Jak wyłączyć zachętę do przejścia na Windows 10?

Irytujące okienko, zachęcające do zmiany systemu na Windows 10, to temat, który wszystkim użytkownikom Windows 7 i 8.1 jest doskonale znany. Czy istnieje sposób, aby się go na stałe pozbyć? Owszem - i to niejeden.


Never 10

Never 10 to darmowe narzędzie, którego zadaniem jest blokowanie niechcianego upgrade na Windows 10 z Windows 7 i 8.1. Bardzo wygodne w obsłudze, nie wymaga nawet instalacji przez użytkownika. Po prostu klika się i niezbędne zmiany są wprowadzane do systemu. Ponadto jest tam przycisk usuwający wszystkie pobrane pliki instalacyjne Windows 10. Mogą one być pobrane "po cichu" przez narzędzia systemowe i zajmują ponad 6,5 GB miejsca na dysku. Oczywiście Never 10 ma także opcję uruchomienia aktualizacji, więc jeśli zmieni się zdanie - będzie można zaktualizować system. Uwaga - aplikacja ta nie zawsze działa.

GWX Control Panel

GWX Control Panel to również darmowe narzędzie dla posiadaczy systemów Windows 7 oraz Windows 8.1, pozwalające na uchronienie się przed nagłą zmianą na Windows 10. Można dzięki niemu usunąć ikonkę z obszaru powiadomień, zachęcającą do zyskania Windows 10, zabezpieczyć komputer przed "cichą" zmianą, wykryć i usunąć pobrane w tym celu pliki instalacyjne oraz monitorować, czy nie są pobierane kolejne. Aplikacja jest bezpieczna i bardzo prosta w obsłudze.

Wyrzucenie aktualizacji

Bez pomocy programów można również pozbyć się przykrego problemu. Za wszelkie powiadomienia o Windows 10 odpowiada aktualizacja KB3035583. Należy wejść do panelu kontrolnego, a w nim do Windows Update i wybrać historię aktualizacji. Wyskoczy okienko, w którym zobaczysz zainstalowane aktualizacje. Kliknij na KB3035583 i wybierz opcję odinstalowania. Uwaga - musisz po tej operacji zresetować komputer.

Po restarcie wejdź znowu do aktualizacji Windows i wybierz opcję "Szukaj aktualizacji". Na liście pokaże się KB3035583 (może być oznaczona jako rekomendowana lub ważna aktualizacja). Kliknij na niej prawym przyciskiem myszki i wybierz z menu kontekstowego ukrycie aktualizacji. Jeśli na tej liście znajduje się również jakakolwiek opcja aktualizacji do Windows 10, ukryj ją w ten sam sposób.