP został wdrożony na masową skalę. Wkrótce umożliwiło to powstanie poczty elektronicznej i list dyskusyjnych.

Wszystko szło w dobrym kierunku do momentu, kiedy naukowcy zajmujacy się rozwojem sieci spostrzegli, iż stosowany system adresów IP jest skuteczny w przypadku kilku, nawet kilkudziesiędziu komputerów - jednak w miarę podłączania do sieci kolejnych maszyn zapamiętanie numerów stało się niewykonalne.

Weź udział w megaquizie - wygraj pakiety hostingowe!

W ramach nowej sekcji tematycznej postanowiliśmy przeprowadzić konkurs wiedzy o domenach i hostingu. W pierwszej odsłonie konkursu nagrodami dla najlepszych uczestników będą między innymi ufundowane przez firmę hostingową Kei.pl pakiety hostingowe.

- Biuro Plus (Liczba nagród: 3)

- Biuro Extra (Liczba nagród: 3)

- Lider (Liczba nagród: 3)

- Podkładki pod mysz (Liczba nagród: 3)

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym quizie.

Zapoznaj się z regulaminem konkursu.

Oczywiście, komputerom odczytanie adresu 194.69.207.145 nie sprawia większego kłopotu, ale konia z rzędem temu, kto zapamięta więcej niż, dajmy na to, dziesięć tego typu adresów. Dlatego też, w 1982 roku powstała propozycja stworzenia systemu, który umożliwiłby użytkownikom korzystanie z łatwych do zrozumienia i zapamiętania ciągów znaków. W ten sposób powstała koncepcja domen i DNS-ów. Zamieniają one wpisany w przeglądarkę adres www.idg.pl na wspomniany ciąg cyfr odpowiadający numerowi IP serwera, na którym znajduje się nasza strona czy usługa. Pierwsze zastosowanie systemu DNS nastąpiło w latach 1982-1983 a zaproponowana wtedy specyfikacja techniczna nie zmieniła się zbytnio od lat.

Jak stworzyć i wypromować swoją stronę WWW

Pierwsza polska strona www - witryna Wydziału Fizyki UW

Nazwa domeny, którą wykupimy u pośrednika lub zarządcy, nie może być oczywiście dowolna. Przede wszystkim zbudowana musi być tak, aby system DNS mógł odpowiedni adres przyporządkować do numeru IP przyporządkowanego nam. Adresy internetowe składają się z kilku elementów oddzielonych kropkami - część z nich modyfikować możemy dowolnie, niektóre przy pewnych ograniczeniach jedynie przy rejestracji nazwy. Brzmi to być może banalnie, jednak jest nieodzowne do prawidłowego funkcjonowania naszej strony www w Internecie.