Jak używać WhatsApp na PC, iPadzie i tablecie z Androidem

Aplikacja WhatsApp została pod koniec lutego 2015 udostępniona przez przeglądarkę internetową. Oto, jak można używać tej i normalnej wersji na komputerze oraz urządzeniach przenośnych.

Dla użytkowników Apple aplikacja WhatsApp dostępna jest tylko na iPhone, a wersji dedykowanych iPodowi czy iPadowi brak (dalej podajemy, jak to ominąć). Wydanie dla iPhone nie obsługuje również wersji przeglądarkowej - ta działa tylko ze smartfonami Android, BlackBerry, Nokia i Windows. Jak podaje to oficjalnie WhatsApp, spowodowane jest to "ograniczeniami platformy Apple". Aby zainstalować aplikację, użytkownicy iPhone muszą odwiedzić iTunes, smartfonów z systemem Android - PlayStore, a z Windows - Marketplace, albo po prostu udać się do działu "Pobierz" na internetowej witrynie aplikacji.

Jak używać WhatsApp na PC, iPadzie i tablecie z Androidem

WhatsApp w iTunes

WhatsApp Web na PC

Sieciowe wydanie komunikatora, czyli WhatsApp Web jest ściśle powiązane z telefonem lub tabletem. Uruchom WhatsApp na urządzeniu, a następie kliknij na trzy kropki w prawym, górnym rogu, aby wyświetliły się opcje - wybierz z nich WhatsApp Web. Teraz otwórz na komputerze witrynę z kodem - i skieruj tam obiektyw aparatu smartfona/tabletu. Nie potrzeba żadnego specjalistycznego oprogramowania. Jeżeli używa się tabletu i przeglądarki Chrome, należy w jej w ustawieniach wybrać dostęp do strony przeznaczonej dla komputerów. Gdy kod zostanie odczytany, nastąpi automatyczne logowanie do WhatsApp Web.

Zobacz również:

  • WhatsApp dodaje długo oczekiwaną funkcję
  • WhatsApp wprowadzi kolejną kontrowersyjną funkcję!
  • Zobacz najlepsze promocje na iPhone! [Aktualizacja 05.12.2021]
Jak używać WhatsApp na PC, iPadzie i tablecie z Androidem

WhatsApp - skanowanie kodu

Interfejs WhatsAppa na komputer jest bardzo podobny do wydania smartfonowego aplikacji, jednak są tu domyślnie włączone powiadomienia desktopowe - można je wyłączyć w ustawieniach na urządzeniu przenośnym, co poleca się w sytuacji, gdy z tego samego komputera korzysta kilka osób. W tym celu należy wybrać opcje, a w nich odznaczyć ikonkę dzwonka. Jeśli chodzi o rzecz najważniejszą, czyli same rozmowy, w odróżnieniu od wydania na telefony, w wersji na komputer można je filtrować, mając z lewej strony listę kontaktów. W interfejsie rozmowy emotikonki umieszczone są po lewej, mikrofon po prawej, a na górze widnieje spinacz - załącza się w nim pliki. WhatsApp Web ma także więcej opcji związanych z informacjami o kontaktach. Warto zauważyć "ptaszki" (jeden, dwa lub trzy), które pojawiają się pod wypowiedziami - szary oznacza, że posłano wiadomość, dwa szare - że została dostarczona do telefonu odbiorcy, dwa niebieskie - odczytanie wiadomości przed odbiorcę.

Jak używać WhatsApp na PC, iPadzie i tablecie z Androidem

Wygodna opcja wylogowania z komunikatora

Kolejna wygodna opcja w wydaniu sieciowym to możliwość wylogowania się z komputera za pomocą smartfona - może się to przydać np. w sytuacji, gdy użytkownik używał aplikacji w pracy i zostawił włączony komputer. Funkcja ta znajduje się w opcjach WhatsApp Web. Warto jednak pamiętać, że przy następnym logowaniu się do komunikatora za pomocą komputera ponownie trzeba będzie skanować kod. Rozmowy są synchronizowane na bieżąco pomiędzy smartfonem a komputerem, więc użytkownicy mający ograniczony limit transferu danych powinni uważać, aby nie pochłonęły ich dłuższe dialogi.