Jak to zrobić?


Jak uruchomić kartę S3 Trio3D AGP 4 MB w Linuksie?

Jest to jedna z najtańszych kart 3D na rynku i stąd jej duże powodzenie w Polsce. Wersja X-Window, znajdująca się w popularnych dystrybucjach Red Hat (do wersji 6.1), Mandrake (do wersji 6.1) i Corel Linux 1.0 nie potrafi obsługiwać tej karty, jedyną możliwością jest używanie standardowego Xserwera dla SVGA. Należy zatem zainstalować pakiet RPM lub DEB o nazwie rozpoczynającej się od:

XFree86-SVGA-x.x.x.rpm

xserver-svga-x.x.x_i386.deb

uruchomić program konfiguracyjny XF86Setup lub Xconfigurator i wybrać właśnie kartę SVGA. Przy ustawianiu ekranu należy najpierw wybrać ustawienia "konserwatywneÓ, tzn. niską rozdzielczość 640x480 i 8 bitów głębi kolorów. Jeśli to zadziała, można spróbować ustawić wyższe rozdzielczości.

Czy mogę w jednym komputerze zainstalować Windows NT i Linux?

Przydatne polecenia linuksowe

<font color="red">df -h##

Pokazuje ilość zajętego i wolnego miejsca na partycjach, dyskietkach, CD-ROM-ach i innych zainstalowanych nośnikach pamięci masowej.

<font color="red">w##

Pokazuje, kto pracuje w systemie i na której konsoli.

<font color="red">top##

Pokazuje obciążenie systemu, pozwala na sortowanie kolejności procesów według różnych kryteriów. Program wyłączasz, naciskając klawisz [q].

<font color="red">netstat##

Pokazuje otwarte połączenia sieciowe, tabelę routingu (-r) i różne statystyki związane z siecią (-i).

<font color="red">fdformat /dev/fd0H1440

Wykonuje niskopoziomowe formatowanie dyskietki. Chcąc sformatować dyskietkę w formacie MS DOS, wykonaj polecenie: kfs.msdos/dev/fd0

<font color="red">du-h nazwa#

Pokazuje, ile miejsca zajmuje katalog "nazwa".

Oczywiście! Najlepiej najpierw zainstalować Windows, zostawiając miejsce na dysku dla Linuksa albo tworząc co najmniej dwie dodatkowe puste partycje. Po zainstalowaniu Linuksa LILO będzie umożliwiać wybór między Windows NT a Linuksem. Możliwe jest także wykorzystanie wbudowanego bootloadera Windows NT do uruchamiania Linuksa (szczegóły znajdziesz w dokumencie HOWTO Linux+NT-Loader).

Jak usunąć LILO po odinstalowaniu Linuksa?

Gdy usuniesz partycję Linuksa (lub w inny sposób usuniesz Linux z dysku), to w sektorze startowym i tak pozostanie bootloader LILO, który będzie wyświetlał niepotrzebne już opcje startowe. Wystarczy wówczas uruchomić komputer z dyskietki ratunkowej utworzonej w Windows 95/98 i wpisać w linii poleceń:

A:\:fdisk /mbr

Jak bezpiecznie wyłączać system?

Jeśli używasz Corel Linuksa, to wystarczy wylogować się z KDE i w oknie zapraszającym do logowania wybrać opcję Shutdown. Podobnie gdy skonfigurowałeś Red Hat/Mandrake tak, aby uruchamiał się w trybie graficznym. Jeśli chcesz zamknąć system z konsoli, to możesz nacisnąć kombinację klawiszy [Ctrl Alt Del] - większość dystrybucji korzysta z programu przechwytującego taką kombinację i uruchamia poprawną procedurę wyłączenia. Innym sposobem jest wykonanie, jako użytkownik root, polecenia <font color="red">shutdown -r now.

Jak przeglądać pliki graficzne w Linuksie?

Jak to zrobić?

Atrakcyjny interfejs i duże możliwości to podstawowe zalety CompuPic.

Jest wiele programów do tego celu, większość standardowo instalowana wraz z systemem. W X-Window możesz użyć instalowanego wraz z KDE programu Kview, w GNOME Electric Eyes lub zainstalować znany również z Windows znakomity program CompuPic (znajduje się na CD-ROM-ie dołączonym do tego numeru PCWK). Jeśli wolisz pracować na konsoli znakowej, to program zgv będzie najlepszym rozwiązaniem.