Jak uzyskać możliwości Windows 8 już teraz?

Windows 8 wprowadza największe zmiany w sposobie korzystania z komputera od czasu Windows 95. Jest zoptymalizowany dla ekranów dotykowych i oparty na interfejsie Metro znanym z Windows Phone 7. Zawiera też wiele innych opcji niedostępnych do tej pory w systemach operacyjnych firmy Microsoft. Niektóre z nich można jednak uzyskać już teraz.

Windows 7 z nakładką Mosaic

W naszych systemach operacyjnych nie skorzystamy ze sklepu z aplikacjami Windows Store, czy przywracania fabrycznego stanu systemu Refresh and Reset. Na te funkcje będziemy musieli poczekać przynajmniej do bety Windows 8 w lutym 2012 roku. Całkiem prosto można jednak uzyskać interfejs przypominający Metro, lepsze wsparcie wielu monitorów oraz pasek narzędzi w formie wstążki (ribbon) w eksploratorze Windows.

Interfejs Metro w Windows 7

Istnieje cała gama nakładek na systemy Windows 7 i XP, które pozwalają na uzyskanie w nich interfejsu w stylu Metro. W tym artykule zaprezentujemy oprogramowanie Mosaic, które pozwala na dokonanie tego w Windows 7. Pierwszym krokiem będzie pobranie odpowiednich plików ze strony tego projektu, rozpakowaniu ich i uruchomieniu Mosaica.

Domyślnie nakładka uruchomi się w trybie pełnoekranowym z dwoma uruchomionymi kafelkami. Wyjście z tego trybu umożliwi strzałka w prawym górnym rogu ekranu. Kliknięcie na nią pozwala przejść do opcji, które dają możliwość dostosowania różnych elementy nakładki takich jak np. włączanie lub wyłączanie trybu pełnoekranowego.

Mosaic tuż po instalacji

Mosaic tuż po instalacji

Aby dodać nowe kafelki do uzyskanego interfejsu Metro należy przejść do Mosaic Store. Stamtąd można pobrać aplikacje takie jak Facebook, Gmail, Hotmail, Twitter, informacje o pogodzie, zegar, pasek kontrolny oraz kafelki prezentujące muzykę i zdjęcia. Aby je dodać do naszego pulpitu klikamy na strzałkę i wybieramy dodawanie (Add). Niektóre z aplikacji będą wymagały konfiguracji.

Do interfejsu Mosaic można przypinać także strony internetowe i programy. Zarządzanie kafelkami jest proste. Przeciągamy je na ekran, a one automatycznie dostosowują się do siatki tam gdzie je upuścimy. Aby je usunąć klikamy na nie prawym klawiszem myszy i wybieramy usuń (Remove). Oczywiście to tylko nakładka i nie jest tak zintegrowana z systemem jak prawdziwy interfejs Metro w Windows 8.

Zarządzanie wieloma monitorami

Windows 8 ma znacząco poprawić obsługę wielu monitorów. Pozwoli by jedna tapeta rozciągała się na kilka ekranów, lub by każdy z nich miał swoją własną. Umożliwi też obsługę paska zadań na wielu monitorach. Te możliwości nowego systemu Microsoftu można uzyskać już dzisiaj. W tym pomoże program DisplayFusion.

Przy instalacji programu należy zaznaczyć, by uruchamiał się zawsze przy starcie systemu Windows. Jego płatna wersja rozwiązuje problem tapet oraz obsługi paska zadań na wielu monitorach. Darmowa niestety pomoże tylko w dostosowaniu tapet dla wielu monitorów. Aby tego dokonać musimy ustawić nasze preferencje w tym zakresie.

DisplayFusion - opcje

DisplayFusion - opcje

Prawym przyciskiem myszy klikamy w ikonę programu na pasku zadań i wybieramy Desktop Wallpaper z menu. W oknie, które się pojawi wyświetlone będą nasze monitory. Tutaj wybieramy, czy tapeta ma rozciągać się na wszystkie ekrany, czy na każdym z nich chcemy używać innego tła pulpitu. Proces wyboru tapet jest prosty i nie wymaga szerszego opisu.

Obsługa paska zadań na wielu monitorach

W Windows 8 będzie to domyślna funkcja, ale również i dzisiaj można z niej skorzystać zupełnie za darmo. Możliwość taką oferuje np. narzędzie MultiMon TaskBar. Po jego pobraniu, program ten automatycznie doda pasek zadań na drugim monitorze, jeśli z takowego korzystamy.

We właściwościach (Properties) MultiMon TaskBara można dostosować wygląd i zachowanie naszego drugiego paska zadań. Oprócz tego, w opcjach możemy także dodać trzeci pasek zadań dla naszego kolejnego ekranu jeśli takim dysponujemy i z niego korzystamy.

MultiMon TaskBar - opcje

MultiMon TaskBar - opcje

Wersja darmowa oferuje tylko klasyczny szary pasek zadań. Aby uzyskać paski w stylu Windows XP, Vista lub 7 i sprawić, by nie odróżniały się od nowoczesnych systemów operacyjnych, należy zapłacić 28 dolarów za płatną wersję, która oferuje więcej opcji niż darmowa.

Pasek narzędzi jak "wstążka" z Windows 8

Wstążka (ribbon) zastąpiła tradycyjny pasek narzędzi w Microsoft Office 2007. Oferuje ona zestaw narzędzi, który zmienia się wraz z tym, co akurat robimy. Nie każdemu takie rozwiązanie przypadło do gustu, ale w Windows 8 zostanie ono wprowadzone także w eksploratorze Windows. Kto polubił wstążkę, ten już teraz może z niej korzystać w swoim systemie przy przeglądaniu plików na dysku.

Wymaga to skorzystania z alternatywnego menadżera plików. Użyć można np. BExplorera. Po zainstalowaniu znajdziemy jego ikonkę w menu Start. Pozwoli nam ona korzystać z niego zamiast tradycyjnego eksploratora Windows w celu przeglądania plików i wykonywaniu na nich różnych operacji.

BExplorer i jego wstążka

BExplorer i jego wstążka

BExplorer posiada pasek narzędzi podobny do wstążki z Windows 8. Oferuje on trzy karty File, Home i View. Każda z nich zawiera różne funkcje pozwalające na dokonywanie operacji na plikach, dostosowywanie wyglądu okien i inne czynności. Ten menadżer plików nie jest tak zintegrowany z systemem jak eksplorator Windows, ale stanowi dla niego ciekawą alternatywą.

Windows 8 już dziś

Jeśli nie zadowalają was wyżej przedstawione możliwości, to możecie spróbować, czym jest nowy system Microsoftu pobierając go w wersji Windows 8 Developer Preview. Jest ona jednak niestabilna i nie zastąpi waszego obecnego systemu. Stanowi wersję pokazową przeznaczoną głównie dla deweloperów. Osobom zainteresowanym polecamy poradniki dotyczące tego, jak zainstalować ją na nowej partycji oraz wirtualnej maszynie.

Możecie też poczekać do lutego 2012 roku, kiedy to pojawi się wersja beta Windows 8 i da znacznie lepszy wgląd w funkcjonalność nowego systemu operacyjnego.