Jak wygląda fragmentacja Androida? Zobacz na grafikach

Fragmentacja Androida to poważny problem, z którym borykają się deweloperzy oraz miliony użytkowników smartfonów i tabletów na świecie. Serwis Open Signal Maps przyjrzał się dokładnie temu zjawisku i przygotował bardzo ciekawe infografiki prezentujące nie tylko udział w rynku poszczególnych wersji systemu, ale także np. jego podział ze względu na dostępne "androidowe" urządzenia.


Fragmentacja Androida to problem, za który nie odpowiada jedynie Google, ale także producenci sprzętu "kombinujący" z różnymi jego wersjami i nakładkami oraz niechętnie udostępniający aktualizacje. Jest to prawdziwe wyzwanie dla deweloperów, których sytuacja w porównaniu z poprzednim rokiem jeszcze bardziej się pogorszyła.

"Androidowemu" rynkowi i różnym aspektom fragmentacji postanowił się dokładnie przyjrzeć serwis Open Signal Maps, który nie tylko wziął pod uwagę kwestię różnych wersji systemu Google'a, ale również ilość dostępnych smartfonów i producentów oraz wykorzystywanych rozdzielczości ekranu.

Google Android

Jeżeli chodzi o obecne na rynku wersje systemu Google Android, niepodzielnie rządzi tutaj wersja 2.3.3+ (wniosła wiele poprawek oraz pewne zmiany do API w porównaniu do wersji 2.3.3), co dokładnie widać na poniższej grafice:

Fragmentacja Androida (źródło: Open Signal Maps)

Fragmentacja Androida (źródło: Open Signal Maps)

Przyglądając się fragmentacji Androida zauważyć można, że obecnie deweloperzy mają znacznie gorzej niż przed rokiem. Wówczas bowiem do dwóch najpopularniejszych wersji systemu należało 90% rynku, zaś dzisiaj 75%.

Marka

Tutaj niepodzielnie rządzi Samsung, który daleko w tyle pozostawił firmy HTC, SEMC i Motorola:

Podział rynku ze względu na markę ((źródło: Open Signal Maps)

Podział rynku ze względu na markę ((źródło: Open Signal Maps)

Modele smartfonów

Obecnie korzystamy aż z 3997 różnych urządzeń z Androidem na pokładzie, co przedstawia poniższa grafika:

Dostępne modele smartfonów ((źródło: Open Signal Maps)

Dostępne modele smartfonów ((źródło: Open Signal Maps)

Jak widać, najpopularniejszym "androidowym" urządzeniem jest smartfon Samsung Galaxy S II. Można więc się pokusić o stwierdzenie, że deweloperzy powinni optymalizować swoje oprogramowanie przede wszystkim z myślą o nim.

Rozdzielczość

Pod tym względem mamy prawdziwą "klęskę urodzaju":

Bogactwo różnych rozdzielczości (źródło: Open Signal Maps)

Bogactwo różnych rozdzielczości (źródło: Open Signal Maps)

Dla porównania, po prawej stronie przedstawione zostały rozdzielczości, z których korzysta obecnie Apple.

Podsumowanie

Fragmentacja w przypadku systemu Android to poważny i sprawiający wiele kłopotów (szczególnie deweloperom) problem. Biorąc jednak pod uwagę fragmentację dotyczącą sprzętu, to dobrze, że mamy do wyboru wiele różnych "androidowych" urządzeń. Warto tutaj jednak zauważyć, że w tym drugim przypadku producenci niestety często "przeginają" i wypuszczają na rynek "nowe" modele urządzeń, które w porównaniu do już obecnych oferują jedynie kosmetyczne zmiany.

A wy co o tym sądzicie? Czy fragmentacja systemu Android jest faktycznym problemem, czy też raczej rozdmuchanym?