Jak wykorzystać kamerę internetową do prezentacji multimedialnych?

Jeżeli ktoś ma problemy z jednoczesnym prowadzeniem prezentacji i nawigacją kursorem myszy w komputerze, projekt kmando jest dla niego doskonałym rozwiązaniem.

Jak wykorzystać kamerę internetową do prezentacji multimedialnych?

Jeden z twórców kmando prezentuje możliwości swojego programu

Oprogramowanie kmando zostało stworzone przez kilku programistów w laboratorium Microsystem & Machine Vision Laboratory (Sheffield Hallam University). Aplikacja, dystrybuowana na licencji GPL, pozwala na wykorzystanie nawet najprostszej kamerki internetowej (wystarczy rozdzielczość 640x480) w prezentacjach multimedialnych. W rzeczywistości program analizuje obraz przechwycony z kamerki i wyszukuje w nim wcześniej zdefiniowanego, charakterystycznego punktu, śledząc jego ruch.

Przykładem może być długi wskaźnik wykorzystywany podczas prezentacji. Informacje o przemieszczeniu danego punktu są zamieniane na instrukcje, które poruszają kursorem myszy. Jeżeli cały układ (kamerka i ekran) są dobrze skalibrowane, prezentujący może nawigować kursorem myszy za pomocą wskaźnika bez podchodzenia do komputera. Co więcej, program rozpoznaje nawet "kliknięcie".

Aplikacja jest dostępna tylko w wersji dla systemów Linux. Więcej informacji można odnaleźć na stronie projektu.