Jak zdjąć simlocka w iPhone'ie?

Z najnowszego produktu firmy Apple, którego premiery byliśmy świadkami w ostatni piątek, mogą na razie korzystać tylko mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Użytkownicy z innych rejonów globu, którym marzy się własny iPhone, muszą poczekać na oficjalne wprowadzenie urządzenia na lokalne rynki. Ale czy na pewno?

iPhone znalazł się w ofercie tylko jednego operatora na terenie Ameryki, jakim jest AT&T. Oznacza to, że abonent, który chce korzystać z urządzenia, musi zapłacić zań 500 lub 600 USD (w zależności od wersji) oraz dodatkowo podpisać dwuletnią umowę z AT&T (miesięczny koszt wynosi od 60 do 100 USD). iPhone nie jest zatem dostępny dla klientów innych operatorów telekomunikacyjnych, którzy nie chcą zmieniać usługodawcy, nie mówiąc już o użytkownikach spoza Ameryki.

Najnowsze dziecko Apple'a to jednak telefon wykorzystujący technologię GSM, co znaczy, że może działać w sieci dowolnego operatora świadczącego usługi GSM, nie tylko AT&T. Ponieważ zaś, jak inne komórki GSM, iPhone korzysta z karty SIM, czyli inaczej mówiąc - za blokadę telefonu odpowiada jego firmware - możliwe jest zdjęcie simlocka i umożliwienie korzystania z niego w innych sieciach i innych regionach globu.

Jak zdjąć simlocka w iPhone'ie?

Apple iPhone

Hakerzy już podjęli starania, aby tego dokonać. Można je śledzić w kilku serwisach internetowych, m.in. Hackint0sh i iPhone Dev Wiki. Wiadomo już, że zwykła zamiana kart SIM pomiędzy iPhone'm a innym aparatem prowadzi do wyświetlenia komunikatu o błędzie o treści "Niewłaściwa karta SIM. iPhone musi być używany z zaakceptowaną kartą SIM".

Pierwsze, co stoi na przeszkodzie hakerów, to obejście procesu aktywacji urządzenia. Nabywca iPhone'a musi bowiem najpierw podpisać umowę z AT&T, a następnie - za pomocą oprogramowania iTunes - aktywować urządzenie. Bez tego żadna z funkcji iPhone'a, wliczając aparat fotograficzny i odtwarzacz multimedialny, nie będzie dostępna. Dopiero po tym hakerzy będą mogli przystąpić do odblokowywania karty SIM.

Być może uda się to już wkrótce - na stronie iPhone Dev Wiki pojawiły się informacje, iż udało się uzyskać dostęp do kluczowych plików systemowych urządzenia i znaleźć hasła wykorzystywane przez iPhone'a.

iPhone - skazany na sukces?

Premiery nowych urządzeń oznaczonych logo firmy Apple niezmiennie elektryzują użytkowników i ekspertów branżowych. Podobna atmosfera towarzyszyła najnowszemu dziecku koncernu Steve'a Jobsa, jakim jest iPhone - połączenie telefonu komórkowego, przenośnego odtwarzacza multimedialnego i uniwersalnego komunikatora internetowego. Po kontrowersjach związanych z nazwą oraz sprzecznych doniesieniach o dacie wprowadzenia na rynek, iPhone dziś wreszcie trafia w ręce klientów. Produkt Apple'a po raz kolejny wyznaczył trendy na najbliższe lata o czym świadczą gorączkowe premiery rozwiązań firm konkurencyjnych. Tego typu urządzeń będzie się więc pojawiać coraz więcej, ale to właśnie iPhone zostanie zapamiętany jako urządzenie prekursorskie. Czy zdoła jednak powtórzyć sukces iPoda?

Czytaj więcej