Jak wybrać przedłużacz i czym się różnią między sobą? Podpowiadamy!

Jaki przedłużacz warto kupić? Czy wiesz, czym różnią się one między sobą? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tym funkcjonalnym niezbędnikom domowym.

Fot. Adobe Stock/New Africa

Od roku 1879, w którym amerykański wynalazca Thomas Edison opatentował żarówkę, minęło już niemal 150 lat. Przez ten czas świat bardzo się zmienił. Jesteśmy otoczeni elektroniką, która towarzyszy nam na co dzień, zarówno w pracy, jak i podczas relaksu. Nikt z nas nie wyobraża już sobie świata bez prądu. Nic więc dziwnego, że w praktycznie każdym domu znajdziemy choć jeden przedłużacz.

Przedłużacze – domowe niezbędniki

Przedłużacze służą nam nie tylko wtedy, gdy najbliższe gniazdko jest zbyt daleko, a my potrzebujemy dociągnąć prąd bliżej. Równie często, a może nawet częściej, sięgamy po przedłużacz, by zwiększyć liczbę dostępnych w naszym domu gniazdek. Nie da się ukryć, że ilość domowej elektroniki rośnie, a nowe potrzeby pojawiają się regularnie. Dokupujemy zarówno sprzęt AGD, jak i RTV.

Wieczorem, oprócz smartfonów, ładujemy też smartbandy, tablety i laptopy. Bez listwy rozdzielającej jednoczesne ładowanie wszystkich tych urządzeń przeważnie nie byłoby możliwe. Oprócz takiej osobistej elektroniki mamy przecież w domach również mnóstwo sprzętów, które zwykle wymagają stałego podłączenia do źródła zasilania.

Wszyscy wiemy, jak przedłużacz wygląda i jakie ma funkcje. Ale czy wiesz, czym i dlaczego listwy zasilające różnią się między sobą? Wybór dostępnych w sklepach przedłużaczy jest bardzo różnorodny. Jaki więc wybrać, by swobodnie móc korzystać z domowej elektroniki?

Jak wybrać przedłużacz i czym się różnią między sobą? Podpowiadamy!

Fot. Adobe Stock/NorGal

Przedłużacz – do domu, ogrodu, a może na budowę?

Listwy różnią się między sobą zastosowaniem. W zależności od tego, gdzie zamierzamy tego akcesorium używać i w jaki sposób, powinny zainteresować nas różne typy przedłużaczy. Możemy wyróżnić m.in.:

  • Przedłużacz domowy. Dobrze nam znana forma przedłużacza, czyli niewielka, lekka listwa. Charakteryzuje się dość niską ceną. Często wyposażony jest także we włącznik ON/OFF, dzięki czemu w prosty sposób możemy odciąć zasilanie we wszystkich gniazdach. W zależności od potrzeb możemy wybrać nawet przedłużacz na 10 gniazd.
  • Przedłużacz do warsztatu lub na budowę. Wygląda podobnie, jak ten domowy, jednak dodatkowo wyposażony jest w specjalne zaślepki, które chronią przed przedostaniem się do otworów kurzu, pyłu i innych drobnych zanieczyszczeń.
  • Przedłużacz bębnowy. Doskonale rozwiązanie np. do ogrodu, gdzie chcemy w wygodny i bezpieczny sposób dociągnąć prąd w nawet odległe zakątki działki. Warto zawczasu zaplanować, jaka długość przewodu jest nam potrzebna, by komfortowo i bezproblemowo pracować w każdym miejscu. Zbyt krótki sprawi, że np. nie skusimy trawnika w najdalszej partii ogrodu. Natomiast zbyt długi przewód będzie się plątał, co może być nie tylko niewygodne, ale i niebezpieczne.
Jak wybrać przedłużacz i czym się różnią między sobą? Podpowiadamy!

Fot. Pexels/Steve Johnson

Jaki przedłużacz do domu wybrać?

Wiemy już, że na rynku dostępne są różne rodzaje przedłużaczy. Tym razem skupmy się na listwach przeznaczonych do użytku domowego. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając przedłużacz do domu?

  • Liczba gniazdek. Oczywiście, niejednokrotnie im ich więcej, tym lepiej. Jednak to wiąże się bezpośrednio z gabarytami tego sprzętu, a także z ceną. Nie zawsze potrzebujemy np. 10 gniazd. Czasem znacznie bardziej adekwatnym wyborem będzie mniejszy przedłużacz – 3 gniazda mogą być w zupełności wystarczające np. przy szafce nocnej.
  • Cel. Jeśli do listwy zasilającej planujemy wpiąć wtyczki sprzętów takich, jak telewizor, konsola, komputer czy lodówka, warto rozważyć zakup przedłużacza z zabezpieczeniem przed skokami napięcia. Taka listwa przeciwprzepięciowa ochroni nasze sprzęty przed nagłymi skokami napięcia w gniazdku, co mogłoby skutkować uszkodzeniem urządzeń.
  • Długość kabla. Jeśli już decydujemy się na zakup przedłużacza, dobrze jest zmierzyć, jaka długość przewodu będzie odpowiednia do danego miejsca. Zbyt długi kabel będzie wyglądał nieestetycznie, a co gorsza – może powodować wypadki w wyniku potknięcia. Z kolei za krótki – będzie źródłem frustracji i irytacji. Ponadto, napięty przewód może stwarzać ryzyko pociągnięcia za sobą podłączonych sprzętów. Chyba nikt nie chciałby, żeby jego telewizor czy komputer spadł na podłogę.
  • Różnorodność gniazd. Warto wiedzieć, że wiele nowoczesnych listew wyposażonych jest nie tylko w standardowe gniazdka na dobrze nam znane wtyczki, ale i w porty USB. Takie rozwiązanie wygląda znacznie lepiej i pomaga zachować porządek. Nowoczesne, funkcjonalne przedłużacze sprawdzą się dobrze zarówno w salonie, jak i w sypialni, gdzie zwykle ładujemy swoje urządzenia mobilne.
Jak wybrać przedłużacz i czym się różnią między sobą? Podpowiadamy!

Fot. Pexels/Markus Spiske

Czy przedłużacz zużywa prąd?

Zastanawiasz się, czy przedłużacze pobierają prąd? Na szczęście nie. Listwy zasilające same w sobie prądu nie zużywają. Wyjątkiem są przedłużacze, które wyposażono w jeden bądź więcej podświetlanych włączników. Jednak zużycie to jest znikome, a korzyść płynąca z używania takich włączników może być znacznie bardziej odczuwalna.

O co chodzi? Oczywiście, o urządzenia pozostające w stanie czuwania. Sprzęty będące stale w gotowości mogą narazić nas na spore wydatki dodatkowe, co w skali roku może okazać się niemałą kwotą. Tu właśnie z pomocą przychodzą nam wspomniane włączniki. Przy ich pomocy możemy odciąć źródło zasilania danego sprzętu bez konieczności wypinania wtyczki.