Jak zainstalować Windows 8 na nowej partycji

Jeżeli jesteś zainteresowany przetestowaniem systemu Windows 8, zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiesz się jak go zainstalować na nowej partycji dysku Twojego komputera.


Nie licz na innych, sprawdź samemu Windows 8

Windows 8 przedstawia zupełnie nowe podejście do systemu operacyjnego ze strony Microsoftu. Zainstaluj go jeżeli nie chcesz się opierać na opiniach innych, lecz na własnej skórze przekonać co faktycznie oferuje.

Mam dodatkowy dysk twardy

Jeżeli dysponujesz nieużywanym dyskiem twardym, proces instalacji jest banalnie prosty. Pobierz z naszego działu download system Windows 8 w wersji Developer Preview i "wypal" go na płycie DVD. Wyłącz komputer i podłącz dysk do jego płyty głównej. Następnie włącz komputer i naciśnij przycisk pozwalający na dostęp do menu startowego płyty głównej lub odpowiednio ustaw sekwencję rozruchu w BIOS-ie, tak aby pierwszym urządzeniem rozruchowym był napęd CD/DVD. Po tym zabiegu wystarczy, że włożysz do napędu płytę instalacyjną Windows 8, zapiszesz ustawienia BIOS-u i ponownie uruchomisz komputer. Następnie postępuj według instrukcji instalatora i zainstaluj system na uprzednio podłączonym dysku twardym.

Zobacz również:

  • Windows 11 może zwolnić na komputerach z dyskami SSD NVMe
  • Forza Horizon 5 - wszystko, co chciałbyś wiedzieć o grze [7.12.2021]
  • Jak odwrócić / jak obrócić ekran w komputerze z Windowsem? [PORANDIK]

Nie mam dodatkowego dysku twardego

Jeżeli jednak nie masz wolnego dysku twardego, powinieneś być nieco bardziej kreatywny, aby nie zagrozić obecnie urzędującemu systemowi na Twoim komputerze. Musisz się więc zagłębić w "świat partycji", dzięki któremu będziesz mógł wydzielić na dysku twardym część traktowaną przez system tak, jakby była osobnym dyskiem.

Załóżmy, że korzystasz obecnie z systemu Windows Vista lub Windows 7. Otwórz "Panel sterowania" a następnie przejdź do "Narzędzi administracyjnych". Tutaj kliknij dwa razy w opcję "Zarządzanie komputerem". W otwartym oknie poszukaj podmenu "Zarządzanie dyskami", które znajduje się w jego lewej części w zakładce "Magazyn" i pozwala na tworzenia nowych partycji, formatowanie oraz zmniejszanie/zwiększanie rozmiaru partycji. Kliknij w nie.

W oknie, które się pojawi zobaczysz dyski twarde (i napędy optyczne): twój podstawowy dysk powinien być podzielony na część oznaczoną jako "Zastrzeżony przez system" oraz "Podstawowy" (C:).

Kliknij prawym przyciskiem myszy na (C:) i wybierz opcję "Zmniejsz wolumin". Następnie zmniejsz wolumin (pole "Wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia") o co najmniej 16 GB jeżeli chcesz zainstalować 32-bitową wersję Windows 8 lub o 20 GB w przypadku instalacji 64-bitowej.

Po przeprowadzeniu tej operacji zobaczysz obok woluminu (C:) wyróżniony czarnym kolorem prostokąt prezentujący partycję "Nieprzydzieloną". Kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję "Nowy wolumin prosty". Następnie klikaj przycisk "Dalej" aż nie zobaczysz okna pozwalającego na przypisanie litery pod jaką partycja będzie widziana w systemie.

Kliknij "Dalej" przechodząc do okna formatowania partycji. W tym miejscu możesz nadać jej nazwę, natomiast klikając "Dalej" i "Zakończ" rozpoczniesz proces jej szybkiego formatowania w systemie NTFS.

Następnie nagraj płytę z pobranym Windows 8 za pomocą jakiejś darmowej aplikacji takiej jak np. Imgburn lub CDBurnerXP i zrestartuj komputer. Wejdź do BIOS-u (zazwyczaj możesz to zrobić, gdy podczas uruchamiania komputera naciśniesz na klawiaturze przycisk "Delete") i dokonaj zmian, o których wspominaliśmy wcześniej, a które mają na celu zmianę sekwencji rozruchu, tak aby pierwszym urządzeniem rozruchowym był napęd CD/DVD. Po restarcie i uruchomieniu instalatora Windows 8 zainstaluj go na stworzonej przez siebie partycji (rozpoznasz ją po literze i nazwie jaką jej nadałeś).

Pamiętaj, aby po zakończeniu instalacji Windows 8 z powrotem przywrócić ustawienia w BIOS-ie.