Jak wyciągnąć więcej z Androida

Jeśli już masz Androida 5.0 Lollipop na swoim smartfonie lub tablecie, to z pewnością docenisz nowe funkcje, jakie przygotowało Google. Przedstawiamy 18 sposobów na to, by jeszcze sprawniej wykorzystać smartfon lub tablet z najnowszą wersją zielonego robota.

źródło: www.flickr.com

Android 5.0 powoli trafia na coraz więcej urządzeń, a kolejni użytkownicy dostają monit o dostępności aktualizacji do Lollipopa. Co prawda jak na razie tylko kilka procent smartfonów i tabletów będących w użyciu może pochwalić się nową wersją systemu, ale w nadchodzących miesiącach ich liczba będzie rosnąć.

Co nowego w Lollipopie?

Niektóre z nowości wprowadzanych przez Androida Lollipop widać na pierwszy rzut oka. Po uruchomieniu urządzenia po raz pierwszy trudno nie zauważyć nowego interfejsu Material Design. To samo tyczy się powiadomień na ekranie blokady i paska szybkich ustawień.

Inne nowości wymagają nieco więcej, aby je odkryć. Niektóre nie są oczywiste na pierwszy rzut oka, a inne wymagają uaktywnienia ich w opcjach systemu. Przedstawiamy sposoby, jakie pozwolą Ci usprawnić pracę na smartfonie i tablecie z Androidem Lollipop

(Uwaga! W artykule opisujemy nowości w czystym Androidzie 5.0 Lollipop udostępnianym przez Google. Producenci mogą wgrać do systemu swoje nakładki, które mogą usunąć niektóre z nich lub umieścić je w innym miejscu.)

1. Przesyłaj bezprzewodowo dane znajomym

Jedną z mniej znanych funkcji systemu Google jest Android Beam. Dzięki temu wykorzystując łączność NFC można przesyłać na telefony znajomych najróżniejsze treści - zdjęcia, kontakty, dokumenty, adresy stron internetowych, aplikacje itp. W tym celu wystarczy zbliżyć obudowy obu urządzeń do siebie. Dane transferowane są lokalnie bez wykorzystania internetu.

Android Beam to nie jest zupełnie nowa funkcja, ale w systemie w wersji 5.0 Lollipop jeszcze wygodniejsza w użyciu niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy w tym celu wybrać ikonkę udostępniania treści w aplikacji, z listy wybrać pozycję o nazwie Android Beam i zbliżyć swój telefon do innego urządzenia. Nie musi mieć ono zainstalowanego Lollipopa, ale wystarczy by producent zamontował w nim chip NFC.

Szybkie ustawienia pozwalają m.in zarządzać połączeniem Wi-Fi, Bluetooth oraz włączyć latarkę

Szybkie ustawienia pozwalają m.in zarządzać połączeniem Wi-Fi, Bluetooth oraz włączyć latarkę

2. Szybkie ustawienia

W Androidzie 5.0 Lollipop pojawiło się nowe menu szybkich ustawień zintegrowane z panelem powiadomień. Teraz by dostać się do przełączników należy przeciągnąć dwa razy palcem od górnej belki do dołu. Inny sposób to przeciągnięcie dwoma palcami jednocześnie.

Po wyciągnięciu nowego panelu z przełącznikami można szybko przejść do ustawień i zmienić jasność ekranu. W tym samym miejscu można włączyć i wyłączyć moduł Bluetooth, GPS i tryb samolotowy. Pozostałe opcje to latarka, automatyczne obracanie ekranu i przesyłanie obrazu.

3. Naciśnij tekst i ciesz się dodatkowymi skrótami

W menu szybkich ustawień znajdują się przełączniki, ale dwa z nich znajdujące się na samej górze mają dodatkową funkcję oprócz możliwości szybkiego włączenia i wyłączenia Wi-Fi i Bluetooth.

W Androidzie 5.0 Lollipop po naciśnięciu tekstu pod tymi dwoma przyciskami można przejść bezpośrednio do sekcji w ustawieniach dotyczących danego modułu łączności.

4. Jeszcze lepiej zarządzaj energią

W Androidzie 5.0 Lollipop deweloperzy wprowadzili nowe funkcje związane z zarządzaniem zużyciem energii. Do sekcji ustawień odpowiedzialną za oszczędzanie miliamperogodzin można dostać się z menu szybkich ustawień klikając ikonkę wskaźnika naładowania akumulatora.

Z tego menu użytkownik może się dowiedzieć, które aplikacje i uruchomione aktualnie procesy pobierają aktualnie najwięcej prądu z akumulatora. W tym miejscu po dotknięciu przycisku menu w prawym górnym rogu można uruchomić wprowadzony w Lollipopie nowy tryb oszczędzania energii