Jak technologia zmieniła nasze życie


Życie towarzyskie

Koniec z nerwowym oczekiwaniem na telefon - pytanie "kiedy ona/on wreszcie zadzwoni" nieco się zdezaktualizowało. Bardziej aktualne jest dziś pytanie: "Kiedy ona/on w końcu wyśle SMS-a/napisze maila/na Gadu-Gadu/'zaćwierka' na Twitterze?" Osobną kwestią jest sposób, w jaki technologia ingeruje w nasze relacje. W sposób prześmiewczy do tematu podchodzi np. ironiczna reklama systemu Windows Phone 7:

Coś chyba jednak jest na rzeczy, skoro wiele osób chętniej zrezygnowałoby z seksu niż z telefonu komórkowego.

Manifestacja poglądów

Ubiór i moda stanowią podstawowy sposób zademonstrowania poglądów; w kulturze anglosaskiej popularnym sposobem ich manifestacji były również naklejki samochodowe. O ile t-shirt z nadrukiem przetrwał do naszych czasów, to żeby za jego pomocą coś zademonstrować, trzeba się ruszyć sprzed komputera. Leniwym pozostają aktualizacje statusu w serwisach społecznościowych, komunikatorach internetowych i mikroblogach.

Ludzie mówiący do siebie

W przeszłości, gdy w twoim kierunku zbliżał się przechodzień głośno mówiący do siebie i gwałtownie gestykulujący, raczej przechodziłeś na drugą stronę ulicy. Dziś zamiast na wyrost nazwać kogoś schizofrenikiem, bezpieczniej jest przyjąć, że rozmawia przez telefon z zestawem słuchawkowym.

Zdobywanie wiedzy

Aż trudno uwierzyć, jak młodzi ludzie radzili sobie z własną edukacją w czasach przed nadejściem Internetu (rzecz jasna, niektórzy nie radzili sobie w ogóle i nie zmieniły tego nawet narodziny Sieci). O ile jednak kilkanaście lat temu aby pogłębić wiedzę na dany temat sięgaliśmy po encyklopedię, książkę czy słownik, to dziś synonimem encyklopedii jest Wikipedia, kopalnią wiedzy - fora internetowe, a pomocą dydaktyczną - ściągi online.

Motoryzacja

Nie twierdzimy, że współcześnie do otrzymania prawa jazdy wymagana jest mniejsza wiedza czy umiejętności (zresztą, trudność w zdobyciu dokumentu uprawniającego do zdobycia pojazdu różni się w zależności od przepisów danego kraju). Problem w tym, że kiedyś kierowca wsiadając za kółko mógł polegać wyłącznie na sobie, a pojazd był zestawem mechanicznych elementów. Dziś mamy nadzieję, że bezpieczeństwo zapewni nam elektronika i komputery, odpowiedzialne np. za automatyczne hamowanie auta; kamery cofania, wbudowane radary, czujniki i inne systemy superbezpiecznych samochodów przyszłości.

***

Przykłady wpływu technologii na naszą egzystencję można mnożyć. Z niektórych badań wynika, że "korzystanie z Internetu rozwija ludzką inteligencję, poprawia umiejętność czytania, pisania i przetwarzania wiedzy" (wg innych badaczy jest wręcz odwrotnie). Z kolei na gry komputerowe obarczane są odpowiedzialnością za wzrost agresji u młodzieży.

Czekamy na wasze uwagi i przykłady wpływu technologii na życie człowieka.