Jak uruchomić gry RPG na silniku Infinity Engine w Windows 7?

Gry RPG takie jak Baldur's Gate i Planescape: Torment to jedne z najlepszych tytułów w swoim gatunku. Należały też do najbardziej fascynujących i najpiękniejszych gier swoich czasów, co po części zawdzięczają silnikowi BioWare Infinity Engine. Te gry były jednak pisane dla systemu Windows 98 i dzisiejsze komputery mają z nimi poważny problem.

Planescape: Torment

Nie traćcie nadziei! Odpalenie Baldur's Gate i innych gier stworzonych przy użyciu Infinity Engine na nowych systemach jest stosunkowo proste. Najłatwiejszym sposobem jest ich zakupienie w serwisie GOG.com, który oferuje wszystkie te gry w specjalnie przygotowanych wersjach kompatybilnych z nowymi systemami operacyjnymi i dostępne do pobrania bez DRM w cenach nie przekraczających 10 dolarów.

Jeśli posiadacie już Baldur's Gate, Icewind Dale lub inną z omawianych gier na nośniku fizycznym i macie problem z jej uruchomieniem pod Windows 7, to potrzebujecie emulatora. Jednym z najlepszych dla Infinity Engine jest GemRB, który otrzymuje ciągłe aktualizacje i działa na wielu platformach. Uważajcie by pobrać właściwą wersję - program dostępny jest dla Windows, Linuksa, Androida oraz iOS.

W tym artykule skupimy się na wersji Windows. Na początku należy zainstalować emulator GemRB i naszą grę oraz przekopiować całą zawartość płyt na dysk (najlepiej do folderu z zainstalowaną grą do katalogów CD1, CD2 itd.). UWAGA! Nie instaluj gier w Program Files, ponieważ systemy Windows XP, Vista i 7 chronią ten folder i pozwalają wprowadzać w nim zmiany tylko programom z uprawnieniami administracyjnymi.

Następnie otwieramy plik GemRB.cfg w notatniku i zmieniamy wartość GamePath= tak, by kierowała do katalogu, w którym zainstalowaliśmy grę. Powinno to wyglądać np. w następujący sposób: GamePath= C:\Baldur’s Gate 2\. To samo robimy ze ścieżką CD jeśli skopiowaliśmy płyty na dysk twardy. Powinno to wyglądać tak: CD1= C:\Baldur's Gate 2\CD1\ i podobnie w przypadku ścieżek dla kolejnych płyt.

Teraz zapisujemy plik GemRB.cfg i uruchamiamy emulator klikając dwukrotnie na pliku GemRB.exe. Jeśli wszystko wykonaliście poprawnie, to program powinien emulować BioWare Infinity Engine i pozwolić na grę w takie klasyki jak Baldur's Gate, Planescape: Torment i Icewind Dale. Jeśli grafika na waszych nowoczesnych monitorach trochę spłaszczona to spróbujcie pobrać program Widescreen Mod, który może usunąć ten problem.