Jak wyczyścić komputer z wirusów i śmieci

Reinstalacja systemu to ostateczność, a nie jedyny sposób na czysty i uporządkowany Windows. Istnieją aplikacje, dzięki którym nawet najbardziej zawirusowany komputer znów będzie działać sprawnie. Przeskanujemy dysk antywirusem i poszukamy programów do automatycznego usuwania trojanów i robaków. Naprawimy błędy na dysku i usuniemy śmieci, a na zakończenie CCleaner i Odkurzacz zadbają o systemową kosmetykę.

Pobierz programy do porządkowania systemu Windows:

Dowiedz się więcej:

W sieci jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń. W ubiegłym tygodniu w IDG.pl pojawiły się m.in. analiza ataku hakerskiego na Facebooku i 6 mitów bezpiecznego surfowania, na które często dajemy się złapać.

Tym razem, skupiamy się na wirusami i śmieciach gromadzących się w systemie. Wśród tych pierwszych, wymienić można sporo typów, takich jak trojany, które podszywając się pod przydatne aplikacje, ukrywają przed użytkownikiem funkcje szpiegowskie i furtki umożliwiające przejęcie kontroli nad systemem; programy szpiegujące, których celem jest tropienie działań użytkownika i robaki, których szkodliwe kody niszczą pliki lub rozsyłają spam ze skrzynki pocztowej ofiary.

Zobacz również:

  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj!
  • Microsoft ostrzega: robak Raspberry Robin infekuje sieci Windows
  • Windows 11: nowości, które warto poznać

Porządkujemy system Windows

Jak wyczyścić komputer z wirusów i śmieci

http://nk.pl/bezpieczenstwo

Krok 1: Przeskanuj komputer

Jeśli Twój system powolnie działa lub coś Cię niepokoi, szybko przeskanuj komputer! Skorzystaj z ulubionego pakietu, a jeśli jeszcze nie wybrałeś, przeczytaj test bezpłatnych programów antywirusowych. Na potrzeby poradnika, skorzystamy z darmowego skanera antywirusowego - ArcaVir MicroScan.

Program dostępny jest w zakładce bezpieczeństwa Naszej-klasy. Po pobraniu pliku na dysk, wystarczy go tylko uruchomić i poczekać, aż baza wirusów zostanie zaktualizowana. Po ukończeniu aktualizacji pojawi się interfejs skanera, w którym w prosty sposób wybrać można zasoby do przeskanowania. ArcaVir spróbuje usunąć szkodliwe oprogramowanie, a w razie problemów, wygeneruje szczegółowy raport.

Jak wyczyścić komputer z wirusów i śmieci

HijackThis to świetny program. Jeśli tylko wiesz, jak go używać!

Krok 2: Zdetonuj bombę antywirusową

Kiedy pakiet antywirusowy nie pomaga, warto spróbować jednego z programów, które wykrywają i niszczą niechciane pliki na dysku. Szczególnie popularny jest HijackThis, który generuje raport o wszystkich aktywnych procesach, a następnie pozwala nam wybrać, które chcemy zniszczyć, a które zachować.

Nagłówek brzmi groźnie, bo tego typu "bomby" robią czasem dodatkowe szkody w systemie. Szczególnie popularny HijackThis generuje bardzo dobre logi, którymi można podzielić się z bardziej doświadczonym użytkownikiem. Po dokonaniu analizy, program pozwala nam zdecydować czy chcemy wprowadzić sugerowane zmiany. By lepiej poznać sposób działania programu, warto przeczytać artykuł: Jak analizować logi HijackThis.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: