Jak z rogu obfitości

Najnowsze modele nagrywarek CD-Writer Plus z serii 7500 i 8200 potwierdzają dobą opinię o produktach HP...

Hewlett-Packard słynie z bardzo starannie przygotowanych, niezawodnych i przyjaznych produktów. Najnowsze modele nagrywarek CD-Writer Plus z serii 7500 i 8200 potwierdzają tę opinię, choć można mieć do nich parę zastrzeżeń.

Jak z rogu obfitości
Przyjrzałem się trzem modelom: dwóm wewnętrznym z interfejsem IDE (HP 7570i oraz HP 8210i) i jednemu zewnętrznemu na port równoległy (HP 7510e). HP 7570i to nagrywarka o prędkości zapisu 2x do płyt CD-R i CD-RW oraz odczycie 24x. HP 8210i różni się od 7570i tym, że płyty zapisuje z szybkością 4x. Oba napędy mają bufor 2 MB. Natomiast model zewnętrzny 7510e nagrywa płyty CD-R i RW z prędkością 2x, zaś odczytuje z szybkością tylko 6x. Ma także mniejszy bufor - 1 MB.

Oprócz parametrów zapisu i odczytu nagrywarki HP różnią się jeszcze dołączonym bogatym wyposażeniem. Wszystkie urządzenia CD-Writer Plus wykorzystują to samo oprogramowanie nagrywające Easy CD Creator i DirectCD firmy Adaptec. Dołączono też do nich specjalne narzędzia HP: Fast Format do szybkiego formatowania płyt

CD-RW oraz Simple Trax 2.0, którym kataloguje się nagrywane pliki, tak więc odnalezienie w przyszłości zarchiwizowanych danych będzie kwestią kilkunastu sekund. Modele 7510e i 8210i zawierają dodatkowo program HP Disaster Recovery przeznaczony do tworzenia kopii zapasowych (wiernych obrazów) całego twardego dysku, które bardzo łatwo odzyskuje się w przypadku katastrofy spowodowanej np. wirusem, a także aplikację do komponowania muzyki ACID Sonic Foundry.

Użytkownik 8210i dostaje również maszynkę firmy Neato do etykietowania krążków wraz z niezbędnym oprogramowaniem.

Sposób instalacji urządzeń wyczerpująco wyjaśnia przejrzysta instrukcja, przetłumaczona na język polski. Szkoda, że nie spolonizowano też obszernej instrukcji obsługi oprogramowania.

Jak z rogu obfitości
Instalacja oprogramowania odbywa się całościowo, tzn. wszystkie aplikacje kopiowane są od razu, bez możliwości dokonania selekcji przez użytkownika. Jest to szczególnie irytujące, gdy np. w komputerze masz już przeglądarkę Adobe Acrobat - będzie ona zainstalowana jeszcze raz w wersji 3.02, nawet jeżeli miałeś najnowszą 4.0. Pewnym rozwiązaniem problemu jest ręczne uruchamianie instalatorów poszczególnych aplikacji. Niemniej jednak HP powinno dać użytkownikom więcej swobody.

Pierwsze, co zwraca uwagę w nagrywarkach CD-Writer Plus, to wyjątkowo długi czas inicjalizacji płyty (od włożenia krążka do napędu do chwili ujrzenia jego zawartości). Nie sądziłem, że dzisiejszym nagrywarkom "łapanie" płyty może zajmować aż pół minuty! Urządzenia HP wystawiają cierpliwość użytkownika na poważną próbę - innym napędom wystarcza 8 do 10 sekund na odczyt indeksu dysku.

Dziwne jest także to, że teoretycznie taka sama szybkość odczytu płyt w modelach 7570i oraz 8210i, wynosząca od 10x do 24x, po zmierzeniu programem CD Tach firmy TestaCD Labs okazała się wyższa - i to prawie dwukrotnie - dla modelu 7570i: jego średnią ważoną CD Tach wyliczył na 15,4x, zaś 8210i uzyskał tylko 8,1x. Zewnętrzny 7510e wypadł praktycznie zgodnie z założeniami: jego odczyt był stały i wynosił 5,6x.

Szybkość zrzucania ścieżek audio również była wyższa dla 7570i (11x) niż dla 8210 (8,5x). 7510e jest oczywiście ograniczony maksymalnym odczytem 6x.

W swej podstawowej roli - nagrywaniu płyt - testowane urządzenia nie sprawiły niespodzianek i wypadły zgodnie z oczekiwaniami. Nie wystąpił żaden błąd zapisu, zaś płyty odtwarzały się prawidłowo.

Nagrywarki HP CD-Writer Plus to bardzo solidny, bogato wyposażony standard. Model 7510i zadowoli tych, którzy poszukują taniego, kompletnego rozwiązania do archiwizacji na CD. Użytkownicy nagrywający dużo płyt, wybiorą raczej szybszy 8210i. Zewnętrzny 7510e to propozycja dla osób często zmieniających miejsce pracy. Poza wyjątkowo długim czasem przyjmowania płyt jedyne, co mogę zarzucić urządzeniom HP, to dobór niewłaściwego oprogramowania nagrywającego: we współpracy z programami Nero i WinOnCD napędy te ujawniają możliwości niedostępne w aplikacji Easy CD Creator, m.in. zapis płyt 737 MB (80 minut), czy tryb Session At Once.