Jak umieszczać tło w wiadomościach Outlooka

Tło w wiadomości pocztowej nadaje jej indywidualnego charakteru, pozwala podkreślić niektóre elementy. Outlook pozwala na dodawanie do tła pojedynczego koloru, gradientu czy własnego zdjęcia. Co ciekawe starsze wersje Outlooka są w tym zakresie bardziej elastyczne i mają większe możliwości od nowych wariantów programu. Poznaj tajniki konfiguracji tła w wiadomościach pocztowych


Białe tło i czarne litery nie wyglądają atrakcyjnie. Odrobina koloru zawsze dodaje indywidualności. Kolorowy jest pulpit systemu, barwne są eleganckie papeterie. Dlaczego więc nie urozmaicić w ten sposób korespondencji elektronicznej? Kolorowe tło, obraz umieszczony pod tekstem czy papeteria, mogą służyć poprawieniu wyglądu, nadaniu wiadomości indywidualnego charakteru i podkreśleniu niektórych elementów wiadomości pocztowej. W Outlooku istnieje kilka sposobów na zastosowanie tła. Warto też zwrócić uwagę, że większe możliwości w tym zakresie oferują starsze wersje programu do 2003 włącznie. Warianty MS Outlooka od 2007 wzwyż nie są tak elastyczne i uzyskanie niektórych efektów jest pracochłonne lub wręcz niemożliwe. Wynika to z innego sposobu generowania wyglądu e-maili. Pierwotnie odpowiadał za to Internet Explorer, później Microsoft przerzucił to zadanie na Worda. W tej poradzie skupimy się na możliwościach Outlooka 2000 i 2003, które nadal stanowią spory odsetek używanych klientów pocztowych. Jeżeli skorzystasz z tej porady zwróć jedynie uwagę by tło nie było zbyt wzorzyste oraz by używane czcionki były wystarczająco kontrastowe i czytelne.

1. Wybór odpowiedniego formatu wiadomości

Tło w wiadomościach pocztowych obsługiwane jest jedynie w formacie HTML. Jeżeli więc chcesz z niego skorzystać ustaw najpierw ten format. Dla pojedynczej informacji, w oknie tworzenia nowego listu rozwiń menu format i zaznacz w nim polecenie HTML. Jeżeli chcesz by wszystkie wiadomości były automatycznie tworzone w ten sposób, w głównym oknie Outlooka kliknij menu Narzędzia i wybierz polecenie Opcje. Jeżeli nie jest ono widoczne rozwiń widok dodatkowych poleceń klikając niewielkie strzałki widoczne u dołu. Przejdź na kartę Format poczty i na liście Format wysyłanych wiadomości ustaw HTML. Poniżej możesz jeszcze zaznaczyć Użyj programu Microsoft Word do edytowania wiadomość, co zwiększy możliwości formatowania i pozwoli sprawdzać pisownię. Zamknij okno klikając przycisk OK.

Jak umieszczać tło w wiadomościach Outlooka

Format HTML daje dostęp do wbudowanych w Outlooka papeterii ale użycie Worda jako edytora wyłącza możliwość ich użycia z poziomu programu pocztowego

2. Dodawanie koloru i obrazów tła w edytorze Outlooka

Za pomocą przycisku Nowy otwórz okno nowej wiadomości. Jeżeli nie masz pewności czy używanym formatem jest HTML sprawdzisz to w menu Format. Funkcje odpowiedzialne za dodawanie tła w Outlooku różnią się w zależności pod tego czy Word został zdefiniowany jako edytor poczty czy też nie. Aby zmodyfikować tło z wyłączonym Wordem z menu Format wybierz polecenie Tło. Do wyboru masz jednolite tło, które uzyskasz wybierając jedną ze zdefiniowanych wstępnie barw ukrytych pod poleceniem Kolor, lub możliwość użycia gotowego obrazu. Opcja ta ukryta jest pod poleceniem Obraz. Na liście plik możesz wskazać jedną z grafik wbudowaną w Outlooka (jest ich około 20). Gdy klikniesz Przeglądaj będziesz mógł wybrać dowolne zdjęcie z dysku.

