Jak wybrać laptopa z Linuxem - poradnik

Szukasz laptopa, który będzie współpracował z systemem operacyjnym na systemie Linux? Sprawdź na co warto zwrócić uwagę, a co można pominąć w trakcie wybierania odpowiedniego sprzętu dla tego darmowego systemu operacyjnego.


Kupując laptopa mamy tak dużą ilość wyborów i czynników do rozważenia, że łatwo nam się w tym pogubić. W artykule "Jak kupić laptopa? Poradnik dla każdego" opisaliśmy najważniejsze kwestie związane z doborem odpowiednich komponentów sprzętowych. Dziś prezentujemy poradnik "jak kupić laptopa z Linux", co stanowi dobrą alternatywę dla dominiujących na rynku laptopów z Windows.

Linux zazwyczaj nie jest zbyt grymaśny jeśli chodzi o sprzęt - co w rzeczy samej jest jedną z jego najbardziej ujmujących zalet. Mimo to decydując się na ten system operacyjny warto pamiętać, że w dalszym ciągu nie współpracuje on najlepiej z niektórymi urządzeniami. Powodem problemów są w większości historyczne już już braki odpowiednich sterowników.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023
  • Jak sprawdzić czy kamerka internetowa w laptopie działa? [PORADNIK]

Z drugiej strony mamy obecnie większy wybór laptopów sprzętowo przygotowanych pod Linux niż kiedykolwiek wcześniej. Urządzenia te są także zwykle znacznie tańsze od swoich odpowiedników z Windows. Proponujemy więc zapoznać się z kilkoma poradami na temat tego jak wybrać laptopa z Linux.

Cechy Kluczowe

Jak wybrać laptopa z Linuxem - poradnik

Kupowanie laptopa pod system operacyjny Linux wymaga takich samych rozważań, jak w przypadku laptopa pod Windows, choć w pewnym stopniu jest łatwiejsze w związku ze skromnymi wymaganiami sprzętowymi stawianymi przez Linux. Z drugiej strony mamy tutaj również do czynienia z unikalnymi problemami, które trzeba przemyśleć. Największym z nich jest, że Linux może powodować problemy ze zdobyciem odpowiednich sterowników dla naszego sprzętu. Jeżeli planujesz kupno laptopa, który będzie miał za zadanie działać na obu platformach (Windows i Linux), wtedy oczywiście musisz brać pod uwagę oba zestawy wymagań.

System Operacyjny

Jedną z pierwszych rzeczy, które musimy wziąć pod uwagę jest to, jakiego systemu Linux chcemy używać oraz czy chcemy kupić laptopa z zainstalowanym fabrycznie systemem operacyjnym Linux, czy też będziemy go instalować sami na komputerze, na którym znajduje się już system (najprawdopodobniej) Windows. Trzeba się również zastanowić czy chcemy zachować Windows na naszej maszynie mając następnie do wyboru, który system chcemy odpalić.

Odpowiedź na pierwsze z powyższych pytań - jaką dystrybucję systemu Linux chcemy wybrać - będzie w dużej mierze zależała od tego, co nas interesuje, stopnia poznania konkretnych produktów itp. Z zasady, najlepsze dystrybucjedla laptopów zawierają Ubuntu, openSUSE, Linux Mint oraz Fedora, aczkolwiek są też mniejsze programy dla słabszych komputerów, jak Puppy Linux, bądź Damn Small Linux (DSL). Gdy już wybierzesz dystrybucję, sprawdź na jej stronie wymagania sprzętowe, nawet jeżeli większość oferowanych dziś przez sklepy laptopów przekroczy je wielokrotnie.

Wielu sprzedawców oferuje laptopy z systemem Linux zainstalowanym fabrycznie (zazwyczaj Ubuntu), i zdecydowanie jest to najbezpieczniejsza opcja. Dodatkowa zaleta takiego scenariusza to fakt, iż zainstalowane fabrycznie oprogramowanie zazwyczaj zawiera kluczowe sterowniki niezbędne do bezproblemowego funkcjonowania sprzętu (więcej o tym poniżej).

Oczywiście instalacja Linuxa samemu w żadnym wypadku nie powinna nastręczyć trudności, a posiadanie dwóch systemów (Linux i Windows) do wyboru posiada jeszcze tę zaletę, że zawsze mamy do dyspozycji drugą platformę gdyby była do czegoś niezbędna. Wybór takiej drogi daje nam jeszcze większe możliwości w zakresie sprzętu, który chcielibyśmy mieć na pokładzie naszej maszyny.

Procesor

Pomiędzy najczęściej spotykanymi w dzisiejszych czasach procesorami mamy Intel Atom N450; Intel T4300; Core 2 Duo; Core i3; Core i5 i czterordzeniowy Core i7; oraz AMD Athlon 64 Mobile i Turion 64 X2.

W zasadzie, im więcej rdzeni w procesorze, tym więcej obliczeń jest on w stanie wykonać w jednym momencie, skracając tym samym czas odpowiedzi procesora w przypadku uruchomienia licznych aplikacji. Dwa rdzenie procesorowe, w dzisiejszych czasach, wystarczają w zupełności do większości celów stawianych przed komputerami. Szybkość procesora waha się zazwyczaj miedzy 1,8GHz a 3GHz lub nawet więcej.

