Jak usunąć wirusa z systemu Android?

Jeśli masz tablet lub smartfon z systemem Android i podejrzewasz, że jest na nim wirus, wówczas istnieje prosty sposób na jego usunięcie.

Wirusy na Androidzie pojawiają się najczęściej przy instalowaniu aplikacji firm trzecich. Jeśli masz pewność co do konkretnej, aby usunąć zawierającego ją szkodnika, przejdź w tryb bezpieczny i usuń zainfekowaną aplikację. Jeśli nie będzie to możliwe, może pomóc powrót do ustawień fabrycznych - wykonaj wcześniej kopię ważnych danych. Aby uniknąć takich sytuacji, warto pamiętać o tym, że nie poleca się instalacji aplikacji spoza Google Play - system Android ma ustawioną domyślnie blokadę, uniemożliwiającą instalację aplikacji z innych źródeł. Znany wirus Gunpowder dostawał się do systemu za pomocą emulatora gier Nitendo, który można było ściągnąć ze stron nie należących do Google Play, a inny wirus - Mazar - infekował za pomocą linka w wiadomości tekstowej. Nie oznacza to jednak, że sam sklep Google jest wolny od infekcji. Nie jeden raz okazywało się, że niewinnie wyglądająca aplikacja (jak Summer Flashlight) to w istocie szkodnik. Na szczęście często samo Google sprawdza oferowane przez Play programy, aby wykryć szkodliwe fragmenty w ich kodzie.

Jak usunąć wirusa z systemu Android?

Aby ochronić się przed nieprzyjemnymi niespodziankami, sprawdź w Ustawieniach, czy w opcjach bezpieczeństwa (zabezpieczeń) jest odznaczone okienko przy Nieznanych źródłach. Jeśli jednak chcesz zainstalować aplikację spoza Google Play, wówczas sprawdź, jakich uprawnień domaga się dana apka - np. czy odtwarzacz wideo będzie chciał mieć dostęp do zapisanych kontaktów. Sprawdź także recenzje aplikacji w sieci oraz jaką opinią cieszy się jej deweloper.

Zobacz również:

  • Oto 5 najciekawszych smartfonów, które kupisz w nowej promocji sklepu Neonet

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować program antywirusowy, który powinien wykryć i usunąć szkodnika. W sklepie Google jest ich pełno i można spotkać tu mobilne odpowiedniki wersji na PC, jak Avast czy 360 Mobile Security. Często jednak zdarza się, że wszczynają one fałszywy alarm - po zainstalowaniu antywirusa może okazać się, że program, jakiego używasz od miesięcy, zostanie uznany za szkodnika! W takich przypadkach możesz zignorować ostrzeżenie, jednak pamiętaj, że niektóre wirusy mogą ukrywać swoje szkodliwe działanie.

Jeżeli masz pewność, że na twoim urządzeniu z systemem Android zagościł wirus, a nie masz ochoty na przywrócenie ustawień fabrycznych, przełącz urządzenie do trybu bezpiecznego. W trybie tym aplikacje firm trzecich nie będą działać, a więc działania szkodnika również zostaną wstrzymane. Na większości urządzeń dostęp do trybu bezpiecznego pokazuje się po naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku zasilania.

Jak usunąć wirusa z systemu Android?

Otwórz Ustawienia i wybierz Aplikacje, a tam Pobrane. Jeśli nie wiesz, jaka aplikacja ukrywa szkodnika, przejrzyj listę i sprawdź, czy nie ma na niej przypadkiem aplikacji, której nazwy sobie nie przypominasz, podobnie jak jej pobierania i instalacji. Kliknij na taką aplikację, a następnie wybierz opcję Odinstaluj. W większości przypadków to załatwi sprawę. A co, jeśli nie przycisk deinstalacji jest nieaktywny? Oznacza to, że wirus nadał sobie uprawnienia administratora.

Jak usunąć wirusa z systemu Android?

W takim przypadku wróć do głównego menu Ustawień, przejdź do działu bezpieczeństwa, a tam znajdź opcję Administratorzy urządzenia. Naciśnij ją i odznacz aplikację, którą chcesz usunąć i potwierdź wybór. Teraz wróć do feralnej aplikacji - opcja Odinstaluj powinna działać bez problemu.

Jak usunąć wirusa z systemu Android?

Po usunięciu aplikacji zrestartuj urządzenie. Możesz wrócić do normalnego trybu używania.