Jak wyczyścić komputer z wirusów i śmieci

Krok 3: Poproś o pomoc

Jeśli nadal nie możesz się uporać z wirusami, możesz też wysłać raporty z poszczególnych programów, np. na forum IDG.pl. Logi z HijackThis są w rękach specjalisty dobrym materiałem i z pewnością szybko otrzymasz poradę. Pamiętaj, że na naszym forum udzielają się eksperci ds. antywirusów i systemów operacyjnych, którzy chętnie udzielą odpowiedzi na Twoje pytanie.

Krok 4: Wyczyść rejestr

Gdy już uporasz się z wirusami, oczyść rejestr Windows - ustawienia systemu operacyjnego, które po pewnym czasie niepotrzebnie się mnożą. Co gorsza, swoje wpisy w rejestrze zostawiają już odinstalowane programy i strony internetowe, na które weszliśmy. Wiele z nich spowalnia komputer, choć są zupełnie zbędne.

Zobacz również:

  • Oszustwo na YouTube. Nie daj się złapać!
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Świetnym programem do oczyszczania rejestru jest m.in. TweakNow RegCleaner. To bezpłatna aplikacja, która poszukuje nieprawidłowych wpisów w sekcji ścieżek aplikacji, pomocy, fontach, komponentach współdzielonych oraz tam, gdzie zapisane są elementy grupy autostart i listy odinstalowanych programów. Oferuje przede wszystkim czyszczenie błędnych wpisów w rejestrze i edycję ustawień systemowych.

Jak wyczyścić komputer z wirusów i śmieci

CCleaner udowodni, ile śmieci trzymasz na dysku, nawet o tym nie wiedząc.

Krok 5: Usuń śmieci

Na koniec, warto skorzystać z dwóch świetnych programów do czyszczenia komputera ze zbędnych plików. Pierwszy z nich, CCleaner, to szybki usuwacz śmieci z aplikacji, takich jak przeglądarki internetowe, aplikacje P2P, elementy pakietu Office, WinRAR, Media Player czy Nero. Program ma też dodatkowe opcje czyszczenia systemu (usuwa m.in. pliki systemowe, zawartość kosza, cache DNS) i pełnej deinstalacji oprogramowania.

Drugie z narzędzi, polski program Odkurzacz, świetnie poradzi sobie z resztą śmieci w komputerze. Aplikacja rozpoznaje m.in. obiekty tymczasowe, zbędne pliki multimedialne, złośliwe oprogramowanie i pliki pozostawione po odinstalowanych programach.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: