Jak szybko zgrać płytę CD na dysk

Przeniesienie zawartości płyty audio na dysk chroni krążek przed uszkodzeniami i często ułatwia słuchania muzyki. Jeżeli nie masz dedykowanych narzędzi wyspecjalizowanych w zrywaniu płyt użyj Windows Media Playera. W zupełności wystarczy.


Korzystanie z nagrań muzycznych na płytach CD czy DVD nie zawsze jest wygodne. Płyty są są nieporęczne, łatwo je zarysować. Wygodniej jest korzystać z odtwarzaczy MP3 czy smartfonów bądź odsłuchiwać muzykę z twardego dysku. Aby to było możliwe trzeba najpierw zgrać płytę i zapisać ją w odpowiednim formacie. Takie działanie nie oznacza od razu łamania prawa. Wolno ci to zrobić, jeżeli wykonujesz kopię na własny użytek.

Użytkownicy komputerów polecają do zgrywania różne narzędzia ale oznacza to konieczność ich instalacji. A przecież nie zawsze jest na to czas czy możliwość. Tymczasem do zapisu płyt audio na dysku w zupełności wystarczy Windows Media Player. Skorzystaj z niego, jeżeli nie masz dostępu do wyspecjalizowanych aplikacji. Kopię zapiszesz zarówno w formacie Windows Media, jak i MP3. Wystarczy wybrać odpowiednie opcje odtwarzacza.

Zobacz również:

  • Windows 10 otrzyma Media Player z... Windows 11

1. Miejsce zapisu i nazewnictwo plików

Uruchom WMP i rozwiń menu Organizuj. Wybierz polecenie Opcje i przejdź na kartę Zgraj muzykę. W wersji jedenastej rozwiń listę poniżej polecenia Zgraj i wskaż Więcej opcji. W sekcji Zgrywanie muzyki do tej lokalizacji zdefiniujesz katalog, w którym zostaną zapisane pliki. Używając przycisku Nazwa pliku zdefiniujesz sposób nadawania utworom nazw. Możesz używać na przykład informacji o wykonawcy, gatunku czy tytule. Wystarczy mieścić zaznaczenie obok wybranego elementu nazwy. Kolejność sekcji nazwy określisz za pomocą przycisków Przenieś w górę i Przenieś w dół. Separator wybierzesz na liście poniżej.

Jak szybko zgrać płytę CD na dysk

Opcje zgrywania plików muzycznych za pomocą WMP

2. Format i parametry strumienia audio

Najważniejsze ustawienia są jednak w sekcji Ustawienia zgrywania. Zaznacz na przykład Kopiuj muzykę chronioną. Na widocznej powyżej liście Format określ format plików, jaki zostanie użyty do zapisu muzyki. Wybierz na przykład MP3 jeżeli będziesz słuchał utworów za pomocą przenośnego odtwarzacza. Użyj WAVE, jeżeli chcesz poddać zgrane pliki obróbce innym narzędziem. Koniecznie jednak zwiększ domyślną jakość zgrywanych empetrójek (format WAVE jest bezstratny). Standardowe 128 kb/s to zdecydowanie za mało. Minimum to 256, a najlepiej 320. Przesuń w tym celu w prawo widoczny u dołu suwak Jakość audio. Jeżeli chcesz zautomatyzować zgrywanie, na przykład uruchamiać je automatycznie zawsze po wykryciu płyty w napędzie bądź wysuwać płytę po zakończeniu, zaznacz odpowiednie parametry powyżej. Kliknij przycisk Ok, by zaakceptować zmiany.

Jak szybko zgrać płytę CD na dysk

Zapis zawartości płyty audio na dysku za pomocą WMP

3. Zgrywanie

Umieść w napędzie płytę Audio CD. Jeżeli masz połączenie z Internetem, Windows Media Player postara się odszukać informacje o płycie w bazie online i dodać płytę z opisem zawartości do bibliotek. Jeżeli chcesz jednorazowo zmienić parametry zgrywania zrobisz to rozwijając menu Ustawienia zgrywania i wybierając jedno z poleceń: Format i Jakość audio. Przed wystartowaniem operacji, upewnij się, że zaznaczone są wszystkie pliki na liście utworów, bądź wybierz jedynie te, które chcesz zapisać na dysku. Aby rozpocząć zgrywanie kliknij przycisk Zgraj dysk CD.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: