Jak to się robi w TV

Bartosz Boruta od kilku lat specjalizuje się w tworzeniu czołówek i spotów reklamowych dla stacji telewizyjnych. Specjalnie dla czytelników PiMW prezentuje swoje prace i opisuje kulisy ich powstania.

Bartosz Boruta od kilku lat specjalizuje się w tworzeniu czołówek i spotów reklamowych dla stacji telewizyjnych. Specjalnie dla czytelników PiMW prezentuje swoje prace i opisuje kulisy ich powstania.

O sobie

Jak to się robi w TV
Po szkole średniej chciałem jakoś spożytkować swoje zacięcie graficzne, setki pomysłów, ambicje i zamiłowanie do komputerów. Wydawało mi się, że architektura to akurat coś dla mnie. Dwa razy zdawałem na ten wydział i dwa razy wykładałem się na historii sztuki. W końcu trafiłem na Wydział Budownictwa Lądowego Đ coś pokrewnego, ale bez historii sztuki. Na pierwszym roku studiów zobaczyłem coś, co odmieniło moje spojrzenie na komputery i zainspirowało na kilka następnych lat. Mój przyjaciel, Krzysztof Waszniewski, pokazał mi trójwymiarową animację, którą zrobił na Amidze w Real 3D. I tak się zaczęło...

Do prac nad grafiką przestrzenną wybraliśmy Lightwave'a 3D. To były czasy Amigi, procesory osiągały w porywach 33 MHz, a 16 MB pamięci było ciągle sennym marzeniem. Pierwszymi animacjami, jakie robiłem komercyjnie, a nie do szuflady, były czołówki dla Aster City Đ telewizji kablowej w Warszawie. Potem zacząłem pracować w ProCable, firmie produkującej programy dla Polskiej Telewizji Kablowej. Przygotowywałem głównie grafikę dla kanału informacyjnego. Sporo czasu poświęcałem mojej fascynacji, czyli grafice przestrzennej, tworząc czołówki dla PTK i krótkie filmiki dla siebie.

Od tamtego czasu staram się specjalizować w tworzeniu oprawy graficznej dla stacji i programów telewizyjnych. Na pewno duży wpływ na to, co robię, miały zachodnie - głównie amerykańskie, brytyjskie i niemieckie - czołówki i spoty reklamowe, których sporo oglądam.

Od ponad dwóch lat zajmuję się także grafiką na potrzeby reklamy i teledysków (Perfect, Grzegorz Turnau). W ogóle nie zajmuję się mediami drukowanymi. Nieraz za to przygotowuję prezentacje na CD i strony WWW.

Aha! Kończę studia w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych ze specjalizacją Multimedia.