Jak uatrakcyjnić wygląd pulpitu Windows

Codziennie inna tapeta pulpitu uprzyjemnia pracę i sprawia, że chętniej siadamy do komputera. Do automatycznej zmiany wyglądu pulpitu można użyć narzędzi wbudowanych w system bądź programów zewnętrznych. A jeżeli znudzą ci się statyczne obrazy możesz przekształcić tło pulpitu w odtwarzacz wideo


Wygaszacz nie służy już tylko zabezpieczaniu ekranu przed wypaleniem czy blokowaniu dostępu do komputera, to także graficzny element dekoracyjny uprzyjemniający i urozmaicający pracę. Podobnie jest z pulpitem. Ta sama tapeta oglądana każdego dnia bardzo szybko przestaje być interesująca. Jeżeli co jakiś czas obraz będzie się zmieniał, to na pewno użytkownik będzie chętniej siadał przed monitorem. Oczywiście zawsze możliwa jest ręczna zmiana tapet ale w Windows 7 można też użyć do tego celu automatycznych funkcji systemu, które zadbają by w regularnych odstępach na ekranie pojawił się nowy plik graficzny. Dla wersji Ultimate oferowane są taki dodatki jak DreamScene, można też skorzystać z różnych usług sieciowych jak na przykład Webshots. Ta ostatnia opcja daje gwarancję, że biblioteka obrazów będzie najwyższej jakości i ogromnych rozmiarów

1. Automatyczne wyświetlanie zdjęć z dysku na pulpicie

Aby włączyć automatyczną modyfikację obrazów na tapecie, kliknij pulpit prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Personalizuj. Kliknij u dołu okna łącze Tło pulpitu. Na liście Lokalizacja obrazu wskaż, skąd mają być pobierane pliki do wyświetlenia. Do wyboru masz standardowe tła pulpitu i obrazy z biblioteki Windows. Możesz też na przykład zawęzić wybór do najwyżej ocenianych zdjęć. Jeżeli chcesz użyć plików zapisanych na dysku, użyj przycisku Przeglądaj. Po wyświetleniu zdjęć wciśnij klawisz [CONTROL] i kliknięciem wskaż te, które zostaną użyte do pokazu. Jeżeli chcesz od razu wybrać wszystkie kliknij Zaznacz wszystko, jeżeli chcesz usunąć wszystkie ze zbioru kliknij Wyczyść wszystko.

Jak uatrakcyjnić wygląd pulpitu Windows

Na tapecie można umieść domyślne, systemowe pliki graficzne, dowolne zdjęcia z dysku bądź obrazy filtrowane za pomocą systemu ocen

U dołu okna, na liście Położenie obrazu wybierz sposób, w jaki grafiki mają wypełniać powierzchnię pulpitu. W polu obok zdefiniuj czas przez jaki ma być wyświetlane każde zdjęcie. Jeżeli zaznaczysz opcję Losowo, wybór plików na tapetę będzie się odbywał w sposób przypadkowy. Zapisz konfigurację przyciskiem Zapisz zmiany.

2. Film zamiast tapety

DreamScene umożliwia umieszczenie na pulpicie pliku filmowego zamiast tapety. Statyczne tło zostaje zastąpione ruchomą animacją. Dodatek obsługuje takie formaty, jak MPEG1, MPEG2 i WMV. Należy go pobrać i zainstalować za pomocą WindowsUpdate. Aby skorzystać z DreamScene kliknij pulpit prawym przyciskiem i wskaż Personalizuj. Użyj łącza Tło pulpitu, a następnie rozwiń listę Lokalizacja. Zainstalowanie dodatku oraz dołączonych do niego animacji spowoduje pojawienie się w menu takich pozycji związanych z formatem wideo, jak: Zawartość dodatku Windows DreamScene oraz Wideo czy Przykładowe wideo. Po wybraniu pierwszej uzyskasz dostęp do zestawu oferowanego z pakietem. Dodatkowe pakiety oferowane są za pomocą również za pomocą WindowsUpdate bądź przez różne serwisy internetowe. Na witrynie Microsoftu są dostępne w sekcji Dodatki dla systemu Windows Ultimate.

Jak uatrakcyjnić wygląd pulpitu Windows

Windows DreamScene – film zamiast statycznej tapety

Pozostałe dwie pozycje z listy konfiguracyjnej pozwalają wskazać na dysku własny plik filmowy. Położenie i sposób wyświetlania filmu można definiować tak samo, jak wyświetlanie tapet. Możesz wypełnić cały ekran, ułożyć elementy sąsiadująco, wyśrodkować czy zachować oryginalne rozmiary. Filmy odtwarzane są w pętli. Zwróć uwagę, by nie wybrać animacji zawierającej zbyt wielu szczegółów i elementów o zróżnicowanej kolorystyce. Wpłynie to niekorzystnie na czytelność ikon wyświetlanych na pulpicie. Mało widoczne będą również umieszczone pod nimi podpisy. Na koniec kliknij przycisk OK.

Jak uatrakcyjnić wygląd pulpitu Windows

Webshots Desktop gwarantuje, że na pulpicie zawsze wyświetlane będzie wysokiej jakości zdjęcie

3. Zawsze inny pulpit z Webshots Desktop

Jeżeli odtwarzanie filmów na pulpicie jest zbyt wymagające dla twojego komputera, a własna biblioteka plików graficznych mało interesująca skorzystaj z grafik umieszczanych w Internecie przez innych użytkowników. Zainstaluj narzędzie do ich pobierania i wyświetlania na pulpicie na przykład Webshots Desktop. Zacznij od rejestracji w serwisie. Do wyboru masz dwa warianty płatne usługi i jeden bezpłatny. Pobierz i uruchom instalację programu. W jej trakcie zaloguj się do usługi, a na koniec przyciskiem OK zamknij ekran powitalny. W głównym oknie programu na karcie Wallpaper and screensavers zobaczysz przykładowe kolekcje i pliki graficzne. Jeżeli chcesz od razu ustawić jeden z nich jako tapetę wystarczy zaznaczyć go i kliknąć Set Wallpaper w prawym dolnym rogu okna. Opcje wyświetlania zmienisz klikając przycisk Options u góry. Na karcie Wallpaper za pomocą listy Automatically cycle określisz na przykład częstotliwość zmiany plików. Domyślnie ustawiona jest jedna godzina ale obrazy mogą się zmieniać co sekundę, co kilka dni bądź wcale. Tutaj włączysz także wyświetlanie na pulpicie kalendarza. Początkowa biblioteka programu jest niewielka ale można rozbudować ją o bezpłatne fotografie publikowane każdego dnia w serwisie Webshots bądź dołączyć do niej zdjęcia udostępniane przez innych użytkowników tej witryny. Zasoby uzupełnisz po kliknięciu listy Add more files w głównym oknie programu. Jeżeli wybierzesz Daily photo pobierzesz fotografie dnia, Community da ci dostęp do prac innych osób. O pojawianiu się nowych obrazków, które będziesz mógł za darmo pobrać, program poinformuje cię również zawsze stosownym komunikatem w zasobniku systemowym. Wystarczy wtedy kliknąć przycisk Get this photo. Po rozwinięciu menu kontekstowego ikony programu w zasobniku możesz też przeglądać i pobierać zdjęcia dnia. Wystarczy kliknąć polecenie View daily photos.