Jak wybrać bank internetowy

Wybór konta bankowego zależy od bardzo wielu czynników. Tak naprawdę nie można dać jednoznacznej recepty na to, jaką ofertę wybrać. Każdy więc, przed ostatecznym wyborem powinien indywidualnie zapoznać się z ofertą jak największej liczby banków. Dobrym pomysłem może tu być próbne założenie konta w kilku bankach, zwłaszcza tych, które nie pobierają opłat za prowadzenie rachunku. W przypadku banków, w których takie opłaty są, czasami warto wydać te kilka złotych i na własne oczy przekonać się czy usługi danego banku nam odpowiadają. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać i jakie zalety mają poszczególne rozwiązania.

Jak wybrać bank internetowy
Pierwszym pytaniem na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć jest to, czy zależy nam na koncie w banku internetowym czy jedynie na kanale dostępu czyli obsłudze konta w tradycyjnym banku przez Internet. Liczba ofert na rynku przytłacza ale tak naprawdę powyższe zagadnienie jest kluczowe jeżeli chodzi o wybór którejś z nich. Teoretycznie i według prawa rachunek w tradycyjnym i wirtualnym banku nie różnią się od siebie, jednak komfort i wygoda korzystania z niego może być kluczowa przy wyborze. Od tego, czego oczekujemy od konta zależeć więc będzie nasza decyzja. Zwróćmy także uwagę, że banki oferujące jedynie konta internetowe i nie posiadające własnych oddziałów bardzo często są spółkami powiązanymi z tradycyjną bankowością - wiele spraw możemy więc załatwić w oddziale "banku-matki". Generalnie obecnie różnica między bankami internetowymi i tradycyjnymi w ostatnich czasach bardzo się zatarła. Praktycznie wszystkie banki udostępniają dostęp do konta przez Internet podczas gdy banki wirtualne otwierają e-kioski czy swoje przedstawicielstwa w centrach handlowych. Rozróżnienie rodzajów banków staje się więc powoli coraz bardziej umowne.

Polskie banki online

Zanim zdecydujesz się na założenie konta w konkretnym banku odwiedź jego stronę internetową. Wiele banków udostępnia demo systemu w którym poznać możemy przynajmniej podstawowe funkcjonalości elektronicznego konta.

Pekao S.A

PKO BP (Inteligo)

Mbank

Multibank

Citibank

Lukas

BPH

BZ WBK

Volkswagen direct

Deutsche bank

ING Bank Śląski

BGŻ

Raiffeisen Bank Polska

Fortis Bank

BRE Bank

Nordea

Kredyt Bank

Podstawową zaletą banków "wirtualnych" jest jakość obsługi poprzez kanały elektroniczne. Łatwo zauważyć, że witryny internetowych banków zoptymalizowane są tak, aby internauta mógł się nimi posłużyć korzystając z dowolnej przeglądarki internetowej, telefoniczne biura obsługi klienta działają zaś bez zarzutu. Najczęściej użytkownik może też z poziomu przeglądarki www zadać pytanie konsultantom lub nawet połączyć się z nimi na czacie. Tego typu banki dużo szybciej wprowadzają też wszelkie innowacje - przykładem mogą być systemy płatności internetowych (takie jak "mTRANSFER", "płacę z Inteligo" czy "Multi Transfer") obecnie oferowane już przez większość instytucji jednak jeszcze niedawno dostępne jedynie w bankach internetowych. Możemy być niemal pewni, że prawie każda nowatorska usługa elektroniczna wprowadzona zostanie najpierw w tych drugich. Oczywiście zdarzyć się mogą wyjątki ale będą tylko przysłowiowym potwierdzeniem reguły.

Bankomaty i karty

Jeżeli zdecydujemy się na bank stricte internetowy musimy liczyć się jednak z pewnymi ograniczeniami. Pierwszym z nich, najbardziej oczywistym, zwłaszcza, gdy mieszkamy w małej miejscowości, jest dostęp do bezpłatnych bankomatów. Tradycyjne banki mają ich po prostu znacznie więcej, banki internetowe najczęściej oferują swoim klientom możliwość darmowego wypłacania pieniędzy z bankomatów sieci Euronet. Na szczęście coraz częściej mamy możliwość darmowych wypłat z bankomatów banku tradycyjnego, którego częścią jest nasz wirtualny. Generalnie, przed podjęciem decyzji o wyborze powinniśmy zorientować się jak blisko naszego miejsca zamieszkania czy pracy znajduje się bankomat, z którego pobierać pieniądze będziemy mogli za darmo.

Ważne jest także to, jak szybko wpłacone przy pomocy bankomatu (lub wpłatomatu) pieniądze będą dostępne dla użytkownika. Niektóre banki wpłacone pieniądze księgują dopiero następnego dnia więc przed założeniem konta powinniśmy upewnić się czy możliwe są wpłaty depozytowe, szczególnie, jeżeli liczymy się z tym, że często potrzebować będziemy szybkiego dostępu do wpłacanych pieniędzy.

Jak wybrać bank internetowy
Przy wyborze banku powinniśmy przyjrzeć się, jakie karty płatnicze, debetowe lub kredytowe oferowane są w przypadku upatrzonego przez nas konta. Standardem są płaskie karty elektroniczne, w przypadku banków internetowych zazwyczaj bez limitu debetowego. Możemy nimi płacić w sklepach i pobierać pieniądze z bankomatu jednak na tym ich funkcjonalności praktycznie się kończą. Wiele polskich banków uruchomiło niedawno usługę "cashback", która dodatkowo umożliwia wykorzystanie karty Visa do wypłaty w sklepie. Jeżeli chcemy kupować w Internecie niezbędna będzie nam karta wypukła - debetowa lub kredytowa. Znajdują się one w ofercie niemal każdego banku, jednak do ich uzyskania najczęściej potrzebować będziemy stałych, miesięcznych wpłat na konto. W innym przypadku bank raczej nie zaryzykuje wydania nam karty kredytowej. Na szczęście sytuacja osób pragnących wykorzystywać swoje konto do płatności w sieci a nie posiadających wypukłych kart nie jest taka zła. Banki coraz częściej wydają bowiem specjalne karty używane jedynie w tym celu. Wiąże się z tym zazwyczaj nieduża, roczna opłata (w wysokości kilku złotych). Zapowiadany przez firmę eCard system 3D Secure także powinien zlikwidować ten problem - ma on bowiem umożliwić wykorzystywanie praktycznie wszystkich płaskich kart do płatności internetowych przy wykorzystaniu dodatkowego systemu uwierzytelniania użytkownika.

Aktualizacja: 27 października 2006 14:00

Artykuł uzupełniłem o zestawienie wybranych kont internetowych. Tabelę znajdziecie na 3 stronie artykułu . Tabelka z oczywistych wzgędów nie zawiera takich pozycji jak oprocentowanie lokat czy rachunków - zależą one bowiem w lwiej części od zdeponowanych środków, zdeklarowanych miesięcznych wpłat i tym podobnych - po takie informacje odsyłamy na strony banków.