Jak wyregulować jasność i kolory monitora?

Opowiadamy, jak łatwo naprawić problem z automatycznym ustawieniem jasności monitora i przy okazji wydłużyć czas pracy komputera na baterii


Przez wiele miesięcy wydawało mi się, że mój laptop Lenovo Yoga C940 ze mnie żartuje. W jednej chwili wyświetlacz był przyjemnie jasny, ale przełączenie się na cokolwiek z ciemnym tłem powodowało stopniowy spadek kontrastu, nadając ekranowi niemal brudny wygląd. Mogłam zauważyć zmianę nawet podczas przełączania się między aplikacjami, tak jakby była włączona funkcja automatycznej zmiany jasności.

W końcu jednak udało mi się znaleźć źródło problemu. W najnowszych laptopach z Windows 10 i procesorami Intel ukryty jest program o nazwie Intel Graphics Command Center, zawierający rozległą tablicę wirtualnych pokręteł do regulacji wyglądu ekranu laptopa. Po dokonaniu kilku drobnych poprawek w tym programie problemy z jasnością laptopa zniknęły.

Jak wyregulować jasność i kolory monitora?

Wiem, że mój Lenovo Yoga nie jest jedynym laptopem, którego dotyczy ten problem. Może on się pojawić na laptopach Lenovo oraz w Razer Book 13. Jeśli jesteś posiadaczem laptopa którejś z tych firm, warto zapoznać się z aplikacją Intel Graphics Command Center. Bawiąc się ustawieniami kolorów i kontrastu, możesz sprawić, że ekran Twojego laptopa będzie wyglądał lepiej niż po wyjęciu z pudełka.

Jak rozwiązać problem z automatycznym ustawieniem jasności w Windows

Aby uruchomić aplikację Intel Graphics Command Center w Windows 10, wystarczy kliknąć przycisk Start i wpisać Intel. Aplikacja, której szukasz powinna się pojawić na początku listy.

Jak wyregulować jasność i kolory monitora?

Następnie wybierz zakładkę System na lewym pasku bocznym (lub ikonę, która wygląda jak cztery kwadraty). W górnej części ekranu wybierz kartę z napisem Power (Zasilanie). Następnie zajrzyj do sekcji Power Settings (Ustawienia zasilania) i zmień Power Efficiency Level (poziom wydajności energetycznej) na 1 - w ten sposób Twój laptop nie będzie automatycznie zmieniać jasności ekranu. Możesz także wyłączyć wszystkie ustawienia wydajności energetycznej w tym menu.

Jak wyregulować jasność i kolory monitora?

Czy zmiana tych ustawień wyczerpie baterię Twojego laptopa? Nie. W rzeczywistości testy wykazały, że zmniejszenie ustawień wydajności energetycznej doprowadziło do wydłużenia czasu pracy na baterii. Mój pierwszy test polegał na zapętleniu na moim Lenovo Yoga C940 filmu 4K przy maksymalnej jasności i bez dźwięku. Przy ustawieniu wydajności energetycznej na domyślnym poziomie 4 laptop działał 10 godzin i 36 minut, a na poziomie 1 laptop wytrzymał 10 godzin i 53 minuty.

Jak wyregulować kolory i kontrast monitora

Podczas sprawdzania aplikacji Intel Graphics Command Center poświęć chwilę na odwiedzenie karty Display (Wyświetlacz). Następnie wejdź do karty Color (Kolor), w której zobaczysz menu do regulacji jasności, kontrastu, odcienia i nasycenia wyświetlacza.

Jak wyregulować jasność i kolory monitora?

Zanim spróbujesz dokonać jakichkolwiek regulacji, kliknij przycisk Custom (Personalizuj) u góry, aby utworzyć nowy profil kolorów, a następnie nadaj profilowi nazwę. Teraz spróbuj dokonać regulacji poziomów jasności, kontrastu, odcienia i nasycenia w tym menu. Przełączenie opcji All Color (Wszystkie kolory) dla jasności i kontrastu pozwala również na dostosowanie intensywności poszczególnych kolorów. Ale pamiętaj, że tylko kilka drobnych poprawek może znacznie poprawić wygląd Twojego ekranu. Jeśli kiedykolwiek zechcesz przywrócić wbudowane ustawienia komputera, po prostu kliknij przycisk Default (Domyślne) u góry tego menu.

Jak wyregulować jasność i kolory monitora?

Warto powiedzieć, że żadne z tych ustawień nie jest nowe. Intel Graphics Command Center wystartował kilka lat temu jako aktualizcja starego panelu sterowania grafiką, która miała być prostsza w użyciu i bardziej zrozumiała.

Polecamy: Microsoft Edge nie takie złe? Po aktualizacji otrzyma kilka nowych funkcji