Jak we śnie

PowerDream to uniwersalne, opracowane w Polsce narzędzie, dzięki któremu w kilka minut przygotujesz pokaz na potrzeby wykładu lub prostą grę logiczną.

PowerDream to uniwersalne, opracowane w Polsce narzędzie, dzięki któremu w kilka minut przygotujesz pokaz na potrzeby wykładu lub prostą grę logiczną.

Jak we śnie
Autorzy systemu oferują zintegrowane środowisko do edycji i kompilacji projektów. Posługując się pojedynczym systemem, możesz zarówno wizualnie projektować wygląd interfejsu swoich programów, edytować kod źródłowy, testować, jak i generować gotowe aplikacje. Całość jest przy tym dość prosta w obsłudze. Pewną barierą dla początkujących użytkowników może być konieczność kodowania "logiki" programu w postaci skryptów w języku DreamScript. Jego składnia i sposób użycia są jednak tak proste, że każdy może sobie z tym poradzić.

Okno systemu podzielone jest na kilka części o różnych funkcjach. Na samej górze znajdują się paski z ikonami uruchamiającymi najważniejsze funkcje programu. Tuż obok jest pasek służący do wyboru elementów wizualnych i wywoływania funkcji związanych z tworzeniem kodu źródłowego. Nad powierzchnią roboczą znajduje się także pasek makr, bardzo przydatnych podczas pracy nad programem, w którym powtarzają się pewne rodzaje znaczników lub fragmenty kodu.

Jedną z najważniejszych części systemu jest wizualny edytor form. Za jego pomocą projektuje się wygląd poszczególnych plansz, pracując nad aplikacją. Praca z tym edytorem przebiega dokładnie tak jak z programem graficznym - kliknięciem wybierasz element, który chcesz umieścić w interfejsie, żeby później kilkoma ruchami myszy określić jego położenie i rozmiary. Paleta elementów wizualnych jest szeroka - obejmuje przyciski, pola aktywne, okno filmowe, rysunek, pole edycyjne, pole memo. Ciekawy jest na przykład element służący do prezentacji tekstów, który pozwala na wizualne "oblewanie" nimi pozostałych elementów umieszczonych na formie. Wynikiem pracy z edytorem wizualnym jest kod źródłowy. W tym kontekście edytor form wyręcza użytkownika w żmudnym przeliczaniu współrzędnych ekranowych, wyznaczaniu optymalnego położenia przycisków itp.

Język DreamScript składnią i formą poleceń przypomina nieco Pascal. Każda instrukcja musi być jednak umieszczona w oddzielnej linii - jest to podobne do sposobu pracy z plikami wsadowymi DOS-u. Ogólnie, rozpoczęcie programowania prostych aplikacji nie wymaga dużej wiedzy ani wprawy. Wystarczy zapoznać się z dołączoną dokumentacją, żeby już po kilku chwilach wpisywać pierwsze instrukcje własnego programu.

Możliwości DreamScript zasługują na uznanie. Oprócz zupełnie standardowych mechanizmów, jak warunkowe wykonywanie pewnych operacji i pętle programowe, możesz deklarować własne procedury, a nawet wywoływać funkcje z zewnętrznych bibliotek DLL.

Jak we śnie
Jak przystało na system do projektowania aplikacji multimedialnych, położono w nim duży nacisk na obsługę typowych dla tego rodzaju zastosowań formatów plikowych. Wbudowane są mechanizmy obsługi klipów AVI, wyświetlania grafik zapisanych w zbiorach BMP, GIF, JPEG, a także odtwarzania dźwięków WAV i muzyki zapisanej w formacie MIDI.

Zasób zmiennych, z których można korzystać, narzuca programiście pewne ograniczenia i wymusza dyscyplinę. Do wyboru jest kilkadziesiąt predefiniowanych zmiennych typu liczbowego i przeznaczonych do przechowywania ciągów znakowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby pisząc aplikacje, wykorzystywać alternatywne struktury: przechowywane w pamięci lub wskazanym pliku tablice numeryczne czy łańcuchowe. Pomocne są też funkcje obsługi stosu, na którym, w razie potrzeby, można odłożyć wartości zmiennych.

W kontekście językowym PowerDream daje użytkownikowi bardzo dużo swobody. Teoretycznie można w nim przecież zaprogramować prostą bazę danych, program graficzny, a nawet gry.

Na podstawie gotowego projektu można, w pełnej wersji programu, wygenerować aplikację. Gotowe programy przygotowane z użyciem systemu PowerDream przeznaczone są dla środowiska 16-bitowego. Nie wymagają przy tym dodatkowych bibliotek, modułu run-time instalowanego w systemie czy specjalnych wtyczek.

Aplikacje te mogą być świetną pomocą podczas wykładów czy prezentacji. Bardziej zaawansowani użytkownicy będą mogli pokusić się o zaprogramowanie leksykonów multimedialnych i interaktywnych pokazów.

PowerDream

Producent: Rangelsoft,http://www.rangelsoft.com

Informacje: Rangelsoft, 03-302 Warszawa, ul. Golędzinowska 10, tel/faks: (022) 8117486, e-mail: [email protected]

Cena: 700 zł, dla czytelników PCWK - 490 zł