Jak usunąć równolegle zainstalowany system? (Windows XP/Vista/7)

Wielu użytkowników zainstalowało Windows 7 równolegle obok dotychczasowego Windows XP czy Visty - po prostu zechcieli najpierw sprawdzić, jak nowy system sprawdzi się w ich komputerze, lub zrobili to z czystej przezorności. Po kilku tygodniach używania środowisko Windows 7 chciałbyś usunąć poprzednika. Jak to zrobić?

Sposób odinstalowania systemu zależy od tego, jak go zainstalowałeś, a także od tego, jak podzieliłeś swój dysk na partycje.

Sposób 1. Zwyczajne formatowanie partycji. Najwygodniej pozbędziesz się zbędnego systemu, klikając prawym klawiszem myszy jego partycję z poziomu Windows 7 i wskazując polecenie formatowania. Uprzednio powinieneś jednak skopiować wszystkie pliki i foldery, które są ci jeszcze potrzebne, na inną partycję.

UWAGA! Musisz upewnić się ponad wszelką wątpliwość, że nie formatujesz partycji rozruchowej. Całkiem prawdopodobne jest, że partycja, na której jest zainstalowany twój stary system, jest równocześnie partycją rozruchową. Partycję rozruchową rozpoznasz po pliku o nazwie bootmgr i folderze Boot. Oba znajdują się w katalogu głównym partycji systemowej i - uwaga! - oba mają przypisany atrybut ukryty. Aby je ujrzeć, musisz więc włączyć wyświetlanie ukrytych plików i folderów w swoim menedżerze plików (w Eksploratorze robi się to, klikając kolejno Narzędzia | Opcje folderów | Widok, a potem zaznaczając opcję Pokaż ukryte pliki i foldery i usuwając zaznaczenie pola wyboru Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego). Oprócz tego partycja rozruchowa jest zaznaczona jako systemowa (System) w konsoli zarządzania dyskami, którą przywołuje się poleceniem diskmgmt.msc. Gdy przez omyłkę sformatowałbyś partycję systemową, nie udałoby ci się ponownie uruchomić środowiska Windows 7 i musiałbyś naprawiać je narzędziami z instalacyjnego krążka DVD.

Sposób 2. Usuwanie folderów systemowych. Windows składa się zasadniczo z folderów Windows, Users (lub Documents and Settings), Program Files i ewentualnie także z folderu ProgramData. Gdy usuniesz te trzy czy cztery foldery, pozbędziesz się starego systemu. Jednak usunięcie większości z nich nie jest możliwe ze względu na brak wymaganych uprawnień NTFS - a więc pozwoleń do modyfikowania i usuwania plików. Najlepiej kliknij całą partycję prawym przyciskiem myszy i kliknij kolejno Właściwości | Zabezpieczenia | Zaawansowane. Następnie przydziel sobie (a więc kontu, w którym jesteś aktualnie zalogowany) prawa pełnej kontroli.

Oprócz tego powinieneś opróżnić folder System Volume Information, jednak nie uda ci się tego dokonać w konwencjonalny sposób (a więc narzędziami dostępnymi w Eksploratorze ani poleceniem delete w konsoli trybu tekstowego). Dlatego przywołaj konsolę wiersza poleceń Cmd.exe i wpisz następujące polecenie:

vssadmin delete shadows /for=c:

Zamień, rzecz jasna, oznaczenie literowe partycji (c:) na właściwe.

Menu rozruchowe Windows 7 będzie nadal oferowało twój stary, usunięty system jako jedną z opcji uruchamiania. Dlatego na koniec wyrzuć zbędny wpis z menedżera rozruchu. Wspomniany wpis znajdziesz w Narzędziu konfiguracji systemu (msconfig.exe).


Zobacz również