Jak stworzyć na dysku bezpieczny magazyn haseł

Sejf do przechowywania haseł na dysku to jedyne skuteczne rozwiązanie wtedy, gdy zmuszony jesteś zapamiętać zbyt dużą liczbę haseł, pinów i kluczy. Zapisane w komputerze, zaszyfrowane mocnym algorytmem dane są bezpieczne i jednocześnie w razie potrzeby szybko dostępne. Wystarczy wykuć na pamięć jedynie jedno super hasło.

Liczba usług bazujących na różnych hasłach i pinach rośnie tak szybko, że trudno już zapamiętać wszystkie zabezpieczenia. W użyciu są piny kart, hasła do skrzynek pocztowych i kont banków internetowych. Używanie jednego klucza to bardzo zły nawyk. Notowanie go na kartce czy w notesie również.

Rozwiązaniem kłopotów są menedżery haseł. Tworzą one na dysku dobrze zabezpieczoną, zaszyfrowaną mocnym algorytmem (najczęściej jest o 256-bitowy AES) bazę, tak zwany sejf, w którym użytkownik może przechowywać wszystkie najważniejsze dane. Szyfrują loginy, hasła do serwisów internetowych, numery PIN i kont bankowych, ważne dane teleadresowe. Poza funkcją przechowywania oferują narzędzia ułatwiające korzystanie z przechowywanych zabezpieczeń, na przykład automatycznie wklejają odpowiednie dane do formularzy internetowych. Przykładem takiej aplikacji jest KeePass Password Safe .

Zobacz również:

  • Jak usunąć hasło logowania z systemu Windows 10/Windows 11?

1. Uruchom KeePass Password Safe, rozwiń menu Plik i wybierz polecenie Nowy. Nadaj nowej bazie nazwę, wskaż miejsce na dysku, gdzie będzie zapisana i kliknij Zapisz. Zdefiniuj hasło główne, które pozwoli na dostęp do danych. W trakcie wpisywania zobaczysz pasek oznaczający siłę hasła . Aby zabezpieczenie zostało uznane za wystarczające, powinien on przybrać barwę zieloną.

2. Dodatkowym zabezpieczeniem jest plik z kluczem . Powiązany z hasłem znacząco zwiększa stopień bezpieczeństwa. Dodatkowo plik klucza może być umieszczony na nośniku zewnętrznym. Wybierz przycisk Utwórz, by wygenerować nowy klucz, bądź użyj polecenia Przeglądaj, by wskazać istniejący. Do wygenerowania klucza potrzebny jest zestaw losowych danych. Można go uzyskać wciskając dowolne znaki na klawiaturze lub poruszając myszą. Na koniec kliknij Ok.

Jak stworzyć na dysku bezpieczny magazyn haseł

Skomplikowne hasło i klucz zapisany w pliku gwarantują bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa

3. Jeżeli poziom bezpieczeństwa oferowany przez KeePass nadal cię nie zadowala możesz go jeszcze zwiększyć. W tym celu na karcie Ogólne w polu Domyślna nazwa użytkownika umieść informacje o użytkowniku, który będzie miał prawo dodawać do bazy wpisy. Następnie przejdź na kartę Ochrona. Zaznacz odpowiednie pola, by wszystkie dane menedżera przechowywane w pamięci RAM miały postać zaszyfrowaną. Domyślne są to jedynie hasła. Pamiętaj jednak, że spowoduje to obniżenie szybkość działania. Kliknij kartę Zaawansowane. Zaznacz Przypomnij o zalecanej zmianie klucza oraz Wymuś zmianę klucza. Przypomnienie możesz ustawić na przykład na 150 dni, a zmianę zabezpieczenia wymuszać co pół roku. Zakończ konfigurację przyciskiem Ok.