Jak wybrać smartwatch damski? Oto nasze wskazówki

Coraz częściej sięgamy po smartwatche, które z powodzeniem spełniają wiele funkcji użytkowych. Jak zatem wybrać odpowiednie urządzenie w wersji dla Pań? Oto zbiór wskazówek na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Smartwatche damskie

Od premiery pierwszego zegarka elektronicznego mijają w tym roku cztery dekady. Przez ten czas doświadczyliśmy wielu unowocześnień oraz innowacji - smartwatch jest w pewien sposób ich zwieńczeniem. Rozpowszechnianie się tytułowych gadżetów elektronicznych rozpoczęło się w 2012 roku, a na ten moment producenci oferują nam doprawdy imponujący wachlarz rozwiązań. Co ważne, mierzenie czasu stało się de facto jedną z wielu kluczowych funkcji. Wśród nich możemy wyróżnić m.in.:

  • płatności zbliżeniowe
  • sterowanie muzyką/aparatem smartfona
  • pomiar funkcji życiowych
  • analiza ruchu
  • dopasowanie treningu

Niezależnie od rodzaju i typu - najważniejsze są parametry techniczne oraz funkcjonalność. Jak jednak nadążyć za technologią i wybrać odpowiednie rozwiązanie? Dziś podzielimy się wskazówkami dla przyszłych posiadaczek damskich smartwatchy.

Jak wybrać smartwatch damski? - wyświetlacz

Abyśmy mogli w pełni wykorzystać walory inteligentnych zegarków, należy dopasować model do naszych preferencji oraz oczekiwań. W tej kwestii kluczowe okazują się informacje o ekranie. Wyróżniamy kilka rodzajów w zależności od klasy - LCD, OLED oraz AMOLED. W zależności od półki cenowej, smartwatche różnią się również rozdzielczością - jest to gęstość rozmieszczenia pikseli na ekranie. Nie można pominąć wielkości - w RTV Euro AGD znajdziemy urządzenia o przekątnej ekranu od 0,96 do 1,99 cala. Większy wyświetlacz pozwala na bardziej precyzyjne działania, ale i znacząco ułatwia korzystanie z funkcji smartwatcha. Niemniej, w przypadku kobiet o szczuplejszych rękach - lepiej zdecydować się na mniejszy rozmiar o dogodnym kształcie. Co istotne, większość gadżetów umożliwia regulację dostosowaną do obwodu nadgarstka (za pomocą sprzączki) umożliwiając idealne dopasowanie. W związku z powyższymi danymi, zdecydowanie łatwiej odpowiedzieć na pytanie jak wybrać smartwatch damski, aby korzystanie było równie komfortowe, jak i przydatne.

Źródło: Unsplash/Denis Cherkashin

Smartwatche damskie - funkcje

Pora przejść do parametrów, które decydują o wszechstronności pracy zegarka. Poza odbieraniem alertów z aplikacji, warto rozważyć smartwatche wyposażone w głośnik oraz mikrofon. Dzięki nim, możemy bez przeszkód rozmawiać za pośrednictwem urządzenia. To jednak nie wszystko... Na ten moment na rynku znajdują się zaawansowane urządzenia, cechujące się rozmaitymi funkcjami. Na samym początku warto zadać sobie pytanie - na czym nam zależy? Na wsparciu w treningach, badaniu funkcji życiowych, a może wyłącznie dostępie do najświeższych powiadomień i kontaktach z bliskimi? Wszystko w naszych rękach. Korzystanie z udogodnień jest możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych czujników biometrycznych takich jak m.in. sensor PPG (tętno krwi), ECG (przepływ krwi, jakość pracy serca) czy pulsoksymetr (stężenie tlenu w krwi). Pewne modele wyposażono również w termometr, barometr, żyroskop. Gdy mowa o sportach wodnych, należy zwrócić uwagę na wodoszczelność. Najczęściej jest to 5 ATM (zanurzenie do 50 m) lub 10 ATM (zanurzenie do 100 m). Wszystko to, może być pomocne zarówno dla przeciętnej posiadaczki, jak i kobiety uprawiającej wszelakie dyscypliny sportowe. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru, warto sprawdzić ranking smartwatchy damskich, który wyszczególnia faworytów z niemal każdej półki cenowej.

Źródło: Unsplash/Ankush Minda

Smartwatche damskie - kompatybilność oraz płatności

Przed podjęciem decyzji zakupu należy sprawdzić z jakiego systemu korzysta nasz smartfon. Jako że korzystanie ze smartwatcha jest równoznaczne ze sparowaniem dwóch urządzeń, muszą być one kompatybilne. Znaczna część zegarków wykazuje zdolność do połączenia z systemem Android, jak i iOS. Wyjątkiem jest garstka urządzeń (w tym m.in. Apple Watch). Bardziej zaawansowane i droższe gadżety umożliwiają również zbliżeniowe płatności NFC (po konfiguracji, wystarczy zbliżyć zegarek do terminala). W zależności od firmy, są one realizowane przez różne platformy m.in. Apple Pay, Google Pay lub Garmin Pay. Zważając na szeroki wachlarz ofert, smartwatche damskie mogą sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.

Smartwatche damskie - łączność oraz bateria

W zależności od budżetu, możemy postawić na podstawowy zegarek z łącznością Bluetooth - wraz z rosnącą ceną, zwiększa się zasób rozwiązań. Nie trudno znaleźć modele wyposażone w ANT+ (bezprzewodowa transmisja danych), Wi-Fi oraz NFC. Najwyższa półka cenowa umożliwia funkcję LTE, wówczas do korzystania z zegarka nie musimy nosić przy sobie smartfona. Wszystko to, dzięki karcie e-SIM. Niemniej, jest to znacznie większy wydatek.

Każdemu z nas zależy na niezależności i stałym dostępie do gwarantowanych udogodnień - aby smartwatch działał prawidłowo, musi zostać naładowany. W przypadku bardziej budżetowych modeli odbywa się to za pośrednictwem kabla, natomiast najnowsze zegarki wykazują zdolność do ładowania bezprzewodowego. Priorytetem jest zwrócenie uwagi na pojemność akumulatora, wraz ze wzrostem mAh, możemy liczyć na dłuższy cykl pracy na jednym naładowaniu. Jest to niezwykle ważne dla osób, które pragną wykorzystywać smartwatche do długich wycieczek oraz tras.

Źródło: Unsplash/Solen Feyissa

W RTV Euro AGD znajdują się urządzenia niemal dla każdego użytkownika - niezależnie od wieku oraz upodobań. Jest to możliwe dzięki znacznej różnorodności, również gdy mowa o przedziale cenowym. Ranking smartwatchy damskich może wesprzeć nas w decyzji, natomiast zawsze kierujmy się poszczególnymi parametrami.