Jak wprowadzać Æ, €, #, @, © i inne znaki specjalne w macOS? [PORADNIK]

Masz komputer Mac i zastanawiasz się jak wprowadzać znaki specjalne? A może przez przypadek podczas pisania udaje Ci się wstawić znak specjalny i chcesz dowiedzieć się jak tego uniknąć? Sprawdź, jak wstawia się popularne znaki specjalne na komputerach Mac.


Komputery Mac posiadają inny układ klawiszy. Mowa oczywiście o obecności przycisków Command oraz Option zamiast Control i Alt. Nie każdy wie jednak, że to nie wszystkie różnice pomiędzy komputerami PC i Mac w kwestii wprowadzania znaków.

Klawiatury firmy Apple
Źródło: apple.com

Klawiatury firmy Apple

Źródło: apple.com

Sprzęt firmy Apple dostarczany jest z klawiaturami, które nie posiadają pewnych przycisków np. Page Up, Page Down czy Delete. Dodatkowo system operacyjny posiada inaczej zaprojektowane skróty, które pozwalają na wywoływanie znaków specjalnych.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Najlepsze antywirusy dla systemów macOS w 2023 roku
  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
Klawiatury w komputerach przenośnych MacBook
Źródło: macworld.com

Klawiatury w komputerach przenośnych MacBook

Źródło: macworld.com

W dzisiejszym materiale pokazujemy jak wprowadzać znaki specjalne na komputerach Mac z systemem operacyjnym macOS.

Na potrzeby niniejszego materiału korzystamy z amerykańskiego układu klawiatury QWERTY. Pamiętaj, że niezależnie od posiadane przez Ciebie klawiatury klawisze Option i Alt wywołują te same funkcje.

Układ amerykański klawiatury Apple Magic Keyboard
Źródło: apple.com

Układ amerykański klawiatury Apple Magic Keyboard

Źródło: apple.com

Jak wprowadzać znaki °$€@®©#£€¢™ oraz Æ?

Powyżej wymieniliśmy wiele popularnych symboli, z których możesz korzystać. Niestety nie znajdziesz ich łatwo na klawiaturze swojego komputera.

Poniżej znajdziesz piktogram pokazujący, które znaki specjalne wprowadzisz przy jednoczesnym przytrzymaniu klawisza Option.

Æ

Aby wprowadzić znak Æ, który został spopularyzowany przez Ilona Muska należy nacisnąć i przytrzymać literę A+klawisz Shift. Po pewnym momencie zobaczysz okienko dialogowe. Teraz wystarczy kliknąć liczbę 6, aby wprowadzić znak Æ.

Znaki specjalne bazujące na literze A

Znaki specjalne bazujące na literze A

Wprowadzenie znaku (Euro) może być problematyczne na klawiaturze z układem amerykańskim. Na szczęście istnieje skrót klawiszowy, który pozwoli szybko wprowadzić znak €.

Wystarczy, że naciśniesz Option+3.

Wprowadzenie znaku # na klawiaturze nie powinno sprawiać najmniejszych problemów. Większość układów posiada narysowany piktogram . Znajduje się on na przycisku 3. Aby wpisać znak należy przytrzymać przyciski Shift+3.

£

Wiemy już jak wprowadzić symbol Euro, więc czas na Funta Brytyjskiego. Wpisanie symbolu £ możliwe jest po przytrzymaniu następujących przycisków - Option+Shift+R.

@

Małpa to bardzo popularny znak specjalny, którego skrót znajdziemy nad liczbą 2. Aby wywołać @ należy jednocześnie przytrzymać Shift+2.

Komputery Mac pozwalają na wywołanie skrótu TM - Trademark - . Aby go wstawić należy przytrzymać Option+2.

©

Możliwe jest również wstawienie znaku © - Copyright. Aby go wstawić należy wcisnąć jednocześnie Option+G.

®

Trzecim znakiem specjalnym z grupy zastrzeżeń jest znaczek ® - Registered. Aby z niego skorzystać trzeba jednocześnie przytrzymać Option+R.

°

Często korzystasz ze stopni Celsjusza. W systemie macOS może swobodnie wywołać znaczek ° przytrzymując następujące klawisze: Option+Shift+8.

Znak może przydać się podczas rozwiązywania zadań matematycznych. Aby go wstawić należy przytrzymać przyciski Option+V.

Jak wstawić Emoji?

System operacyjny macOS pozwala również na łatwej wprowadzenie Emoji, które doskonale znamy z iPhone'a. Aby otworzyć menu Emoji wystarczy przytrzymać klawisze Ctrl+Command+Spacja.

Wprowadzanie Emoji

Wprowadzanie Emoji

Podgląd znaków - przydatne narzędzie do wprowadzania znaków specjalnych

System operacyjny macOS posiada program o nazwie Podgląd znaków, który znacząco ułatwia wprowadzanie znaków specjalnych na komputerach Mac. Aby wywołać to narzędzie należy przytrzymać klawisze Ctrl+Command+Spacja i kliknąć logo klawiatury w prawym górnym rogu.

Podgląd znaków

Podgląd znaków

Program pozwala dodawać często używane znaki do ulubionych. Całość podzielono na kilka kategorii takich jak np. Emoji, interpunkcja, nawiasy, matematyczne itp.

Aktualizacja: 18 czerwca 2022 09:10

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: