Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę elektryczną? Czym się kierować? Podpowiadamy

Utrzymanie odpowiedniej higieny w jamie ustnej bywa trudne. Na wysokości zadania mogą stanąć elektryczne szczoteczki - osiągające dużą skuteczność. Jak zatem wybrać odpowiedni model? Na jaki rodzaj postawić? Oto nasze wskazówki.

Źródło: Unsplash/Goby

Oczyszczanie jamy ustnej - szczoteczki elektryczne

Pierwszy przyrząd imitujący szczoteczkę do zębów został wynaleziony najprawdopodobniej w 1498 roku. Niemniej, było to dość dalekie od nowoczesnego wyglądu. W 1857 roku powstał pierwszy patent na szczoteczkę do zębów, a to dzięki Hiramowi Nicholsowi Wadsworthowi. Aż trudno uwierzyć, że coś co wydaje się być codziennością przyszło ludzkości tak późno. Warto również wspomnieć, że niewiele osób korzystało z dobrodziejstwa, tak więc wprowadzenie szczoteczek nie było uważane za jakikolwiek przełom. Jak wynika z wiedzy, którą każdy z nas posiada na dzień dzisiejszy - sumienne szczotkowanie ma ogromny wpływ na zdrowie. Co więcej, wiele chorób może być następstwem zaniedbań jamy ustnej. Jak zatem zadbać o prawidłową higienę? Z pomocą przychodzą szczoteczki elektryczne! Pierwsza z nich została skonstruowana w 1939 roku w Szwajcarii, natomiast do sprzedaży trafiła ponad 20 lat później (Broxodent, firma Squibb).

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę elektryczną?

Każda szczoteczka - niezależnie od rodzaju, powinna być zgodna z naszymi potrzebami ale i warunkami wewnątrz jamy ustnej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że szczoteczka jest osobistą rzeczą nie tylko ze względu na higienę, ale i dopasowanie. Wpływ na decyzję ma również stan uzębienia oraz wrażliwość dziąseł. W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić jakiej szczoteczki szukamy, ponieważ dzielą się one na:

  • Szczoteczki elektryczne soniczne - przybiera podłużny kształt imitujący klasyczną szczoteczkę. Zastosowany mechanizm wytwarza drgania dźwiękowe docierające do włosia. Wówczas, możemy mówić o wymiatającym ruchu osiągającym prędkość ruchów nawet do blisko 100 tysięcy na minutę. Zważając na tak wysokie osiągi, możliwe jest oczyszczanie powierzchni trudno dostępnych poprzez powstałe pęcherzyki. Warto dodać, że szczoteczka soniczna jest bezpieczniejsza dla osób o delikatnych, wrażliwych dziąsłach. Ponadto, rodzaj ruchów może wpływać zbawiennie na poprawienie krążenia. Koszt zakupu waha się od 100 złotych do ponad 1000 złotych. Warto zapoznać się więc z wieloma modelami, aby wybrać najodpowiedniejszy produkt. Szukaj ich pod tym linkiem www.euro.com.pl/szczoteczki-elektryczne,typ-aparatu!szczoteczka-soniczna.bhtml
  • Szczoteczki elektryczne rotacyjne - rozpoznamy ją m.in. po kształcie tak zwanej główki, przypominającej małą kulę. Włosie porusza się ruchem pulsacyjnym oraz oscylacyjno-rotacyjnym. Ich zakres jest znacznie mniejszy, aniżeli w przypadku szczoteczki sonicznej. Głównym zadaniem jest niezmiennie usuwanie powstałych zabrudzeń i osadów, jednak poprzez ścieranie. Może być to nieco tańsza alternatywa, choć wszystko zależy od dodatkowych cech i funkcji. Pewne jest to, że wśród tego rodzaju szczoteczek znajdziemy modele już za kilkadziesiąt złotych. Propozycje produktów znajdziesz pod tym linkiem www.euro.com.pl/szczoteczki-elektryczne.bhtm

Warto nadmienić, że rozwiązania są odpowiednie dla osób niemal w każdym wieku. Niemniej, w przypadku najmłodszych - należy wybierać modele wyłącznie dedykowane dla dzieci (specjaliści zalecają użytkowanie od 3 roku życia). Jeśli nasuwa Ci się pytanie - czy ten podział ma sens? Odpowiedź jest prozaicznie prosta. Szczoteczka przeznaczona dla dorosłych będzie osiągać większe drgania, będzie zbyt duża, a w konsekwencji doprowadzi do dyskomfortu, bólu oraz urazów.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę elektryczną? Czym się kierować? Podpowiadamy

Źródło: Unsplash/Samia Liamani

Czym się kierować przy wyborze szczoteczki elektrycznej?

Aby szczoteczka w pełni pozbywała nas przykrych dolegliwości ze strony jamy ustnej, należy szczegółowo prześledzić jej funkcje oraz parametry. Niezależnie od tego czy podjąłeś decyzję o wyborze szczoteczki sonicznej czy elektrycznej, zwróć uwagę na:

  • Rodzaj ruchów - w tym m.in. pulsacyjne, oscylacyjne. Jak wspomniano wcześniej, jest to bezpośrednio związane z rodzajem szczoteczki. Jeśli trudno ustalić nam z którym wariantem produktu mamy do czynienia, wystarczy podejrzeć powyższy parametr.
  • Zakres ruchów - wyrażany w tys. / min. Im większy, tym lepszy efekt czyszczenia.
  • Tryby pracy - wyróżniamy m.in. oczyszczanie, polerowanie, wybielanie. Warto zaznaczyć, że zabiegi niosą rzeczywiste efekty, a to ze względu na innowacyjne technologie. Stosując cykliczne polerowanie lub wybielanie, nie musimy korzystać z usług dentysty. Co więcej, skuteczność bywa znacznie większa, niż w przypadku past o magicznych mocach.
  • Stopień czyszczenia - m.in. codzienny, delikatny, głęboki. Jest to niezwykle istotne w przypadku osób z problematycznymi zębami, których oczyszczanie wymaga większego zaangażowania. Co więcej, jeśli cierpimy na nadwrażliwość - nie warto przesadzać z siłą.
  • Dodatkowe czujniki - siła nacisku jest kluczowa, ponieważ szczoteczka wyposażona w tę funkcję dostosuje siłę do zębów i nie zrobi nam krzywdy.
  • Bluetooth - umożliwia sparowanie ze smartfonem, podgląd postępów oraz dopilnowanie pór szczotkowania.
  • Ilość końcówek oraz nasadek w zestawie - zastosowanie wymiennych części pozwala na stosowanie szczoteczek przez długi okres czasu. Nie ma potrzeby zakupu nowych urządzeń, a wyłącznie nowych elementów. Niestety, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań - włosie pod wpływem stałego użytkowania ulega uszkodzeniu.

Wszystkie powyższe parametry wpływają na komfort użytkowania, wygodę, ale co najważniejsze - bezpieczeństwo. O ile szczoteczki elektroniczne wykazują znacznie większą skuteczność od tradycyjnych, ich niepoprawne stosowanie również może wyrządzić krzywdę. Jest to m.in. podrażnienie dziąseł, uszkodzenie plomb, ale i narastające osady i gromadzące się bakterie. Wielu przyszłych użytkowników nie potrafi określić swoich wymagań, ponieważ najlepiej przekonać się o tym podczas szczotkowania. Sytuacja jest niemal identyczna, jak w przypadku decyzji o miękkości tradycyjnej szczoteczki.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę elektryczną? Czym się kierować? Podpowiadamy

Źródło: Unsplash/Goby

Szczoteczka elektryczna - czy warto?

Jako że szczoteczki elektryczne są polecane niemal przez większość specjalistów w dziedzinie stomatologii, rośnie również liczba dostępnych wariantów oraz marek na rynku. Warto w tej kwestii zapoznać się m.in. z bogatą ofertę produktów w sieci sklepów www.euro.com.pl. Nie wynika to wyłącznie ze zbawiennej mocy elektrycznych rozwiązań, a precyzji. Mimowolnie często pomijamy pewne obszary uzębienia i trudno dostępnych miejsc, szczotkujemy zęby zbyt krótko lub przyjmując nieodpowiednie ruchy. Niestety niesie to za sobą poważne konsekwencje, którym możemy zapobiec stosując szczoteczkę, która wykona znaczną część pracy za nas.

Koszt szczoteczki elektrycznej może wahać się od kilkudziesięciu do ponad 1000 złotych. Wynika to z zastosowanych funkcji i precyzji, możliwości zasilania, pojemności akumulatora, a nawet łączności Bluetooth. Czy tylko najdroższe produkty spełnią swoje zadanie? Nic bardziej mylnego. Nawet z ograniczonym budżetem możemy cieszyć się pięknym uśmiechem. Oczywiście klasa modelu ma wpływ na wiele dodatkowych możliwości, jednak nie warto rezygnować z tego typu rozwiązań wyłącznie z uwagi na dysponowaną kwotę. Co więcej, zważając na konieczność leczenie zębów - lepiej zapobiegać nieprzyjemnościom w gabinetach dentystycznych. Zarówno gdy mowa o trosce o zdrowie, jak i portfel.