Oczywistym jest, że Linux może bezproblemowo działać na, w zasadzie, jakimkolwiek procesorze - nawet na słabszych procesorach Atom - szczególnie, że występują dystrybucje tego systemu specjalnie stworzone dla słabszego sprzętu. Dla całkiem niezłego, podstawowego laptopa, jednak, Intel Core 2 Duo oraz (nieco słabszy) dwurdzeniowy AMD Turion 64 X2 mogą być dobrym wyborem dla obu rodzajów implementacji Linuxa (podwójnej z Windowsem, bądź tylko z Linuxem). Jeżeli planujesz wykonywać czynności typu kodowanie video, czy też używanie aplikacji inżynierskich, wtedy, oczywiście, mocniejszy Core i3, i5 lub nawet i7 wydaje się dużo bardziej sensownym wyborem.

Pamięć Operacyjna

RAM jest wybitnie ważny, jeżeli planujesz używać aplikacji, które używają go bardzo dużo, jak edycja fotografii czy video, lub jeśli planujesz posiadać dwa systemy operacyjne. Większość laptopów oferuje pomiędzy 2GB a 4 GB RAM; do wielu jednak można dodać jeszcze więcej. Jeżeli planujesz 64-bitową dystrybucję Linuxa - lub jeżeli chcesz mieć oba systemy do wyboru - dobrym pomysłem będzie wybranie 4GB RAM dla uzyskania maksymalnej elastyczności. Z drugiej strony 32-bitowe dystrybucje zazwyczaj nie potrzebują więcej niż 3GB.

Sieć Bezprzewodowa

Wsparcie dla sieci bezprzewodowych jest jednym z tych obszarów, które sprawiały Linuxowi najwięcej problemów, jednak całe szczęście sytuacja w tym zakresie poprawia się z dnia na dzień. Tej jesieni producent bezprzewodowych chipów Broadcom ogłosił wydanie całkowicie otwartego sterownika, który jest kompatybilny z interesującym nas systemem operacyjnym. Jego pojawienie się jest spodziewane pod koniec bieżącego roku, bądź na początku 2011 roku w Linux kernel. Zatem nowy sterownik 802.11 pozwoli dystrybucjom Linuxa całkowicie wspierać wiele popularnych chipów sieci bezprzewodowej Broadcom.

Jak wybrać laptopa z Linuxem - poradnik
Nowy Ubuntu 10.10, Maverick Meerkat, podobno zawiera już nowe sterowniki, zatem nadchodzące dystrybucje bez wątpienia będą zawierały je również. Tymczasem Atheros i Intel są dwoma markami chipów sieci bezprzewodowych najlepiej znanych z kompatybilności z Linuxem. Karta Intel Pro series 3945 jest jedną z tych najpopularniejszych; resztę można znaleźć w tej bazie danych.

Grafika

Słabszej jakości karty wspierające Linux to Intel GMA 4500MHD, 945GM, 950 GMA, X3100 GMA oraz również Nvidia Quadro NVS 160M. Z tych mocniejszych, wybieranych do edycji grafiki, czy gier 3D, należałoby wymienić: Nvidia Quadro FX 880M, FX 2800M, NVS 3100M, GeForce 9300M GS i GeForce 9300M, jak również Intel GMA X4500 HD, ATI FirePro M7740, ATI Radeon 3650 oraz ATI Mobility Radeon HD4650.

Do celów z tzw. "wyższej półki", należy dowiedzieć się, czy nasza dedykowana karta graficzna jest wspierana przez wybraną dystrybucję Linuxa oraz czy jesteśmy w stanie znaleźć dla niej sterowniki. Jest to niezwykle ważne, aby grafika nie marnowała mocy obliczeniowej procesora w trakcie rysowania obiektów 3D. Nvidia oraz ATI są głównymi dostawcami dedykowanych procesorów kart graficznych, zdecydowanie warto jednak odwiedzić strony ze sterownikami Nvidia, ATI/AMD oraz Intela, aby mieć pewność, że wybieramy odpowiedni sprzęt.

Trzeba również pamiętać, że jeżeli jesteś nastawiony na granie, w dalszym ciągu Linux ma bardzo ograniczone wsparcie pośród twórców gier komputerowych. W takim wypadku możesz na wszelki wypadek zaimplementować dwa systemy operacyjne oraz dokupić więcej RAMu razem z najlepszą dostępną dla Twojej kieszeni kartą graficzną. Prawdopodobnie będziesz również musiał kupić większego laptopa, jako że podatny na grzanie się procesor karty graficznej wymaga więcej miejsca na chłodzenie.

Dźwięk

Większość kart muzycznych zintegrowanych z płytą główną powinna działać w zupełności wystarczająco z Linuxem, umożliwiając użytkownikom odtwarzanie plików MP3, WAV czy OGG, jak również płyt CD a nawet więcej. Jeżeli jednak wypatrzyłeś sobie coś naprawdę z górnej półki musisz sprawdzić czy karta wraz ze swoimi możliwościami znajdzie wsparcie w Linuxie.

Dyski Optyczne

Linux obsługuje DVD, jak również inne nośniki optyczne, jeżeli jednak masz nadzieje na odtwarzanie filmów z Blu-ray, będziesz zmuszony zainwestować w napęd Blu-ray, który jest w stanie odtwarzać i nagrywać DVD. Jako że Blu-ray wykorzystuje DRM (zarządzanie cyfrowymi prawami), będziesz musiał również zainstalować najnowsze wersje MPlayer oraz DumpHD, aby dokonać niezbędnego dekodowania.

Rozmiar ekranu, Dysk Twardy, Bateria, i Klawiatura

Rozważania na temat tych czynników powinny być zbliżone do tych, z jakimi mamy do czynienia przy laptopach nie pod Linux. Sprawdź jakie masz potrzeby i wybierz odpowiednio.

Następna strona: Specyfikacje wytłumaczone, porady dotyczące kupna.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: