Jak ukryć się na Facebooku? 6 porad bezpieczeństwa


Ukryj swoją aktywność w aplikacjach

Niektóre z najpopularniejszych gier dostępnych przez Facebook, jak Metropolis i Mafia Wars, wymagają - i nagradzają - graczy za rekrutowanie innych użytkowników - znaczy, nie zajdziesz w grze daleko dopóki nie zaprosisz do gry swoich znajomych. Niektóre z tych gier będą same wysyłały wiadomości na Twoją Ścianę, aby Twoi znajomi mogli zobaczyć do czego dążysz w grze (kiedy pierwszy raz odpalasz grę, wyrażasz zgodę, aby dana aplikacja robiła tego typu rzeczy).

Tego typu częste wpisy mogą być, delikatnie ujmując sprawę irytujące, poza tym, czy naprawdę chcesz żeby inni wiedzieli, że zamiast zająć się pracą cały dzień grałeś w Farmville?

Jak ukryć się na Facebooku? 6 porad bezpieczeństwa

Wciśnięcie przycisku Niewidzialność na Facebooku: Udaj się do Ustawień Prywatności w menu Konto. W dolnej części strony Ustawień Prywatności po lewej stronie znajduje się link do opcji prywatności dla Aplikacji i Stron.

Jak ukryć się na Facebooku? 6 porad bezpieczeństwa

Przy odpowiednich ustawieniach, nikt nie zobaczy, że męczysz Farmville w trakcie pracy.

Wybierz edycję swoich ustawień, i zlokalizuj Aktywność Gier i Aplikacji, która powinna być trzecia na liście na tej stronie. Następnie wybierz Dostosuj z rozwijanego menu i wybierz Tylko ja w ukazującym się oknie dialogowym.

Od tej pory nikt nie będzie w stanie zobaczyć Twojej aktywności w grach.

Całkowite wyłączenie aplikacji Facebooka

Wysyłanie do Ciebie nowinek, czy uaktualnień jest jedną z funkcji aplikacji Facebooka. Nie wszystkie aplikacje będą zalewać Twoją ścianę wiadomościami pozbawionymi sensu. Jednakże wszystkie z tych aplikacji mają jedną wadę: mają dostęp do wszelkich informacji osobistych, które zamieszczasz na swoim profilu.

Autor i były szef The Security Consortium, Mark Kadrich jest poważnie zaniepokojony jakością kontroli Facebooka nad developerami aplikacji z tzw. firm trzecich. "Developerzy aplikacji dostarczają kod działający w środowisku Facebooka. Jak wiele testów bezpieczeństwa jest przeprowadzanych zanim Facebook wypuści oprogramowanie pomiędzy użytkowników" pyta Kadrich.

Jak ukryć się na Facebooku? 6 porad bezpieczeństwa

Wyłączenie aplikacji gwałtownie zwiększy bezpieczeństwo Twoich danych.

Polityka Facebooka dotycząca aplikacji jest taka, że developerzy mają nie wykorzystywać danych dotyczących użytkowników portalu poza nim, jak również powinni pozyskiwać tylko tyle danych, ile jest im potrzebne dla bezbłędnej funkcjonalności aplikacji, bądź aby wzbogacić Twoje doświadczenia, jako gracza, czy generalnie użytkownika aplikacji Facebooka. Jednak w rzeczywistości, gdy aplikacja pobierze Twoje dane użytkownika, nie jest to w żaden sposób do sprawdzenia, co z takimi danymi może wyczyniać developer.

Jeżeli nie masz ochoty dzielić się życiem z firmami trzecimi, najlepszym rozwiązaniem będzie zablokowanie wszelkich aplikacji Facebooka.

Aplikacje - pa pa: Wybierz Ustawienia Prywatności z rozwijanego menu Konto i wciśnij Edytuj Ustawienia w sekcji Aplikacje gry i witryny WWW.

W sekcji Aplikacje, z których korzystasz kliknij link w zdaniu Wyłącz wszystkie aplikacje platformy.

W oknie, które wyskoczy należy zaznaczyć kwadracik Zaznacz wszystko i wcisnąć przycisk Wyłącz platformę.

Niewykluczone, że będziesz musiał kilka minut poczekać, zanim nowe ustawienia zaczną funkcjonować; trochę czasu zajmuje zanim Facebook wyłączy wszystkie aplikacje w Twoim profilu.

