Jak wyciągnąć więcej z Androida

źródło: www.flickr.com

13. Aktywuj konto gościa

Często może się zdarzyć, że urządzenie z Androidem będziemy chcieli przekazać na chwilę innej osobie, której np. rozładował się telefon. Nie zawsze dobrym pomysłem jest przekazanie jej dostępu do wszystkich danych. W celu ochrony prywatnych informacji w takiej sytuacji można wykorzystać konto gościa.

W celu uruchomienia tej opcji należy przejść pociągnięciem górnej belki dwukrotnie lub jednocześnie dwoma palcami do ekranu szybkich ustawień. W tym miejscu należy dotknąć ikony użytkownika, a w wyświetlonym menu wybrać opcję "dodaj gościa". Po ponownym dotknięciu ikony użytkownika i wpisaniu kodu można dezaktywować ten tryb i powrócić do swojego profilu.

14. Zabroń gościom dzwonić

Konto gościa pozwala zablokować dostęp do prywatnych danych użytkownika. Osoba korzystająca w ten sposób z telefonu co prawda nie wyśle SMS-a, ale nadal może wykonywać połączenia z karty SIM umieszczonej w urządzeniu.

Można tego uniknąć aktywując stosowną opcję w sekcji ustawień telefonu poświęconej użytkownikom zalogowanym w urządzeniu. Przy koncie gościa należy nacisnąć ikonę ustawień i w kolejnym menu można zablokować wykonywanie połączeń wychodzących.

15. Zablokuj możliwość zamknięcia aktualnie otwartego ekranu

Udostępniając osobie postronnej dostęp do telefonu lub tabletu można skorzystać z jeszcze jednego trybu poza kontem gościa. W ustawieniach zabezpieczeń można wybrać funkcję, która uniemożliwi opuszczenie osobie korzystającej z urządzenia opuszczenie ekranu na którym aktualnie się znajduje.

Po aktywacji opcji przypinania ekranu należy nacisnąć okrągły przycisk ekranowy na prawo od guzika Home, przesunąć palec do góry i wybrać zieloną ikonę pinezki. W tym miejscu można zabezpieczyć telefon przez opuszczeniem przez użytkownika ostatnio używanego procesu kodem. W celu wyjścia z takiego przypiętego ekranu należy przytrzymać przycisk ostatnio otwartych aplikacji i wprowadzić kod.

16. Uporządkuj menu ostatnio otwartych aplikacji

W nowej wersji systemu Android znalazło się też odświeżone menu ostatnio otwartych aplikacji. Teraz znaleźć można tam nie tylko konkretne programy i gry, ale też pojedyncze karty z przeglądarki Chrome.

Osoby otwierające dziesiątki kart mogą z tego rozwiązania nie być do końca zadowolone. Tę funkcję można wyłączyć. W ustawieniach Chrome można wybrać opcję, która przywróci działanie menu ostatnich aplikacji z Androida 4.4 KitKat.

17. Przywróć tryb cichy

Jedną z największych bolączek użytkowników Androida 5.0 Lollipop jest nieobecność tradycyjnego trybu cichego w oprogramowaniu. Na szczęście da się go wymusić, ale nie jest to intuicyjne. Jednym ze sposobów jest przytrzymanie przycisku głośności i wybranie odpowiedniej opcji wyciszania z menu, ale... to wyciszy również budzik.

Jeśli wyciszenie budzika nie wchodzi w grę, to można w celu wyciszenia urządzenia skorzystać z trybu nadawania priorytetu powiadomieniom i skonfigurować go tak, by nie przepuszczał żadnych innych powiadomień oprócz budzika.

18. Rozłączaj się szybciej

W nowym Androidzie pojawiła się możliwość szybkiego kończenia połączeń. W tym celu można wykorzystać fizyczny przycisk blokady. Do tej pory trzeba było wybierać odpowiednią opcję na ekranie dotykowym, a w Lollipopie wystarczy zablokować telefon by zakończyć rozmowę telefoniczną.