Jak to zrobić?

Przedstawiamy dwadzieścia porad, które powinny ułatwić życie początkującym (i nie tylko) użytkownikom Linuksa. Dowiesz się, jak korzystać z czcionek True Type, dyskietek, nietypowych kart graficznych i modemów.


Przedstawiamy dwadzieścia porad, które powinny ułatwić życie początkującym (i nie tylko) użytkownikom Linuksa. Dowiesz się, jak korzystać z czcionek True Type, dyskietek, nietypowych kart graficznych i modemów.

Korzystanie z dyskietek i CD-ROM-ów

Jak to zrobić?

Usermount ułatwia pracę z dyskietkami i CD-ROM-ami.

Większość współczesnych dystrybucji potrafi automatycznie instalować dyskietki i CD-ROM-y po kliknięciu odpowiedniej ikony w KDE czy GNOME. Warto jednak znać ręczny sposób wykonania tej czynności, np. z linii poleceń. Użyj do tego celu polecenia <font color="red">mount:

mount -t &nazwa& &cel&#

gdzie cel oznacza katalog (np. /mnt/cdrom), w którym zostanie zainstalowany dysk, a nazwa to nazwa urządzenia pod jaką Linux "widzi" dyskietki (zazwyczaj /dev/fd0) i napędy CD-ROM (np. /dev/cdrom). Właściciele Red Hat/Mandrake mogą spróbować w X-Window polecenia <font color="red">usermount, które ułatwia tę czynność. Pamiętaj, aby po zakończeniu operacji na dyskietce lub CD-ROM-ie przeprowadzić deinstalację, np.:

umount /mnt/cdrom

Jak korzystać z napędu Zip?

Podobnie jak inne rodzaje dysków, dyskietki Zip należy najpierw zainstalować. Poniższy przykład dotyczy dystrybucji Red Hat/Mandrake i Corel Linux, ale inne dystrybucje będą się zachowywać podobnie. Opis dotyczny zewnętrznego napędu Zip przyłączanego przez port równoległy (drukarki), wszystkie czynności należy wykonać jako użytkownik root. Najpierw utwórz katalog, w którym będziesz instalować dyskietki Zip, np.:

mkdir /mnt/zip

Następnie wczytaj sterownik portu równoległego:

insmod parport

insmod ppa

Teraz, żeby zawartość dysku była widoczna w katalogu /mnt/zip, wystarczy następujące polecenie:

mount -t msdos /dev/sda4 /mnt/zip

Pamiętaj, żeby zawsze odinstalować dysk, który chcesz wyjąć (np. poleceniem <font color="red">umount /mnt/zip).

Czy modem będzie działał z Linuksem?

Najszybszy test to wykonanie następującego polecenia (jako użytkownik root):

grep tty /var/log/messages

jeśli zostanie wyświetlony wiersz (wiersze) zawierające sekwencję <font color="red">16550A, oznacza to, że prawdopodobnie Twój modem będzie pracował w Linuksie. Ogólna zasada jest taka, że tańszych modemów PCI Linux nie obsługuje. Bazę danych modemów i informację na temat ich współpracy z Linuksem można znaleźć pod adresem www.o2.net/~gromitkc/winmodem.html (strona znajduje się również na CD-ROM-ie dołączonym do tego numeru PCWK).

Jak się połączyć z Internetem?

Jak to zrobić?

3GPPP przypomina Kreator połączeń internetowych z Windows.

Jak zwykle w Linuksie wszystko można wykonać na kilka sposobów - do konfiguracji połączenia najłatwiej użyć programu dostarczonego z Twoim menedżerem okien - dla KDE jest to kppp, a dla GNOME gppp. Konfiguracja jest podobna jak w przypadku Windows, warto tylko pamiętać, że w Linuksie inaczej oznaczane są numery portów szeregowych (COM1=ttyS0, COM2=ttyS1, COM3=ttyS2, COM4=ttys3). Szczegółowy opis znajdziesz w numerze 12/99 PCWK.

Jak w Linuksie używać czcionek True Type?

Jak to zrobić?

Ozdobne czcionki True Type w Edytorze Kedit (KDE)

Czcionki True Type zazwyczaj wyglądają lepiej niż większość czcionek dołączonych standardowo do X-Window, ponadto wielu użytkowników Windows ma własne ulubione czcionki, z których chcieliby korzystać w Linuksie. Współczesne dystrybucje Linuksa zawierają serwer czcionek, który potrafi korzystać z czcionek True Type, trzeba tylko przeprowadzić wstępną konfigurację. Najłatwiej to zrobić dla dystrybucji Mandrake: wystarczy zainstalować - jako użytkownik root - pakiet ttfonts-xx .xx.i586.rpm (zawiera kilka czcionek True Type). Po zainstalowaniu do pliku /etc/X11/fs zostanie dodana odpowiednia ścieżka i teraz należy do katalogu /usr/X11R6/lib/X11/ttfonts/ skopiować pliki czcionek True Type (pliki *.ttf), których chcesz używać, oraz wykonać następujące polecenia:

cd /usr/X11R6/lib/X11/ttfonts/

ttmkfdir > fonts.scale

mkfontdir

W Red Hat jest to nieco bardziej skomplikowane - należy ręcznie utworzyć katalog, np.:

mkdir

/usr/X11R6/lib/X11/fonts/ttfonts#

skopiować do niego czcionki TrueType oraz do pliku /etc/X11/fs/config i do sekcji catalogue dodać ścieżkę do katalogu z czcionkami True Type:<font color="red"> /usr/ X11R6/lib/X11/fonts/ttfonts. Po ponownym uruchomieniu systemu (lub skryptu /etc/rc.d/init/xfs) czcionki True Type powinny być widoczne dla wszystkich aplikacji w X-Window.