Jak ustawić i wytłumić kino domowe, by nie doprowadzić sąsiadów do białej gorączki?

Oto kilka krótkich porad, w jaki sposób tanio i prosto zwiększyć jakość dźwięku z twojego kina domowego, ta byśmy nie musieli podkręcać pokrętła głośności.

Kino domowe

1. Jak ustawić głośniki 5.1?

Jeżeli masz kino domowe 5.1 to ustaw centralny głośnik bezpośrednio pod ekranem telewizora, naprzeciw siebie. Ustaw głośniki lewy i prawy po obu stronach TV, tak, żeby były mniej więcej na poziomie twoich uszu. Głośniki efektowe (czyli tylne) ustaw lub powieś z tyłu w rogach pokoju. Subwoofer możesz postawić niemal wszędzie ( byle nie w rogu pokoju). Jeżeli mamy system 7.1 to mamy dwa dodatkowe tylne głośniki. Jednak są one zazwyczaj mało istotne, gdyż usłyszymy je tylko wtedy, gdy mamy pokój 25 na 25 stóp.

Kino domowe 5.1 - ustawienie

Kino domowe 5.1 - ustawienie

2. Jak dopasować ustawienia dźwięku?

Kalibracji możemy dokonywać samodzielnie, ale lepiej zdać się na opcję autokalibracji dźwięku, która dostępna jest w wielu amplitunerach np. Audyssey firmy Onkyo czy ADAPTiQ firmy Bose.

3. Jak wytłumić pokój?

Jest kilka tanich sposobów na wyciszenie pomieszczenia bez inwestycji w wykładania ścian specjalnymi pochłaniaczami dźwięku. Zasłoń okna długimi, ciężkimi zasłonami. Możesz też tymi samymi kotarami przysłonić ściany. Droższe rozwiązanie to wymiana okien z jednoczęściowych na dwuczęściowe, która to opcja dramatycznie zwiększa możliwości tłumienia dźwięku. Ważny jest też dywan - pamiętaj, żeby podłoga była wyłożona wykładziną lub dywanem przynajmniej w 25 proc.

Poniżej ciekawe wideo, które pokazuje, jak tanim sposobem można wyciszyć nasz pokój:

Ustaw, skonfiguruj, wycisz i ciesz uszy dobrym dźwiękiem

Jedno jest pewne - warto dobrze ustawić głośniki i skonfigurować swój amplituner, gdyż jakość dźwięku z kina domowego bije na głowę doświadczenia z prawdziwego kina. A jeżeli mieszkamy w bloku, to powinniśmy wyciszyć pokój, by nie doprowadzać naszych sąsiadów do białej gorączki, gdy my będziemy po raz kolejny delektować się bombastycznym dźwiękiem w filmie Mroczny Rycerz na Blu-ray