Jak wbudować aktualizacje w instalator Windows 7

Instalacja systemu z płyty zabiera sporo czasu, konfiguracja, dodawanie do niego poprawek, zewnętrznych sterowników, pobieranie zestawów serwisowych to kolejne godziny. Zobacz, jak uzupełnić pliki instalacyjne Windows o dostępne aktualizacje i service packi oraz umieścić je na dysku USB, by można było je błyskawicznie instalować


Czysta instalacja systemu operacyjnego to czasami jedyny sposób, by pozbyć się błędów czy zaradzić poważnej awarii. O ile jednak wgranie systemu, którego obecność na rynku jest krótka, nie trwa długo, to uruchomienie dojrzałej wersji wiąże się z instalacją mnóstwa nowszych sterowników, poprawek, pakietów serwisowych. Może to zabrać naprawdę sporo czasu, a bez nich nie da się często uruchomić różnych programów czy narzędzi. Dodatkowe dane zajmują setki megabajtów i trzeba naprawdę wydajnego łącza internetowego, by szybko je wszystkie pobrać. Przykładowa instalacja Visty i jej aktualizacja przy użyciu łącza oferowanego przez jednego z operatorów telefonii komórkowej zajęła prawie dwa dni (!).

Rozwiązaniem tego problemu jest jednorazowe ściągnięcie wszystkich aktualizacji i przygotowanie wersji instalacyjnej systemu, która będzie je zawierała. Jeżeli dodatkowo pliki źródłowe zostaną przeniesione z płyty DVD na przykład na dysk USB to zamiast godzin, na kompletną reinstalację zawierającą najnowsze dodatki wystarczą minuty. To rewelacyjne rozwiązanie nie tylko w warunkach domowych i dla jednego komputera ale zwłaszcza gdy trzeba często instalować system na wielu różnych komputerach biurkowych, laptopach czy serwerach.

Wersję systemu operacyjnego sprawdzisz we właściwościach systemu, w sekcji $System$

Wersję systemu operacyjnego sprawdzisz we właściwościach systemu, w sekcji System

Windows XP i Windows 2000, korzystały w głównej mierze z tekstowych instalatorów. Dzięki temu dodanie do nich aktualizacji było bardzo proste. Wystarczyło za użyć odpowiednich narzędzi dostępnych w konsoli. Graficzny instalator Visty czy Windows 7 nie pozwala na takie operacje. Uzupełnienie płyty instalacyjnej o poprawki wymaga rozpakowania obrazu systemu, dodania do niego potrzebnych plików, wymianę nieaktualnych, a następnie ponownego spakowania wszystkiego za pomocą odpowiednich narzędzi. Microsoft oferuje takie programy ale nie są dostępne dla domowego użytkownika. Na szczęście można znaleźć darmowe aplikacje, które mają te same funkcje. Z tego poradnika dowiesz się, jak przygotować wersję instalacyjną systemu zawierającą najnowsze poprawki i aktualizacje oraz jak umieścić wszystkie pliki instalacyjne na dysku USB.

Przygotowanie niezbędnych narzędzi

Do zapisania plików instalacyjnych na dysku USB potrzebne jest urządzenie o pojemności co najmniej 4 GB. Większa pojemność pozwoli dodać do wersji instalacyjnej różnego rodzaju sterowniki i aplikacje. Im szybszy napęd tym lepiej. Oprócz tego pobierz i zapisz na dysku najnowszy pakiet serwisowy zgodny z twoim systemem. Nie instaluj go. Dla Windows 7 jest to SP1. Wersja 32 bitowa potrzebuje pliku windows6.1-KB976932-X86.exe, a wersja 64 bitowa pliku windows6.1-KB976932-X64.exe. Ściągnij również i zainstaluj program RT Seven Lite w wersji minimum 2.6. Dostępny jest również wariant 32 i 64 bitowy. Wybierz odpowiedni dla twojego systemu operacyjnego.