Jak uruchomić Chrome OS z pendrive'a

Bez względu na to, czy wypróbowałeś już działanie kompilacji Chrome OS na maszynie wirtualnej czy nie, mamy dla ciebie propozycję. Spróbuj odpalić system Google z pamięci USB - w tym artykule pokażemy, jak to zrobić.

Chrome OS został udostępniony przez Google w postaci kodu źródłowego na stronie The Chromium Projects, wraz z dokładną instrukcją, jak przeprowadzić proces kompilacji. Nie trzeba było długo czekać, by gotowe obrazy systemu trafiły do sieci P2P.

Build przeznaczony konkretnie na potrzeby instalacji na przenośnej pamięci został stworzony przez użytkownika serwisu mikroblogowego Twitter, ukrywającego się pod pseudonimem Hexxeh. Założył on też specjalną stronę internetową, na której umieścił instrukcje niezbędne do stworzenia własnego uruchamialnego pendrive'a z Chrome OS.

Zobacz również:

  • Czy można zainstalować macOS na komputerze PC? [PORADNIK]

Zaczynamy

Przede wszystkim będziesz potrzebował klucza USB o pojemności co najmniej 4 GB. Procedurę trzeba rozpocząć od zaopatrzenia się w kompilację systemu, dostępnego do pobrania w formie pliku .torrent pod tym linkiem (kliknięcie łącza uruchomi klienta P2P). Pobrany zostanie obraz systemu, spakowany do archiwum tar.gz. Plik należy rozpakować.

Windows

Pobierz prostą aplikację Image Writer for Windows, umożliwiającą zapis obrazu Chrome OS-a na pendrive. Uruchom program, wskaż położenie pliku chromiumos.img i z listy rozwijanej wybierz literę napędu odpowiadającą pamięci USB. Wciśnij przycisk Write. Po zakończeniu zapisu nośnik jest gotowy do użycia.

Linux

Po rozpakowaniu obrazu użyj polecenia:

sudo dd if=chromiumos.img of=/dev/X bs=4M

gdzie X jest nazwą urządzenia USB. Komendę trzeba uruchomić w tym samym katalogu, w którym znajduje się plik z systemem. Po zakończeniu wykonywania polecenia nośnik jest gotowy do użycia.

Rozruch

Aby uruchomić system z pendrive'a trzeba zmusić system do uwzględnienia urządzenia USB w trakcie wyszukiwania napędów rozruchowych oraz umieszczenia takiego urządzenia na 1. miejscu listy wyszukiwania. Zmian tych można dokonać w BIOS-ie. Sposób wejścia do ustawień BIOS-u różni się w zależności od jego producenta - zwykle wystarczy wcisnąć klawisz DEL lub jeden z klawiszy funkcyjnych (w naszym wypadku było to klawisz F2).

W sekcji Boot należy odszukać menu Boot Device Prority i w pozycji 1st Boot Device ustawić pamięć USB. Pamiętaj o zapisaniu ustawień przed wyjściem z BIOS-u. Przy kolejnym uruchomieniu komputera system Chrome OS wystartuje z pendrive'a.

Wnioski

Podobnie jak w wypadku wersji Chrome OS wirtualizowanej za pomocą takich narzędzi jak VMware czy VirtualBox, trudno mówić o komfortowej pracy z systemem uruchamianym z klucza USB. Na naszej maszynie testowej system reagował z kilkusekundowym opóźnieniem, czasem po prostu się zawieszając. Nawet zmiana systemu plików pamięci przenośnej z FAT32 na NTFS i stworzenie na kluczu partycji aktywnej (możliwe dzięki programowi HP USB Disk Storage Format Tool) przyniosły ledwie zauważalną poprawę.

Nie uzyskamy więc miarodajnej wiedzy na temat wydajności Chrome OS. Nie mniej jednak każdy użytkownik może przynajmniej na własnej skórze przekonać się, jak wygląda oprogramowanie Google.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: