Jak utworzyć kopię zapasową iPhone lub iPad na dysku zewnętrznym

Masz mało miejsca na komputerze Mac? Możesz utworzyć kopię zapasową swojego iPhone'a i iPad'a na dysku zewnętrznym korzystając z naszego przewodnika.

Jak utworzyć kopię zapasową iPhone lub iPad na dysku zewnętrznym

Źródło: Macworld

Tworzenie kopii zapasowej danych na telefonie iPhone, tablecie iPad i komputerze Mac jest absolutnie niezbędne, aby nasze dane były bezpieczne w przypadku awarii, utraty lub kradzieży urządzenia.

Niestety tworzenie kopii zapasowych wymaga sporo wolnego miejsca na komputerze. Obecnie wiele z nas używa komputerów z wbudowanymi nośnikami SSD, które nie słyną z dużej ilości przestrzeni dyskowej.

Można obejść ten problem tworząc kopię zapasową do dysku iCloud, ale on również ma ograniczoną przestrzeń, a za dodatkowe miejsce trzeba zapłacić.

Kopię zapasową możemy jednak przenieść na zewnętrzną pamięć masową taką jak zewnętrzny dysk HDD lub NAS.

W tym poradniku pokazujemy, jak przenieść kopię zapasową naszego iPhone'a lub iPad'a na zewnętrzny dysk twardy oraz potwierdzić w iTunes, aby w przyszłości utworzyć kopię zapasową na ten sam dysk twardy.

Należy zauważyć, żepodczas tworzenia kopii zapasowej na dysk twardy będziemy potrzebować dwóch wolnych portów USB, ponieważ telefon i dysk twardy muszą być jednocześnie podłączone do komputera. Może to stanowić problem szczególnie dla posiadaczy jednoportowego MacBook'a.

Przeniesienie kopii zapasowej na zewnętrzny dysk

Upewnij się, że posiadasz dysk twardy z odpowiednią ilość wolnego miejsca.

Utwórz na dysku folder, który zamierzasz przeznaczyć na przechowywanie kopii zapasowych

Jak utworzyć kopię zapasową iPhone lub iPad na dysku zewnętrznym

Źródło: Macworld

Upewnij się, że iTunes jest zamknięty i otwórz Finder. Naciśnij Cmd + Shift + G, co spowoduje otwarcie Idź do folderu.

Wprowadź następujący tekst: ~/Library/Application Support/MobileSync/

Zaznacz folder Backup i naciśnij Cmd + C, aby go skopiować.

Teraz wróć do zewnętrznego dysku, gdzie utworzyłeś wcześniej katalog na kopię zapasowe (w naszym przypadku "iPhone backup") i naciśnij Cmd + V, aby wkleić skopiowane wcześniej pliki kopii zapasowej. Proces ten może trochę potrwać, ponieważ pliki mogą zajmować sporo miejsca.

Po zakończeniu procesu wróć do folderu Backup i zmień jego nazwę. Gdy sprawdzisz, że tworzenie kopii zapasowych na zewnętrznym dysku działa możesz go usunąć, aby odzyskać cenne miejsce na dysku.

Jak utworzyć kopię zapasową iPhone lub iPad na dysku zewnętrznym

Źródło: Macworld

Następnym krokiem jest ustawienie w iTunes, aby tworzył przyszłe kopie zapasowe na zewnętrznym dysku.

Otwórz terminal. Wpisz poniższy tekst i naciśnij Return (zastąp 'ExternalHD' nazwą swojego zewnętrznego dysku twardego. To samo dotyczy się 'iphoneBackup', jeżeli podałeś inną nazwę podczas tworzenia folderu na zewnętrznym dysku twardym).

ln -s /Volumes/ExternalHD/iPhoneBackup/Backup/ ~/Library/Application Instancji Support/MobileSync/Backup

Jak utworzyć kopię zapasową iPhone lub iPad na dysku zewnętrznym

Źródło: Macworld

To wszystko, co musisz zrobić, aby iTunes wykonywał kopię zapasowe iPhone'a lub innego urządzenia z iOS na zewnętrznym dysku twardym w określonym folderze. Musisz jedynie pamiętać, aby przed wykonaniem kopii zapasowej podłączyć zewnętrzny dysk twardy do komputera.