Kontrola tego, co Twoi znajomi udostępniają światu na Twój temat

Zupełnie tak, jak możesz nie chcieć, aby ludzie transmitowali Twoje miejsce przebywania do Internetu, możesz nie chcieć, aby dzielili się Twoimi danymi z innymi użytkownikami Facebooka. Twoi znajomi mają dostęp do Twojego profilu, i mogą przeklejać Twoje zmiany statusu, linki czy fotografie z Twojej ściany, do swojego własnego profilu. A wszystko to bez Twojego nadzoru, zgody, czy często choćby wiedzy.

Twoi znajomi z Facebooka mogą również korzystać z różnorakich aplikacji - a aplikacje te mają dostęp do listy przyjaciół tych, którzy z nich korzystają - a to z kolei oznacza Ciebie. Aby lepiej kontrolować przepływ informacji na Twój temat, możesz skorzystać z opcji kontroli tego, co znajomi mogą udostępnić na Twój temat.

Wstęp wzbroniony: Tak jak w poprzednich przypadkach udajemy się do menu Ustawienia Prywatności, a następnie do sekcji Aplikacje i strony WWW. Stamtąd kliknij Edytuj

Jak ukryć się na Facebooku? 6 porad bezpieczeństwa

Nie chemy, aby nasi znajomi dzielili się naszymy danymi z firmami, których nie znamy.

Ustawienia w sekcji Informacje dostępne przez znajomych. Pojawi się okno, w którym otrzymasz dokładne dane tego, czym mogą się dzielić Twoi znajomi. Poodznaczaj to, czym nie chcesz, aby dzielono się za Ciebie. Oczywiście sytuacją idealną z punktu widzenia pełnej prywatności jest odznaczenie wszystkiego.

Bezpieczeństwo absolutne: Skasuj konto

Skasowanie konta na Facebooku jest ewidentnie jedyną czynnością, która gwarantuje stuprocentowe bezpieczeństwo użytkownikowi. Jest również często niepotrzebne, aczkolwiek decyzja należy do ciebie, w końcu zdarzają się prześladowania i tym podobne rzeczy, które mogą rujnować całą radość korzystania z platformy społecznościowej (czego nie życzę oczywiście). Może się również zdarzyć, że "wyrosłeś" już z Facebooka, albo na przykład stałeś się osobą publiczną i wymagasz zupełnie innego profilu.

Jak ukryć się na Facebooku? 6 porad bezpieczeństwa

Problem z usunięciem konta polega na tym, że nie można tego zrobić - no przynajmniej szybko, bezboleśnie, bezstresowo i bez godzin spędzonych w pomocy witryny. Możesz tylko zahibernować konto, co wykonać może każdy z menu Konto. Lecz jaki jest tego sens? W końcu Twój profil dalej jest dostępny dla Facebooka, tylko sam z niego nie bardzo możesz skorzystać.

Pożegnanie z kontem: Zanim zaczniemy musisz wiedzieć jedno, cały proces skasowania konta trwa 14 dni, i podczas tego okresu nie możesz z niego korzystać w żaden sposób jeżeli aktywowałeś procedurę. Link, dzięki któremu można usunąć konto Facebooka jest sprytnie schowany głęboko na stronach pomocy witryny. Jednak znaleźliśmy go dla Ciebie, jeżeli tylko masz ochotę z niego skorzystać. Tutaj możesz rozpocząć proces kasacji konta.

Naciśnij Wyślij. Wypełnij formularz, który się pokaże i naciśnij OK. Opuść tę stronę, aby już nigdy nie wrócić.

Facebook jest świetną zabawą, jednak należy pamiętać, że to Ty odpowiadasz za swoje bezpieczeństwo. Pomimo, że sama firma Facebook ma również swoje obowiązki, względem Ciebie - jej klienta - to zrozumienie w jaki sposób działa kontrola prywatności i umiejętność jej aplikowania zależy już tylko od indywidualnych użytkowników. Nawet jeżeli Facebook byłby sądzony, za sprzedanie danych personalnych niewłaściwym ludziom - nie sądzę, aby było to pocieszające gdybym był jedną z ofiar tego typu przekrętu. Jak Ty myślisz?