Jak uruchomić stare gry dzięki emulatorowi DOSBox?

Jeśli chcemy, by nasze klasyczne gry chodziły na nowoczesnych pecetach, to musimy zapoznać się z DOSBoksem. Jest to w pełni konfigurowalny emulator DOS-a i stanowi niemal niezbędne narzędzie do uruchamiania gier z minionej epoki.

Duke Nukem 3D

Pierwszym krokiem jest pobranie kopi emulatora, która będzie działała na naszym komputerze. W tym celu kierujemy się na stronę programu DOSBox i pobieramy wersję odpowiednią dla naszego systemu operacyjnego. Dla potrzeb tego artykułu założymy, że korzystamy z systemu Windows i potrzebujemy kompatybilnej z nim wersji 0.74.

Po pobraniu DOSBoska, instalujemy go i tworzymy folder, w którym będziemy przechowywać wszystkie swoje DOSowe gry. Najlepiej żeby miał on krótką i łatwą do zapamiętania nazwę np. C:\DOSGAMES. W folderze DOSGAMES tworzymy oddzielne katalogi dla wszystkich gier, w które chcemy grać. Pamiętamy przy tym, by ich nazwy nie były dłuższe niż osiem znaków - to wymóg z czasów, gdy DOS dominował na pecetach.

Co i gdzie wpisać, żeby zagrać w stare gry?

DOSBox emuluje system DOS, który musimy teraz przekonać, że katalog DOSGAMES jest faktycznie naszym głównym dyskiem C:\. W tym celu montujemy go jako wirtualny dysk. Aby tego dokonać uruchamiamy DOSBoksa. Na czarnym ekranie pojawi się wiersz poleceń Z:\. Tam wpisujemy komendę: mount c c:\dosgames. W ten sposób informujemy DOSBoksa, by traktował C:\DOSGAMES jako główny dysk C:\.

Teraz by dostać się do folderu z grami w wierszu poleceń Z:\ wpisujemy c:. Stąd możemy przechodzić do dowolnego folderu z grami wpisując cd i nazwę katalogu - cd oznacza zmianę katalogu (change directory). Jeśli np. posiadamy grę Duke Nukem 3D na dysku w folderze C:\DOSGAMES\DUKE3D, to możemy w nią zagrać wpisując cd duke3d, by dostać się do folderu z grą. Następnie wpisujemy nazwę pliku exe, który uruchomi grę - w tym wypadku będzie to nazwa duke3d.

Jak uprościć ten proces?

Za każdym razem, gdy uruchamiamy DOSBoksa musimy powtórzyć procedurę montowania folderu z grami. Można sobie tego jednak oszczędzić wprowadzając zmiany w pliku dosbox.conf, który znajduje się w katalogu z plikami DOSBoksa. W notatniku przechodzimy do działu [autoexec] i wprowadzamy następującą linię kodu:

mount c c:\dosgames

c:

Jak uruchomić stare gry dzięki emulatorowi DOSBox?

Zmiany wprowadzone w pliku dosbox.conf

Teraz folder DOSGAMES będzie domyślnie zamontowany jak dysk C:\. Pomoże nam to zaoszczędzić czas, który będziemy mogli przeznaczyć na cieszenie się grami w stylu retro.