Jak zainstalować Windows 10

Windows 10 jest już dostępny w pełnej, stabilnej wersji. Można przejść na niego z Windows 8.1 lub 7, a jeżeli ma się starszy system - kupić klucz licencyjny online.


Jak zainstalować Windows 10

Zanim zaczniesz

Przy aktualizacji Windows 7 lub 8.1 do 10 prywatne pliki użytkownika mają zostać zachowane, jednak na wszelki wypadek zalecamy wykonanie kopii zapasowej prywatnych danych, które znajdują się na partycji systemowej.

Aktualizacja systemu

Jeśli przechodzisz na Windows 10 z wersji 8.1 lub 7, z pewnością wcześniej pokazała Ci się ikonka umożliwiająca rezerwację. Opcja ta będzie się wyświetlać do 29 lipca 2016 roku. Jeżeli nie widzisz ikonki, na tej stronie znajdziesz możliwe przyczyny. Po udanej rezerwacji swojej kopii systemu, zacznie być on pobierany w tle, a w pewnym momencie zostaniesz poproszony o rozpoczęcie aktualizacji.

Aktualizacja starszych systemów do Windows 10 przeprowadzana będzie falami, więc może się zdarzyć, że na swoje wydanie Windows 10 będzie trzeba nieco zaczekać. Można jednak przyśpieszyć nieco ten proces, ściągając Windows 10 od razu. Od czasu debiutu Windows 8 Microsoft umożliwia pobieranie systemu w postaci pliku .iso, dzięki czemu można stworzyć instalacyjne DVD. W przypadku Windows 10 możliwe jest zapisanie obrazu na płycie lub pamięci USB. W tym celu należy wejść na tą stronę, a następnie wybrać wersję systemu Windows 10 i język.

Jak zainstalować Windows 10

Pobieranie Windows 10 w postaci .iso

Po tym wyborze możliwe będzie ściągnięcie systemu w wersji 32-bit (2,8 GB) lub 64-bit (3,7 GB). Uwaga - linki dostępne są przez 24 godziny od momentu ich utworzenia. Co ciekawe, aby pobrać Windows 10 w ten sposób, wcale nie trzeba mieć uprzednio zrobionej rezerwacji! Po zamontowaniu obrazu użytkownik może nie tylko zaktualizować Windows 7 i 8.1, ale również 10 Technical Preview - jeżeli używał tej edycji jako swojego głównego systemu. Warto przypomnieć, że aktualizacja może odbyć się zgodnie z następującym schematem:

- użytkownicy Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium, Windows 8/8.1, Windows 8.1 z Bing przechodzą na Windows 10 Home

- użytkownicy Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Windows 8 Pro, Windows 8.1 Pro, Windows 8/8.1 Professional z Media Center przechodzą na Windows 10 Pro

Jak zainstalować Windows 10

Narzędzie aktualizacyjne

Po uruchomieniu użytkownik zostanie zapytany, czy chce od razu aktualizować system, czy też stworzyć nośnik instalacyjny. W każdym przypadku po rozpoczęciu instalacji użytkownik zostanie zapytany, czy jego pliki mają zostać zachowane, czy też wykasowane (ma to na celu lepsze działanie systemu). W dalszych etapach zalecane jest pozwolenie na pobranie aktualizacji przez system oraz wymagane zatwierdzenie zgody na umowę licencyjną. Gdy pokaże się pytanie o klucz licencyjny, użytkownik przechodzący na Windows 10 z Windows 7 i 8.1 może je pominąć - Microsoft sam wyszuka go w plikach z poprzedniego systemu. Jeżeli jest to instalacja zakupionego systemu, należy go wpisać.

Jak zainstalować Windows 10

Pobieranie aktualizacji w trakcie instalacji Windows 10

Po uruchomieniu systemu w dziale Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia można znaleźć opcje zachowania własnych plików i reinstalacji systemu, skasowania plików i ustawień wprowadzonych przez użytkownika, a także przywrócenie ustawień fabrycznych i powrót do poprzednio używanego systemu (opcja ta wygaśnie miesiąc po instalacji Windows 10). Jeżeli użytkownik posiada ostatni build wydania Windows 10 Technical Preview, może zaktualizować go do wersji RTM - ale wówczas opuści program Windows Insider.