Jak wybrać odkurzacz automatyczny i czy warto zdecydować się na robota sprzątającego?

Decyzja o wyborze odpowiedniego sprzętu nie jest łatwa dla żadnego gospodarza. Innowacyjne urządzenia wyposażone w szeroki wachlarz funkcji budzą równie wiele podziwu, co wątpliwości - na co zatem zwracać szczególną uwagę? Oto nasze wskazowki.

Ewolucja sprzątania

Sprzątanie nigdy nie było obowiązkiem, który wypełnialibyśmy z uśmiechem na ustach. Aż trudno uwierzyć, że wraz z rozwojem technologii może się to zmieniać. Na rynek sukcesywnie trafiają kolejne innowacje, a wśród nich znajdują się m.in. automatyczne odkurzacze. Na czym właściwie polega praca robotów sprzątających? Omawiane odkurzacze są wyposażone w specjalistyczne szczotki, które wymiatają wszelkie zanieczyszczenia oraz kurz, a następnie kierują zawartość do wskazanego pojemnika zbiorczego. Większość modeli została zaprojektowana w oparciu o owalny lub prostokątny kształt. Zdolność zaawansowanego poruszania jest możliwa dzięki zastosowaniu wielu udogodnień oraz czujników, o których opowiemy w dalszej części wpisu. Dzięki dopracowanym rozwiązaniom takim jak m.in. łączność Bluetooth/Wi-Fi, Smart Home, system nawigacji, roboty mogą wykonywać znaczną część sprzątania za nas!

Jako że dla wielu w dalszym ciągu pozostają tajemniczą nowością, postanowiliśmy podzielić się wskazówkami oraz poradami, które okażą się pomocne przy wyborze sprzętu.

Jak wybrać odkurzacz automatyczny - zastosowane czujniki

Funkcjonowanie odkurzacza jest uwarunkowane wieloma czynnikami - każdy model może różnić się m.in. poszczególnymi sensorami. Odpowiadają one za prawidłowe i bezkolizyjne przemieszczanie się po naszych domach - ich ilość oraz skuteczność jest zależna od budżetu. Wśród najpopularniejszych i najbardziej pożądanych czujników wyróżniamy:

 • czujnik antykolizyjny - wykrywa znajdujące się w pobliżu meble, urządzenia;
 • czujnik krawędzi - nie ma obaw o otarcia ostrzejszych krawędzi mebli oraz urządzenia;
 • czujnik optyczny - wyróżnia się kilka rodzajów tego typu sensorów, odpowiadają one za mapowanie/nawigację;
 • czujnik uskoku podłoża - szczególnie pomocny w przypadku progów, schodów, spadów;
 • czujnik przeciw zaplątaniu się w kable - jeśli w twoim domu znajdują się niezabezpieczone kable, sensor wykryje je tuż przed możliwym splątaniem;
 • czujnik odległości - pozwala zapobiec uderzeniom w meble dzięki ustaleniu prawidłowej odległości;
 • czujnik akustyczny - wykrywa aktywność lub ruch, zarówno zwierząt i ludzi.

Najdroższe roboty sprzątające są wyposażone również w bardziej specjalistyczne sensory mogące nawet wykrywać zabrudzone miejsca i kurz. Jednym z przykładów może być iRobot Roomba s9+, o którym więcej przeczytasz tutaj.

Czy wszystkie powyższe czynniki są konieczne, aby odkurzacz automatyczny spełniał swoją funkcję? To zależy od oczekiwań, potrzeb oraz rodzajów powierzchni. Wiele przeszkód, które mógłby napotkać na swej drodze robot, możemy zabezpieczyć tuż przed sprzątaniem. Niemniej, zastosowanie rozbudowanych funkcji pozwala na niemal całkowite wyręczenie nas w sprzątaniu powierzchni płaskich.

fot. PCWorld/Izabella Bandych, Tefal X-plorel Serie

Odkurzacz automatyczny - moc

W przypadku klasycznych odkurzaczy, pierwszym parametrem podlegającym ocenie zostałaby wartość watów, decydująca o efektywności pracy. Gdy mowa o odkurzaczach automatycznych, należy skupić się na kryterium świadczącym o mocy ssania. Informacja jest wyrażona w jednostce PA, a jak sama nazwa wskazuje - informuje o intensywności zasysania zanieczyszczeń. Im większa wartość, tym większe możliwości! Zwłaszcza gdy mowa o wysprzątaniu powierzchni takich jak m.in. dywany - pozostałości okruszków, pyłków i sierści nie muszą być więc wyzwaniem.

Odkurzacz automatyczny - czas pracy oraz czas ładowania

Niezwykle ważnym kryterium przy zakupie są informacje świadczące o rodzaju i pojemności akumulatora - producenci udostępniają również konkretną informację o czasie pracy i ładowania. Wyboru powinniśmy dokonywać w oparciu o przestrzeń naszego domu, a tym samym metraż. Jeśli odkurzacz automatyczny będzie użytkowany w przeciętnym mieszkaniu, będzie potrzebował znacznie mniej czasu na sprzątanie, aniżeli w przypadku większego domu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ gdy sprzęt rozładuje się w trakcie pracy, będzie musiał zostać naładowany ponownie, aby kontynuować sprzątanie. W zależności od budżetu oraz modelu, dostępne na rynku roboty są w stanie pracować od około 50 minut do blisko 4 godzin.

Ponowne naładowanie akumulatora zazwyczaj trwa około 180 minut. Większość urządzeń jest wyposażona w funkcję automatycznego powrotu do bazy i samoczynnego ładowania. Ponadto, zaawansowane modele umożliwiają wznowienie sprzątania z miejsca, w którym znajdowały się podczas poprzedniego cyklu.

Źródło: Stock/fotofabrika

Odkurzacz automatyczny - sterowanie

Odkurzacze automatyczne dzielimy pod względem sterowanie na: obsługiwane za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej lub za pośrednictwem pilota. Znaczna część nowych urządzeń została zaprojektowana w idei Smart Home. Jest to nie tylko wygodne, ale i pozwala na oszczędność czasu - robot może posprzątać również podczas naszej nieobecności. Wystarczy właściwy komunikat z poziomu smartfona, a po powrocie do domu, zastaniemy wysprzątane pomieszczenia. Warto wspomnieć, że roboty sprzątające nie generują znacznego hałasu. Najnowsze modele mogą być sterowane również zgodnie z poleceniami, które przekazujemy poprzez asystenta głosowego.

fot. PCWorld/iRobot Roomba i7
fot. PCWorld/iRobot Roomba i7
fot. PCWorld/iRobot Roomba i7

Odkurzacz automatyczny - wymiary, wygląd wizualny

Aby wybrany przez nas robot sprzątający w pełni wykorzystał swój potencjał, należy postawić na model, który dotrze również do trudno dostępnych miejsc. Wspomniany wcześniej kształt robota nie jest przeszkodą dla wysprzątania zakamarków naszego domu. Jest wyposażony w boczne szczotki, które umożliwiają wymiatanie zanieczyszczeń oraz powstałego brudu, który następnie trafia do głównego zbiornika. Warto zauważyć, że każdy sprzęt cechuje się smukłym kształtem, dzięki któremu z łatwością zostaną wyczyszczone miejsca pod meblami. Jest to atut, który pozwala na kompleksowe sprzątanie bez ingerencji fizycznej. Wysokość najczęściej spotykanych odkurzaczy automatycznych waha się od 7 do 15 cm. Producenci zadbali także o wygląd wizualny, którego nie powstydzi się żaden gospodarz! Nie ma konieczności chowania sprzętu w niewidocznym miejscu, ponieważ zajmuje on stosunkowo małą przestrzeń, a w dodatku nie szpeci wnętrza. Jeśli chcesz dobrać sprzęt idealny dla twojego domu, zajrzyj tutaj i zapoznaj się z parametrami konkretnych propozycji.

Funkcje dodatkowe

Zważając na pojawienie się coraz bardziej wyspecjalizowanych sprzętów, możemy wybierać spośród modeli wyposażonych w dogodne funkcje dodatkowe. Wśród nich wyróżniamy m.in.:

 • programy czyszczenia - pozwalające dopasować tryb do obecnych warunków;
 • funkcję mopowania - poza podstawowym odkurzaniem, roboty umożliwiają pracę na mokro;
 • mapowanie za pomocą kamery vSLAM - nowoczesne rozwiązanie zapamiętuje rozmieszczenie ścian, sufitu oraz obiektów aby stworzyć precyzyjną mapę pracy (Visual Simultaneous Localization and Mapping);
 • programator pracy - ustaw harmonogram, a sprzęt rozpocznie pracę automatycznie;
 • wirtualną ścianę - pozwala zatrzymać się przed obiektami/pomieszczeniami, które nie mają podlegać sprzątaniu.

Czy warto kupić robota sprzątającego?

Automatyczne odkurzacze są znacznie bardziej praktyczne, aniżeli klasyczne urządzenia z kablem. Ponadto, pozwalają zaoszczędzić wiele czasu, który możemy przeznaczyć na przyjemności lub czas z bliskimi, a równocześnie utrzymać nieskazitelny porządek. Nie wymagają zagospodarowania dużej przestrzeni, tak więc sprawdzą się również w małych mieszkaniach (sprzęt jest pozbawiony dysz i rur, które zajmują najwięcej miejsca). Niestety robot ma także wady. Jeśli zamierzamy zdecydować się na wyspecjalizowany model z wieloma funkcjami - będzie on droższy od klasycznego odkurzacza. Warto mieć na uwadze, że roboty sprzątające nie zawsze mogą zastąpić klasyczny odkurzacz - np. nie dotrą do wąskich szczelin, czy nie wyczyszczą tapicerek.

Jeśli biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, chcesz wybrać odpowiedni model odkurzacza automatycznego, koniecznie sprawdź ranking urządzeń tutaj.