Jak wybrać dystrybucję Linuksa odpowiednią dla siebie

Dla wielu użytkowników trudniejszą decyzją nie jest sama rezygnacja z Windows na rzecz Linuksa, ale wybór odpowiedniej dystrybucji open source'owego systemu.


1. Umiejętności

Osoby, które z Linuksem nie miały wcześniej do czynienia, powinny na początek wypróbować dystrybucje dopasowane pod kątem początkującego użytkownika. Do takich z pewnością należy Ubuntu - nic dziwnego, że jest to obecnie najpopularniejsza wersja "pingwina". Ale na produkcie spółki Canonical świat się nie kończy. Użytkownik rozpoczynający przygodę z Linuksem może równie dobrze i bez obaw wypróbować takie "distra" jak Fedora, Mandriva, Linux Mint czy openSUSE.

Warto tylko pamiętać, by nie instalować wersji alpha, beta bądź RC systemu, gdyż mogą one zachowywać się niestabilnie.

Zobacz również:

  • Najlepsze dystrybucje GNU/Linux w 2023 roku

Dla użytkowników zamierzających wpłynąć na nieco głębsze linuksowe wody dobrym wyborem wydają się: Gentoo, Debian, Arch Linux i Slackware.

2. Cel

W zależności od tego, czy zakres twoich zainteresowań lub obowiązków zawodowych związany jest z konkretną branżą czy segmentem rynkowym, sprawdź, czy nie ma odpowiadającej tym konkretnym potrzebom dystrybucji (istnieją np. specyficzne edycje Ubuntu: EduBuntu czy UbuntuScience).

3. Wsparcie

Za rozwój każdej wersji Linuksa odpowiada większa lub mniejsza społeczność współpracujących ze sobą osób. W wypadku mniejszych (mniej popularnych) dystrybucji najlepsze źródło pomocy to grupy dyskusyjne i fora internetowe; za większymi stoją firmy o ugruntowanej pozycji. Decydując się np. na typowo biznesowe dystrybucje, jak Red Hat Enterprise Linux czy SUSE Linux Enterprise Desktop użytkownik może liczyć na profesjonalne wsparcie techniczne.

4. Sprzęt

Linux uchodzi za produkt łaskawie obchodzący się z zasobami sprzętowymi komputera. Można być pewnym, że komputer który nie podoła najnowszym wersjom Windows, da sobie radę z dystrybucjami "pingwina".

Osobom obawiającym się o wydajność systemu na kilkuletnim komputerze można polecić dystrybucje XUbuntu bądź Debian XFCE, zaś tym dysponującym naprawdę leciwym sprzętem - Puppy Linux.

Kolejna ważna sprawa to obsługa urządzeń, np. wsparcie sprzętu peryferyjnego. Warto sprawdzić, jak radzą sobie w tym zakresie poszczególne wersje.

5. Oprogramowanie

Przesiadka z Windows na Linuksa często rozbija się o kwestię dostępności danego oprogramowania. Sztandarowy przykład aplikacji nieobecnych na platformy linuksowe, to Adobe Photoshop czy Autodesk AutoCAD, których brak zwłaszcza dla osób trudniących się obróbką grafiki czy projektowaniem przemysłowym może być barierą nie do przejścia.

Oczywiście, zawsze pozostają darmowe zamienniki, dzięki którym prowadzenie biura i firmy za darmo jest już znacznie łatwiejsze.

Wciąż nieprzekonany?

Ciekawą metodą selekcji najwłaściwszej dystrybucji jest skorzystanie z internetowych "quizów". Jeden z nich dostępny jest w polskim serwisie jakilinux.org, inne to m.in. Which distro for you? i Linux Distribution Chooser.

Na koniec

Niezależnie od tego, jaką dystrybucję Linuksa wybierzesz, wypróbują ją najpierw w wersji LiveCD bądź LiveUSB, uruchamianej z płyty CD bądź pendrive'a. Nie musisz instalować niczego na dysku i masz gwarancję, że jeśli "distro" nie będzie ci odpowiadać, nie namieszasz sobie w komputerze.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: