Jak uniknąć Visty? Kup używany komputer!

Według badań przeprowadzonych przez dwie firmy analityczne, Gartner oraz IDC, klienci wciąż starają się unikać Windowsa Visty. Jedną z metod na to ma być zakup używanych komputerów, na których z reguły XP działa już od dawna.

Według Gartnera i IDC taka sytuacja ma miejsce nie z powodu chęci zaoszczędzenia pieniędzy, ale przede wszystkim z powodów czysto praktycznych. Sporo starszego oprogramowania ma być niekompatybilna z Vistą, dlatego klienci wybierają XP. Ma to zapobiec nie tylko ewentualnym problemom z korzystaniem z dotychczasowych aplikacji, ale także ma oszczędzić czasochłonny powrót na dobrze znanego XP (downgrade).

Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim dużych firm, które nie potrzebują komputerów o najwyższej wydajności. Na przykład na komputerach firmy Intel w większości zainstalowany jest system Windows XP i nie zanosi się na to, aby w najbliższej przyszłości sytuacja ta miała się zmienić. Również w mniejszych firmach można zaobserwować takie zjawisko.

Zakup komputera z XP na pokładzie oznacza nie tylko mniejsze koszty związane z licencją, ale także możliwość zakupu mniej wydajnej konfiguracji. To także brak problemów z działaniem dotychczasowych aplikacji oraz mniejsze koszty związane ze szkoleniem pracowników związanych z obsługą nowego systemu.