Jak stworzyć na dysku bezpieczny magazyn haseł
-
- Robert Szyszka,
- 24.08.2011, godz. 19:04
Sejf do przechowywania haseł na dysku to jedyne skuteczne rozwiązanie wtedy, gdy zmuszony jesteś zapamiętać zbyt dużą liczbę haseł, pinów i kluczy. Zapisane w komputerze, zaszyfrowane mocnym algorytmem dane są bezpieczne i jednocześnie w razie potrzeby szybko dostępne. Wystarczy wykuć na pamięć jedynie jedno super hasło.
Zobacz też
Jak włączyć szyfrowanie HTTPS/SSL przy logowaniu do Facebooka
Metody zabezpieczania plików Office - Worda, Excela i PowerPointa
Poważny problem z pamięciami USB. Giną i stwarzają zagrożenie
Rozwiązaniem kłopotów są menedżery haseł. Tworzą one na dysku dobrze zabezpieczoną, zaszyfrowaną mocnym algorytmem (najczęściej jest o 256-bitowy AES) bazę, tak zwany sejf, w którym użytkownik może przechowywać wszystkie najważniejsze dane. Szyfrują loginy, hasła do serwisów internetowych, numery PIN i kont bankowych, ważne dane teleadresowe. Poza funkcją przechowywania oferują narzędzia ułatwiające korzystanie z przechowywanych zabezpieczeń, na przykład automatycznie wklejają odpowiednie dane do formularzy internetowych. Przykładem takiej aplikacji jest KeePass Password Safe .
Zobacz również:
1. Uruchom KeePass Password Safe, rozwiń menu Plik i wybierz polecenie Nowy. Nadaj nowej bazie nazwę, wskaż miejsce na dysku, gdzie będzie zapisana i kliknij Zapisz. Zdefiniuj hasło główne, które pozwoli na dostęp do danych. W trakcie wpisywania zobaczysz pasek oznaczający siłę hasła . Aby zabezpieczenie zostało uznane za wystarczające, powinien on przybrać barwę zieloną.
2. Dodatkowym zabezpieczeniem jest plik z kluczem . Powiązany z hasłem znacząco zwiększa stopień bezpieczeństwa. Dodatkowo plik klucza może być umieszczony na nośniku zewnętrznym. Wybierz przycisk Utwórz, by wygenerować nowy klucz, bądź użyj polecenia Przeglądaj, by wskazać istniejący. Do wygenerowania klucza potrzebny jest zestaw losowych danych. Można go uzyskać wciskając dowolne znaki na klawiaturze lub poruszając myszą. Na koniec kliknij Ok.

Skomplikowne hasło i klucz zapisany w pliku gwarantują bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa