Jak wybrać dobry hosting pod serwer gier? Własny serwer Minecraft, LOL lub Counter Strike

Moc obliczeniowa, lokalizacja centrum danych oraz solidne wsparcie techniczne to trzy najważniejsze kryteria oceny serwera gier online. Młodsi i nie zawsze przecież pełnoletni gracze docenią niską cenę usługi oraz brak długoterminowej umowy. Jak wybrać dobry hosting pod serwer gier?


Komputery graczy komunikują się z serwerem, aby śledzić sytuację na polu gry. W pierwszym etapie gracze najczęściej korzystają z serwerów obsługiwanych przez wydawców gier. Z czasem przychodzi znudzenie współzawodnictwem z przypadkowymi osobami oraz rozczarowanie graczami prezentującymi mizerny poziom umiejętności. Na ogólnodostępnych serwerach nie brak również oszustów (cheaterów) oraz osób, dla których zła passa oznacza jedno: zakończenie rozgrywki przed czasem. Co więcej, wydawcy nie mają powodów, aby wspierać starsze i mniej popularne tytuły, kiedy te przestają na siebie zarabiać.

Własny serwer Counter Strike: Global Offensive, Battlefiled 4 czy Minecraft? Nic trudnego. Dota 2, League of Legends i Metin również nierozerwalnie kojarzą się z sieciową rozgrywką. Sprawa jest prosta, gdy graczy jest kilku, a ich komputery działają w tej samej sieci LAN. Wiele gier ma bowiem wbudowany serwer trybu multiplayer, który wystarczy uruchomić na maszynie jednego z zawodników. Gdyby ktoś chciał jednak w ten sposób grać przez Internet, szybko dojdzie do wniosku, że gracze w sieci lokalnej są na mocno uprzywilejowanej pozycji. Dlaczego?

Niski ping

W grze w szachy to, jak szybko komputer gracza komunikuje się z serwerem, nie ma większego znaczenia. Tam jednak, gdzie liczy się refleks, a zabawa polega na strzelaniu do drugiej osoby, niewielkie opóźnienie w komunikacji decyduje o życiu lub śmierci. Co gorsza, liczą się milisekundy. Zostałeś zabity, zanim zdołałeś wystrzelić? Przeciwnik jest już w innym miejscu (przeskok), niż się spodziewałeś? Opóźnienie (lag) może wynikać z dwóch zasadniczych powodów: problemów z wyświetlaniem grafiki oraz fizycznej odległości komputera gracza od serwera gier.

Właśnie dlatego serwerów gier nie stawia się w domu, a w specjalizowanych centrach danych dostawców hostingu. W zależności od potrzeb, ale w dużej mierze i zasobności portfela, możesz wybierać pomiędzy wirtualnym serwerem prywatnym (VPS) a serwerem dedykowanym. Na co więc zwrócić uwagę, decydując się wynająć maszynę pod serwer gier?

Opóźnienie to parametr, który określa, ile czasu potrzeba, aby dane wysłane z komputera gracza dotarły do serwera i z powrotem. W sieci lokalnej opóźnienie wynosi 1–3 ms. Szybki dostęp do serwerów zainstalowanych gdzieś w Polsce oznacza opóźnienia na poziomie 10–15 ms i rośnie do ok. 30–40 ms w przypadku maszyn uruchamianych w centrach danych zlokalizowanych w Europie. Opóźnienie 40 ms uważa się za górną granicę dla dynamicznych gier multiplayer. Wniosek? Fizyczna lokalizacja serwera VPS lub dedykowanego ma znaczenie.

Jak wybrać dobry hosting pod serwer gier? Własny serwer Minecraft, LOL lub Counter Strike

Z gwarancją zasobów czy w idealnej cenie? W mintshost.pl możesz wybierać między VPS opartymi na wirtualizacji OpenVZ oraz KVM. Każdy idealny dla serwerów gier i głosowych.

Ochrona DDoS

Poza niskimi opóźnieniami (ping) serwer powinien charakteryzować się odpornością na ataki DDoS. Gdy gra idzie o wysoką stawkę, a chęć wygrywania przełamuje wszelkie zasady fair play, ataki na przeciwników w grze i serwery członków danej społeczności stają się czymś naturalnym, choć oczywiście niepożądanym. Zachowania te są tak częste, że wielu dostawców, w tym mintshost.pl, OVH czy datahouse.pl, wdrożyło kompleksowe mechanizmy ochrony serwerów przed atakami sieciowymi typu DDoS. Ruch przychodzący i wychodzący z serwera jest stale filtrowany, aby w przypadku wykrycia niestandardowych zachowań automatycznie zablokować źródło ataku.

Jak wybrać dobry hosting pod serwer gier? Własny serwer Minecraft, LOL lub Counter Strike

Serwery dedykowane z linii Game Servers w datahouse.pl otrzymują w pakiecie globalną ochronę przed atakami DDoS. Dzięki bezpośredniemu połączeniu z siecią VALVE nawet w przypadku dużego ataku serwery mają zawsze połączenie do serwerów Steam.

Para i pełna wirtualizacja

Serwer gier multiplayer wymaga pokaźnej mocy procesora, pamięci RAM i szybkich, choć niekoniecznie pojemnych dysków. Oferta wielu dostawców hostingu bazuje na szybkich nośnikach SSD. Jednocześnie nie można wprost określić, jakimi parametrami powinien charakteryzować się serwer gier. Wszystko zależy od tytułu oraz liczby jednoczesnych graczy (slotów). Na co więc zwrócić uwagę?

VPS to tańsza alternatywa dla serwerów dedykowanych oraz chmury. Mimo pełnej funkcjonalności (dostęp root) usługa ta ma ograniczenia. Serwer VPS uruchamiany jest w środowisku współdzielonym, z którego korzysta wielu użytkowników na raz. Klienci muszą konkurować o zasoby fizycznego serwera, a to, w jaki sposób zasoby te są gwarantowane, zależy od typu wirtualizacji.

Do wyboru mamy VPS-y oparte na parawirtualizacji (głównie OpenVZ) oraz pełnej wirtualizacji (KVM, rzadziej Xen i VMware ESXi). W środowisku graczy panuje nie zawsze słuszne przekonanie, że VPS na bazie OpenVZ nie służy do uruchamiania serwerów gier. To efekt działań dostawców hostingu polegających na sprzedaży większej liczby zasobów serwera niż możliwych do zaalokowania na fizycznym serwerze. Podejście to ma nawet swoja nazwę: overselling. Mimo to wielu graczy wybiera parawirtualizację ze względu na atrakcyjną cenę. To może się udać, gdy znajdziemy dostawcę, który rozsądnie zarządza zasobami udostępnianymi klientom.

Pełna wirtualizacja daje większą gwarancję wykupionych zasobów nawet przy bardzo wysokich obciążeniach. Co więcej, administrator może samodzielnie zarządzać wersją jądra, modułów sieciowych (przydatne przy konfigurowaniu zapory sieciowej oraz tuneli VPN), a nawet zainstalować własny system operacyjny (wybrane oferty).

Mocy pod dostatkiem

Zasoby VPS definiowane są przez trzy podstawowe parametry: liczbę przypisanych rdzeni procesora i częstotliwość jego pracy, ilość gwarantowanej pamięci RAM oraz dostępna przestrzeń dyskowa. Pozostałe charakterystyki dotyczą fizycznego serwera-matki, na którym uruchamiane są maszyny wirtualne klienta. Wiedza o modelu procesora, typie dysków (SATA, SSD, pamięć masowa SAN) czy sprzętowym kontrolerze RAID daje ogólny pogląd na wydajność i stabilność całego systemu.

Zasoby serwera dedykowanego są przeznaczone w całości dla danego klienta. Z uwagi na ograniczony budżet wśród serwerów dedykowanych dla gier online dominują najtańsze konfigurację oparte na konsumenckich procesorach Pentium i3, i5 oraz i7, a więc tych samych, które znajdują zastosowanie w domowych komputerach. Kilku dostawców, w tym hekko.pl, dostarcza niedrogie serwery dedykowane w obudowie kasetowej, która gwarantuje pełną redundancję zasilania, chłodzenia oraz pamięci masowej (dysków). Drugą grupę stanowią serwery dedykowane z procesorami Intel Xeon, oferujących większą liczbę rdzeni i szybszy dostęp do pamięci z korekcją błędów ECC. Standardem w droższych konfiguracjach jest zaawansowany kontroler macierzy RAID oraz nadmiarowe systemy zasilania, które gwarantują stabilną i niezawodną pracę serwera w trybie ciągłym. Co najmniej dwa dyski mogą zostać skonfigurowane w macierzy RAID, aby zapewnić bezpieczeństwo danych w przypadku awarii jednego z nich.

Hosting gier

Hosting gier polega na wynajęciu miejsca do grania w gry sieciowe dla określonej liczby graczy (slotów). To pewna alternatywa dla własnego serwera VPS lub dedykowanego. Nie musisz samodzielnie konfigurować serwera gier ani nim zarządzać. To zadanie dostawcy usługi. Z drugiej zaś strony liczba dostępnych gier jest ograniczona do tytułów udostępnionych przez administratora hostingu. Nie ma możliwości instalowania własnych modów, a pojedynczy slot kosztuje od 0,6 do 3 zł miesięcznie.

W sieci znajdziesz hosting najpopularniejszych gier, takich jak: Counter Strike, Team Fortress 2, Mindcraft oraz starszych tytułów, np.: Quake 3, Unreal czy Half-life. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Najbardziej rozbudowane oferty hostingu obejmują także miejsce na stronę WWW, moduł do przyjmowania płatności, a nawet dostęp do serwerów TeamSpeak, czy Source TV/HLTV. Dostawcy hostingu gier chętnie wychodzą naprzeciw młodszemu odbiorcy, udostępniając wiele metod płatności, w tym: SMS, PayPal, PaySafeCard, a nawet przekaz pocztowy.

Trzy potrzeby

Postawmy to pytanie jeszcze raz. Kiedy i jaki wybrać serwer gier online? Odpowiedź jest taka sama. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, choć na kwestie te warto spojrzeć jeszcze z innej perspektywy. Zasadniczo gracze mają trzy rodzaje potrzeb. Najważniejsza to oczywiście serwer gier online, czyli miejsce do sieciowej rozgrywki w takie gry jak Counter Strike czy Minecraft. Komunikację z zespołem zapewnia serwer głosowy. Najchętniej wybierany jest TeamSpeak, który nie jest bezpośrednio związany z żadnym konkretnym tytułem gry. Trzecim elementem tej układanki jest zwykły serwer webowy, na którym działa strona serwera, forum dyskusyjne albo indywidualne strony drużyn i klanów.

Serwer dedykowany ma wystarczająco mocy, aby w pełni zaadresować każdą z tych potrzeb w ramach jednego systemu. W przypadku VPS-ów warto rozważyć wynajęcie mocniejszej konfiguracji dla obsługi gier multiplayer i dodatkowej maszyny (wystarczy podstawowa, najtańsza konfiguracja), na której zainstalujesz serwer głosowy oraz strony użytkowników.

Jak wybrać dobry hosting pod serwer gier? Własny serwer Minecraft, LOL lub Counter Strike

Linia serwerów GAME w OVH.pl obejmuje trzy konfigurację przeznaczone dla graczy. Mocne procesory oraz ochrona Anty-DDoS gwarantują maksymalny komfort i minimalny czas odpowiedzi dla graczy.

Nabywcami serwerów VPS oraz dedykowanych dla gier online są osoby młode, nierzadko niepełnoletnie, a więc z ograniczonym budżetem, a do tego bez karty płatniczej, czy nawet konta w banku. Ta grupa osób sięga chętnie po alternatywne kanały płatności, takie jak: PayPal, SMS czy karty PaySafeCard, dostępne są w sklepach i na stacjach benzynowych, którymi można wygodnie opłacić usługi za serwer. Całkiem pokaźna liczba dostawców hostingu honoruje tego typu płatności.

Decydując się na wybór serwera VPS lub dedykowanego, warto zwrócić uwagę na poziom pomocy technicznej – metody kontaktu (telefon, formularz, e-mail), dostępność administratorów oraz czas reakcji. Nikt przecież nie chce czekać na naprawę do poniedziałku, gdy szykuje się cały weekend z ulubioną grą sieciową.

Własny serwer gier, ale po co?

Dedykowany serwer gier umożliwia prowadzenie rozgrywek sieciowych w gronie najbliższych znajomych (serwer prywatny) albo budowanie społeczności skupionej na danym tytule gry (serwer publiczny). Administrator ma możliwość instalowania dodatków i modów, które wydatnie zwiększają atrakcyjność rozgrywki, uruchomienie serwera komunikacyjnego czy umieszczenie materiałów związanych z grami, statystyk albo stron poszczególnych drużyn.

Serwer gier może być też pomysłem na zarabianie pieniędzy za samą możliwość grania (hosting gier) oraz wyświetlanie reklam i prowadzenie akcji promocyjnych.

Przykładowe oferty

Mintshost.pl to jeden z nielicznych dostawców hostingu w Polsce, który nie boi się graczy w swoim centrum danych. Oferta operatora obejmuje VPS-y idealne dla serwerów gier i głosowych oparte na wirtualizacji OpenVZ oraz KVM. Jest też linia produktowa z Windows dla gier, które wymagają środowiska Microsoft, a emulacja przez Wine nie daje pożądanych rezultatów. Systemy VPS w mintshost.pl wyposażone są w dyski SSD skonfigurowane w RAID 10 na sprzętowym komputerze. Usługa aktywowana jest automatycznie, a dzięki lokalizacji serwerów w Polsce dostęp do nich charakteryzuje się niskimi opóźnieniami.

Z kolei oferta OVH obejmuje trzy konfiguracje serwerów dedykowanych z linii Game, zaprojektowanych z myślą o uruchamianiu na nich serwerów gier online. Wydzielony zespół „Innovations Hardware” we współpracy z producentami sprzętu dba, aby każdy serwer wyposażony był w najlepsze podzespoły – od nowych architektur procesorów po zaawansowane systemy chłodzenia. Każdy serwer z linii Game wyposażono w czterordzeniowy procesor Intel i7 z funkcją Turbo Boost, 32 lub 64 GB pamięci RAM oraz podwójne dyski SSD pracujące w macierzy RAID. W wariancie MC-64 Overclocke procesor Intel i7-6700K przetaktowano aż do 4,4 GHz tylko po to, aby wycisnąć z niego maksimum mocy. Zastosowana w serwerze unikalna technika chłodzenia gwarantuje jego stabilną pracę nawet przy pełnym obciążeniu.

Datahouse.pl proponuje graczom serwery dedykowane z linii Game Servers. Do wyboru masz konfiguracje z procesorami Intel i7, Xeon E3 oraz Xeon E5 wyposażone w maksymalnie 128 GB pamięci RAM oraz wysoce wydajne karty sieciowe. Serwery objęte są globalną ochroną przed atakami DDoS, a dzięki bezpośredniemu połączeniu z siecią VALVE nawet w przypadku dużego ataku połączenie do serwerów Steam cały czas pozostaje aktywne. Ceny? Już od 195 zł. Górnego limitu nie możemy podać, bo maszyny Game Servers mogą być indywidualnie konfigurowane według potrzeb klienta.