Jak zaktualizować Windows do Windows 10?

Windows 10 zadebiutuje 29 lipca 2015, a jeżeli zastanawiacie się, na jakie jego wydanie możecie przejść z aktualnie używanego - oto odpowiedź. Pokażemy także, jak to zrobić.

Użytkownicy Windows 7 mogą przejść na wydanie Windows 10 Home lub Pro. Wszystko zależy od aktualnie używanego wydania "siódemki". Windows 7 Starter, Home Basic oraz Home Premium pozwalają na aktualizację do Windows 10 Home. Windows 7 Professional oraz Ultimate dają możliwość przeskoczenia na Windows 10 Pro. Nieco mniejszy wybór mają użytkownicy Windows 8.1 - edycja "zwykła" pozwala na przejście na Windows 10 Home, zaś wydania Windows 8.1 Pro oraz Pro for Students na Windows 10 Pro. Dla ułatwienia tabelka.

Oto, na jakie wydanie Windows 10 można przejść z Windows 7 i 8.1

Oto, na jakie wydanie Windows 10 można przejść z Windows 7 i 8.1

Aktualizacja systemu - niezależnie od wersji - ma zająć około godziny i w jej trakcie niektóre aplikacje mogą zostać utracone. A jak ją przeprowadzić? Użytkownicy Windows 7 muszą mieć co najmniej SP1, a Windows 8.1 - najnowszą wersję. Niezbędna jest oczywiście chęć aktualizacji, którą można potwierdzić za pomocą ikonki, jaka od 1 czerwca powinna znajdować się na pasku zadań każdego użytkownika wspomnianych systemów. Przypomnę także wymagania sprzętowe: procesor 1 GHz, 1 GB RAM (wersja 32-bit) oraz 2 GB (wersja 64-bit), 16 GB miejsca na twardym dysku dla Windows 10 w wersji 32-bit, 20 GB dla wydania 64-bit, karta graficzna obsługująca DirectX 9 ze sterownikiem WDDM 1.0. Niezbędny jet także wyświetlacz obsługujący rozdzielczość 1024x600 pikseli. Nadto przyda się ok. 3 GB miejsca na dysku na pliki instalacyjne nowego systemu - jego pobieranie z serwerów zająć ma ok. 20 minut na średniej klasy sprzęcie.

Ikonka aktualizacji

Ikonka aktualizacji

Jednak - uwaga! Microsoft ostrzega, że niektóre maszyny mogą nie zostać zaktualizowane, nawet, jeżeli spełniają wymagania sprzętowe. Powód? Sterowniki i firmware podzespołów, a także kompatybilność aplikacji i niektórych usług. Aby nie było nieprzyjemnego zaskoczenia, można użyć funkcji "Check my PC" i zobaczyć, jakie będą efekty. Jeśli użytkownik chce zaktualizować system do Windows 10, niektóre pliki mogą zostać pobrane jeszcze przed 29 lipca - nie bądźcie zatem zaskoczeni, gdy coś zacznie pobierać się w tle. Ponadto przed instalacją wykonajcie na wszelki wypadek kopie zapasowe ważnych plików - zwłaszcza dokumentów prywatnych, jak zdjęcia, filmiki, etc.

Media Center - żegnamy na zawsze (?)

Media Center - żegnamy na zawsze (?)

Jedną z funkcji systemowych, która na pewno wyleci z Windows 10 jest Media Center. Zamiast tego ma pojawić się nowa aplikacja do odtwarzania DVD i multimediów. Po aktualizacji znikną wszystkie widżety z pulpitu Windows 7 oraz gry systemowe (Saper, itp.), zastąpione przez ich nowe wersje. Nie wiadomo jak na razie, które aplikacje, działające obecnie na Windows 7 i 8.1, zostaną usunięte w trakcie aktualizacji - to już czas pokaże, jeżeli jednak działają one na Windows 10 Technical Preview, jest duża szansa, że i pod "dziesiątką" nie będzie z nimi problemów. Plus z tego natomiast jest taki, że wyleci dużo oprogramowania typu "bloatware", które użytkownik otrzymał wraz z systemem (i jeszcze ich nie usunął). Rzecz ważna, czyli antywirus - jak podaje Microsoft, zostanie on odinstalowany na czas aktualizacji, a po niej zainstalowany ponownie. Można więc powiedzieć, że Microsoft postarał się o to, aby przesiadka na nowy system odbyła się bez większych wstrząsów.