Jak synchronizować dokumenty, hasła i ustawienia

W czasach, gdy coraz więcej osób korzysta na co dzień z dwóch lub więcej komputerów, wspomaganych przez smatfony, sprawna synchronizacja plików, ustawień przeglądarki bądź haseł zyskuje na znaczeniu. Dzięki wykorzystaniu bezpłatnych aplikacji wszystkie te operacje mogą odbywać się automatycznie w tle.


Słynnej sieciowej chmurze zawdzięczamy nie tylko coraz bezpieczniejsze programy antywirusowe i dostęp do takich usług jak Dokumenty Google. Coraz częściej serwery internetowe są wykorzystywane do przechowywania haseł bądź ustawień przeglądarek internetowych.

Zasada działania jest prosta: działająca w tle aplikacja stale wysyła na serwer zapisywane na komputerze pliki, adresy URL dodawane do ulubionych w przeglądarce internetowej, czy zapisywane hasła do stron WWW. Całość jest szyfrowana i nikt poza właścicielem nie ma dostępu do tych danych.

Zobacz również:

  • Google: ciasteczka zostają w Chrome
  • Przeglądarki w czerwcu 2021: Safari wyprzedza Edge!

Gdy będziesz chciał potem sprawdzić te piki ze swojego smartfona lub drugiego komputera, będą one już tam na ciebie czekały. Warunkiem jest zainstalowanie aplikacji we wszystkich używanych maszynach oraz autoryzowanie dostępu do twojego konta użytkownika poprzez podanie hasła. Niezbędne jest również połączenie z Internetem.

Spośród przeglądarek internetowych, synchronizację ustawień najlepiej rozwiązano w Chromie, gdzie przesyłane dane powiązane zostały z kontem Google użytkownika.

Nad własnym narzędziem do synchronizacji ustawień Firefoksa pracuje także Mozilla. Problem w tym, że rozszerzenie Firefox Sync słynie ze swojej niestabilności.

Funkcja synchronizacji ustawień jest także obecna w przeglądarce Opera. Mając konto w usłudze My Opera możesz zarządzać swoimi danymi z poziomu strony WWW.

Synchronizacja ustawień przeglądarki internetowej

Wbudowaną synchronizację ustawień oferuje przeglądarka Chrome. Do skorzystania z tej funkcji wymagane jest posiadanie konta Google (masz je, jeżeli korzystasz np. z poczty Gmail). Aby ją włączyć kliknij na ikonie narzędzi a następnie wybierz z menu pozycję Opcje i przejdź w nowo otwartym oknie do karty Prywatne rzeczy. Kliknij przycisk Konfiguruj synchronizację i zaloguj się do swojego konta Google.

Możesz wybrać, które elementy mają podlegać synchronizacji: zainstalowane aplikacje, historia autouzupełniania formularzy, ulubione adresy URL, rozszerzenia, ustawienia lub włączone motywy.

Po skończonej konfiguracji dane zostaną przesłane na serwer. Jeżeli będziesz ciekaw, jakie dane są przechowywane przez Google'a, zaloguj się do panelu administracyjnego Google Dashboard, z którego można zarządzać wszystkimi usługami Google'a, jak Buzz, Gmail, czy Picasa Web Albums. Obok pozycji Chrome Sync znajdziesz statystyki przechowywanych danych, możesz również zatrzymać usługę synchronizowania danych i usunąć wszystkie informacje z serwerów.

Inną przeglądarką standardowo wyposażoną w podobną funkcję jest Opera. Usługa o nazwie Opera Link wymaga rejestracji konta użytkownika (daje ono dostęp także do usług w platformie My Opera, jak Opera Unite). Podobnie jak w przypadku Chrome'a, także i tutaj możesz wybrać elementy do synchronizacji: zakładki, ustawienia szybkiego wybierania, notatki, skonfigurowane wyszukiwarki oraz reguły blokowania zawartości.

Mając konto w Operze Link masz dostęp do zapamiętanych adresów URL i notatek także za pośrednictwem innych przeglądarek internetowych. Są one dostępne po zalogowaniu na stronie internetowej link.opera.com.

W opcję synchronizacji ustawień można także wyposażyć przeglądarkę Firefox, instalując oficjalne rozszerzenie Firefox Sync, dawniej funkcjonujące pod nazwą Mozilla Weave. Zostało ono stworzone głównie z myślą o synchronizacji komputera z urządzeniami mobilnymi. Problem w tym, że pomimo wielomiesięcznych prac dodatek Mozilli nadal ma opinię niestabilnego. Może to skutkować nieprawidłowym zapisywaniem ustawień lub zawieszaniem się Firefoksa.