Jak wybrać system monitoringu? Wszystko o kamerach IP

Już nie ma miejsc, których nie można by zdalnie monitorować. Kamery IP poradzą sobie nawet z kompletną ciemnością, wyślą film z podejrzanego zdarzenia na dowolny adres w Internecie. Podniosą alarm, jeśli ich obiektywy zostaną rozogniskowane lub zasłonięte. Zaawansowane oprogramowanie pozwala wykrywać ruch i śledzić nieproszonych gości przechodzących z zasięgu jednej kamery do drugiej.


Na rynku mamy rozwiązania analogowe, cyfrowe oraz mieszane, realizujące pierwszą część cyklu za pomocą analogowej, a resztę w cyfrowej technologii. Obecnie coraz większa część toru obrazu podlega stopniowej cyfryzacji aż do samej kamery, która coraz rzadziej ma gniazdko do analogowego koncentryka, zastępowane przez interfejs ethernetowy, znany dobrze z sieci lokalnych. Nawet jeśli wewnątrz kamery są jakieś układy analogowe, to po jej opuszczeniu mamy do czynienia tylko z sygnałem cyfrowym. Cyfrowy jest także sposób identyfikacji urządzenia. Ma ono adres IP, własną stronę WWW, posługuje się portami i korzysta z cyfrowych wynalazków, takich jak alarmowanie przez pocztę elektroniczną czy transfer plików z podejrzanymi sekwencjami pod wskazany adres. Może być sterowana za pośrednictwem swojej strony konfiguracyjnej WWW albo specjalnych aplikacji i być podłączona do Internetu przez protokół PPPoE czy też ruter nawet bez pośrednictwa komputera. Jest pełnoprawnym i samodzielnym elementem sieci.

Kamera i Ethernet

Istota cyfryzacji polega na wykorzystaniu do łączności Ethernetu. Taka sieć bardzo często już jest do dyspozycji, podczas gdy łącza analogowe muszą być specjalnie kładzione. Kamery IP są włączone bezpośrednio do sieci i mogą udostępniać obraz nawet z dużych odległości.

Zazwyczaj kamera cyfrowa zawiera komputer jednoukładowy ze sporymi możliwościami. Poza obsługą strony WWW i przekazywaniem poleceń do elementów wykonawczych, model cyfrowy potrafi dwie rzeczy niedostępne konkurentom analogowym: umie kompresować pojedyncze obrazy i strumienie wideo oraz rozpoznawać ruch. W najstarszych sieciach analogowych to zadanie realizowało jakieś centralne urządzenie. W cyfrowych oba zadania wykonuje sama kamera.

Z pożytkiem dla bezpieczeństwa i odciążenia sieci od zbyt wielkiego ruchu, w którym mogłoby zabraknąć miejsca na ważną informację lub alarm.

Na wierzchu cyfra, w środku analog

Technologie mieszane są domeną takich firm, jak Pelco czy Robert Bosch, które zbudowały swoją potęgę na wykorzystaniu technologii telewizyjnej i teraz cyfryzują niektóre elementy systemów. Proponują nie tylko nowe instalacje, ale i modernizację starych.

Najprostsza jest cyfryzacja ograniczona do segmentu rejestracji. To wystarczy, żeby móc podłączać nowe kamery do Ethernetu. Przetwornik cyfrowy przekształca sygnał analogowy z kamer do postaci pakietowej, i to często już w formie skompresowanej. Funkcjonalnie kamera analogowa z takim dodatkiem ma już wiele cech urządzenia cyfrowego. Niekiedy karta jest wyposażona w pamięć, ładowaną w przypadku przerwania połączenia sieciowego i opróżnianą po jego przywróceniu. W droższych modelach są nawet systemy do inteligentnej analizy obrazu.

Rozdzielczość

Dziś w kamerach cyfrowych dominuje 640x480, rejestrowane 30 razy na sekundę. Czasem można rozdzielczość powiększyć, ale kosztem spadku częstotliwości, np. do 10 klatek na sekundę przy 1280x1024. Do wyjątków należą kamery HDTV (1920x1080) rejestrujące na sekundę 30 obrazów. Są jeszcze bardzo drogie.

Jeśli celem monitorowania jest identyfikacja obcej osoby, to z pewnością duża rozdzielczość okaże się przydatna. Jednak o możliwości identyfikacji nie decyduje sama rozdzielczość. Szumy, plastikowa optyka i miniaturowe rozmiary elementów światłoczułych mogą przeszkadzać w realnym uzyskaniu deklarowanej rozdzielczości. Z drugiej strony najwyższa jakość też nie może być celem samym w sobie. Często specjaliści odradzają przejście na kamery megapikselowe, jeśli sieć i urządzenia rejestrujące nie są przygotowane do zwiększonego obciążenia. Trzeba znaleźć równowagę pomiędzy możliwościami magazynowania a liczbą detali, które chcemy tam przechowywać.


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10