3. Definiowanie efektów tła gdy edytorem poczty jest Word

Jeżeli edytorem poczty został wybrany Word, w oknie nowej wiadomości kliknij myszą w polu treści i z menu Format wybierz polecenie Tło. Tym razem podstawowa paleta kolorów jest bardziej rozbudowana. Poza tym można wybrać dowolna barwę RGB klikając polecenie Więcej kolorów. Aby użyć własnej grafiki kliknij Efekty wypełnienia. Na kolejnych kartach możesz określić gradient i styl cieniowania zdefiniowanej barwy, włączyć wyświetlanie tekstur i deseni. Aby dodać własne tło kliknij Rysunek, a następnie przycisk Wybierz rysunek i wskaż na dysku plik graficzny zapisany w jednym z podstawowych formatów jak JPG, TIFF, czy PNG.

Jak umieszczać tło w wiadomościach Outlooka

Edycja poczty za pomocą Worda to między innymi bardziej rozbudowane możliwości formatowania tła

4. Używanie motywów i papeterii

Gdy używasz Worda jako edytora, w menu Format dostępne jest także polecenie Motyw. Motywy to wstępnie zdefiniowane szablony z odpowiednio dobraną czcionką, formatowaniem czy kolorystyką. Współgrają one z tradycyjnym tłem. Po wyłączeniu Worda dostępna jest natomiast papeteria. Skonfigurujesz ją za pomocą poleceń z sekcji Papeteria i czcionki umieszczonej na karcie Format poczty w opcjach Outlooka. Za pomocą listy Domyślnie użyj wybierzesz wzór tła, który będzie stosowany do każdej nowej wiadomości. Po kliknięciu przycisku Wybór papeterii będziesz mógł edytować gotowe wzory, kasować je, pobierać z Internetu i dodawać nowe. Przycisk Czcionki pozwala modyfikować ustawienia używanych w papeterii fontów.

5. Dostosowanie kodu papeterii do własnych potrzeb

Zwykłe tło używane w wiadomościach wstawia się błyskawicznie ale ma ono kilka wad. Zdjęcie jest przewijane wraz z tekstem, duże obrazy nie są widoczne, a małe ilustracje papeterii powielane wielokrotnie na ekranie. Położenie zdjęcia tła możesz jednak określić na stałe, przypisać do konkretnego miejsca, wyłączyć powtarzanie elementów. Wymaga to jednak dodatkowej pracy. Trzeba stworzyć własną papeterię. Najprościej oczekiwany efekt można osiągnąć modyfikując istniejący wzór, na przykład wariant podstawowy papeterii umieszczony w katalogu użytkownika i podkatalogu AppData\Roaming\Microsoft\Stationery. Zrób kopię umieszczonego tam pliku Bez tytułu.htm i nadaj jej inną nazwę, na przykład Moja papeteria. Kliknij ja prawym przyciskiem myszy, wybierz Otwórz za pomocą i Notatnik.

Jak umieszczać tło w wiadomościach Outlooka

Modyfikacja kodu papeterii pozwala używać własnych obrazów oraz modyfikować sposób ich wyświetlania

6. Modyfikacja parametrów kodu

Odszukaj w treści kodu linię: BODY background="nazwa_pliku.jpg". Zamiast nazwa_pliku.jpg wstaw ścieżkę oraz nazwę pliku, który chcesz użyć jako tła. Po znaku cudzysłowu dopisz również polecenie style="background-attachment:fixed;". Modyfikując parametr background-repeat zmienisz sposób powtarzania użytego obiektu. Do wyboru masz powielanie w osi X, w osi Y, bądź całkowite wyłączenie (opcje: repeat-x, repeat-y i no-repeat). Możesz też inaczej określić położenie grafiki podajać wartości w pikselach, procentowo czy używając takich parametrów jak top left, top center, czy bottom right. Zapisz zmiany i zamknij notatnik. Aby skorzystać z nowej papeterii w oknie Outlooka rozwiń menu Akcje, wybierz Nowa wiadomość i Więcej papeterii. Wskaż na liście zapisany w poprzednim punkcie szablon i kliknij OK. Pamiętaj, żeby do koloru papeterii dobrać odpowiedni kolor czcionki, tak by list był czytelny